Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Çakıl Taşları...

18 Nisan 2011 Pazartesi Saat 21:55

Antik çağda, Yunanistan’daki Atina şehir devleti bir müddet doğrudan demokrasi ile yönetilmiş. Atina’nın erkek vatandaşları ne zaman gerekli ise bir stadyumda bir araya gelirlermiş. Stadyuma girerken bir siyah (Hayır oyu için), bir de beyaz (Evet oyu için) çakıl taşı alırlarmış. Tartışmaları gereken her şeyi; ister ekmeğin, ister zeytinyağının, ister şarabın fiyatı olsun, isterse devleti yönetmek için gerekli vergi miktarı olsun, her ne olursa olsun tartışırlarmış. Tartışma sonrası oylayıp karar alırlarmış.

Bazen diyorum ki, arkadaşlıkları bile sanal sosyal ağlar üzerinden seçtiğimiz günümüz yaşam döngüsünde, doğrudan bir demokrasi temel ihtiyaçtır. Tek farkla. Tüm vatandaşların oy hakkı olmalı, sadece erkeklerin değil. Facebook üzerinden hazırlanan kanun taslaklarını “beğenerek” oylayabiliriz. Hatta kanun önerebiliriz, yeterli sayıda beğenen çıkarsa oylamaya alınabilir.

Böylece, hiç bir temsilciye gerek kalmaz. Yerel meclise, yerel temsilcilere, milli temsilcilere, milletvekillerine ihtiyaç olmaz. Sadece alınan kararları uygulamakla yükümlü olan bir yönetim olur.

Bugünkü nüfusu ve ülkemizdeki internet erişim bedellerini göz önünde bulundurursak tam bir hayal. Hayal dediğime de bakmayın, bazı İsviçre Kantonları’nda (Appenzell, Glaris ve Unterwald) doğrudan demokrasi uygulanmaktadır. Halk pazar günleri bir meydanda toplanıp yasaları oylamaktadır. Onların da bir fikrini almakta fayda var. Belki de işi gücü bırakıp sürekli oylama yapmaktan bıkmış, bizim yönetim şeklimize imreniyor olabilirler.

Yakında seçimler var. Binlerce insan vekil olabilmek için aday adayı oldu. Bu durumu doğrudan demokrasiye olan bir özlem olarak değerlendiriyorum. Benim özlemim ise ulusal egemenliğimize.

Bu hafta içinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayacağız. En büyük Türk olan Kurucumuzun da dediği gibi: “Gerektiğinde yurt için, bir tek kişi gibi tüm çaba ve kararla çalışmasını bilen Ulus, elbette büyük bir Ulus, elbette büyük geleceğe hak kazanmış ve aday olmuştur!”

Hepimize kutlu olsun!

Bu yazı toplam (1332) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?