Yükleniyor...
İsa Turhan

İsa Turhan

isaturhan@gmail.com

Başkan Karabacak’ın dikkatine!!!

09 Haziran 2010 Çarşamba Saat 06:40

Yurdu etkisi altına alan yağışlar malum Daıca’da da kendini bir hayli hissettirdi. Son 3 günde belediye görevlileri mahallelerde yüzme havuzlarına dönen evlerdeki suların tahliyesi için yoğun çaba sarfettiler. Mahallelerdeki görüntüler şehir merkezinde de aynı. Mahallelerdeki suyun altında kalan evlerin örüntüsü ile şehir merkezlerindeki caddelerin görüntüsü arasında bir fark yok. Tuzla Caddesinde İyigün sitesinin önünden akan yağmur suları şelale gibi Ziraat Bankasının önündeki ızgaralarda son buluyor. Yine Bağlarbaşı Mahallesi’nde Bayır Sokak ta aynı manzara. Darıca İlkokulundan ve Kızılay Şubesi yönünden gelen yağmur suları birleşerek nehir gibi alt tarafta bulunan evler için adeta bir kabusa dönüşüyor. Evlerde oturan vatandaşlar korku ve çaresizlik içinde suları önlemenin gayreti içine giriyor. Bu yıllardır çekilen bir eziyet. 

İşte belediyecilik ve hizmet bu arada başlıyor. Belediye başkanları halkın sorunlarını çözmek için o koltukta oturmalılar. Altyapısı biten Darıca’da böyle manzaralar yakışmıyor. Teknik başkan yardımcıları ve fen işleri müdürleri ne iş yapar?

Kendilerine son model araba tahsis edilmiş hadi yağmurda kirlenmesin diyorsan belediyenin kamyonetine atlar böyle sıkıntı yaşanan yerleri tespit eder yıllarca insanlara kabus yaratan sorunu çözme yoluna gidersin. O caddelere boydan boya ızgara döşendiğinde o sorun çözülür mü çözülmez mi?

Koltukta takım elbise ile oturarak, camdan rahmeti seyrederek insanların sorunlarını çözemezsiniz. Bugün o caddeleri bir gezin özellikle Bayır Sokakta yolun alt kısmındaki evlere bir bakın ne bahçe kalmış ne ağaç. Buraya da ev mi yapılırmış deme lüksünüz yok o izni ve ruhsatları siz verdiniz. İnsanları nasıl daha fazla mağdur olmaması için önlemleri almalısınız. İnsanlar artık yıllardır belediyeye gitmekten, anlatmaktan bıkmış.

Başkan Şükrü Karabacak umarım vatandaşların bu sorunlarına duyarsız kalmaz.

*****************

Büyükşehir Belediye Başkanlarına süper yetki

Büyükşehir Belediye Başkanlarına inanılmaz yetkiler veriliyor. Buna göre; ‘belediye, belediye meclisi kararıyla; konut alanları, sanayi alanları, ticaret alanları, teknoloji parkları, kamu hizmeti alanları, rekreasyon alanları ve her türlü sosyal donatı alanları oluşturmak, eskiyen kent kısımlarını yeniden inşa ve restore etmek, kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak veya deprem riskine karşı tedbirler almak amacıyla kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayabilecek. Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak ilan edilecek alanın üzerinde yapı olan veya olmayan imarlı veya imarsız alanlar olması, yapı yükseklik ve yoğunluğunun belirlenmesi, alanın büyüklüğünün en az 5 ve en çok 500 hektar arasında olması, etaplar halinde yapılabilmesi hususların takdiri münhasıran belediye meclisinin yetkisinde olacak. İmar Kanununda belediyelere verilen yetkileri kullanmaya Büyükşehir belediyeleri yetkili olacak. Kamulaştırmanın aceleliği kararı Büyükşehir belediye meclisi tarafından verilecek. Kentsel dönüşüm ve gelişim alanları içinde yer alan eğitim ve sağlık alanları hariç kamuya ait gayrimenkuller, harca esas değer üzerinden belediyelere devredilecek.’  Yetkiye bak yetkiye.

O zaman yerel seçimlerin ne anlamı kalıyor neden belediye başkanı seçiyoruz. Duvarda bir resmi olsun diye mi. Mademki Büyükşehir sınırları içinde yer alan ilçe belediyelerin hiçbir yaptırımı kalmıyor o zaman başkanların mazbatalarını da alın boşuna milyonlarca lira maaş ödemeyelim. Bu haksızlığa sesini çıkarmayan belediye başkanı da cümle alem içinde belediye başkanıyım diye kasım kasım gezmesin.

Bu yazı toplam (1460) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?