Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

MÜNCHEN

25 Nisan 2011 Pazartesi Saat 19:27

Geçen hafta München’deydim, bildigimiz adıyla Münih’teydim. Şehir isimlerinin ait oldukları ülke dilindeki yazılışıyla ifade edilmesi gerektigine inanan biriyim. Hayatımda ilk kez hiç bir amacım yok iken alıp başımı gittim.

Ülkemize göre ilk bakışta dikkatimi çeken farklılıklar yaygın metro ağı ve bisiklet kullanım alışkanlıkları. Her yolun kenarında özel tahsisli bisiklet yolları var. Erkek olsun, kadın olsun; spor kıyafetli ya da takım elbiseli insanları bisiklete binerken ya da metroda ayakta kahvaltısını yaparken görebiliyorsunuz. Gösteriş meraklısı değiller. Kravatı takan, altına arabayı da çekmiyor.

Hele ki “Englischer Garten (İngiliz Bahçesi)” dedikleri cok büyük, yeşillikler içinde bir park var ki imrenmemek mümkün değil. Ailecek gidip çimlerin üzerinde uzanıp güneşleniyorlar, çocuklarıyla oynayıp zıplıyorlar. Ne mangal var, ne de -erkek adam zıplayıp oynamaz- takıntısı. Bebek arabasında çocuğunu gezdiren adamın, bir kenarda durup, sırtındaki çantayı açıp bebeğin altını değiştirmesini kameraya çekip Milli Egitim Bakanlığımıza göndermek isterdim.

Gitmişken Bayern München futbol takımının yeni stadı Allianz Arena’da bir maçını izlememek olmazdı. Biletlerin neredeyse tamamı kombine olduğundan, tanıdıklar yardımıyla kale arkasından bilet bulabildim. Tanıdık olması bir kayırma olduğu anlamında değil, birileri benim için hakkından feragat etmiş oldu.  

Muhteşem bir stad. Stadın dışındaki ana giriş kapılarından bazıları bayanlar bazıları ise engelliler için. Giriş esnasında bayanların kullandığı kapıda erkek görevliler, genel giriş kapılarında da bayan görevliler vardı. Sebebini sordugumda, “Önemli olan kimin kimi aradığı değil, kimlerin önceliğe sahip olduğudur” dediler. Harika bir bakış açısı.

Kötü örnekler de vardı. Stadyum içinde alkollü içecek serbest. Bu yüzden eline koluna hakim olamayan, elindekileri önündeki insanın üstüne döken tipler de yok değildi.

Diğer taraftan, Bayern München takımının eskiden maçlarını oynadığı olimpiyat stadını da gezdim. Geçici olarak, DTM dedikleri araba yarışları düzenlenecekmiş, inşaat halindeydi. Bilenler bilir, orası tarihi geçmişi nedeniyle müze yapılmalıydı.

Bayern München taraftarlarının da dediği gibi; Mia San Mia! (Biz, biziz). Evet, onlar sadece onlar.

(Bir haftalık München ziyaretim süresince maddi-manevi desteklerini esirgemeyen, işlerini bırakıp bana eşlik eden konuksever ev sahibesi Sayın Heike Uyar ve eşine teşekkür ederim.)

Bu yazı toplam (1348) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

SÜPERRRRRRR
Ellerine saglik, cok güzel olmus!
Heike Uyarın eşi25 Nisan 2011 Pazartesi Saat 20:15

| 1 |