Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Yüksek Sadakat

09 Mayıs 2011 Pazartesi Saat 19:08

“Müzik öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım hala içine giremedim” demiş Dede Efendi. Sahi müzik nedir?

Düz biçimde konuşarak söylenebilecek bir şeyin değişik ses dalgaları ile söylenmesinden niçin hoşlanırız?

Müzik niçin keyif veya tam aksi hüzün duygusu verir?

İşin teknik boyutunu biraz araştırdığımda müzik, aslında ses dalgalarının belirli kurallar içinde bir düzene sokulmasıymış. Malum, ses dalgalar halinde yayılır. Bir saniye içindeki dalga sayısı sesin karakterini tespit edermiş. Saniyede 260 dalga yapan, yani titreşen ses 'Do' notasıymış. Bildiğimiz yedi temel nota bu şekilde oluşurmuş. Do-Re-Mi-Fa-Sol-La-Si.

Müziği matematiksel dizinlerle açıklayanlar da var. Ancak, doğru kabul etsek bile, matematiksel dizilerden bihaber Afrika yerlilerinin ya da dağ başındaki çobanın müziğini neyle açıklarız?

Diğer taraftan, bir enstrüman çalabilmek için -müzik kulağı iyi olmak- gerektiği söylenir. Buna hep karşı çıkmış, bir tür zeka işi ve yetenek olduğunu savunmuşumdur. En büyük tezim Ludwig Van Beethoven’dır. Avrupa Birliği marşı da olan, herkes tarafından bilinen ünlü 9.Senfonisini bestelediğinde tamamen sağırdı.

...

Doğada müzik ve ritim duygusu sadece insanda var. Bu özelliğin nedeni ise hala tam olarak açıklanamıyor. Sebebi bir kenara, bu hafta içinde -2011 Eurovision Şarkı Yarışması- var. Bu yıl 56.sı yapılacak olan Eurovision 2011 Şarkı Yarışması'nda ülkemizi Yüksek Sadakat temsil edecek. Almanya’nın Duesseldorf  kentinde Esprit Arena'da gerçekleştirilecek yarışmada Live It Up (Hayatı Yaşa) şarkısı ile İngilizce olarak temsil edileceğiz.

“Live It Up” şarkısının sözlerinde de geçtiği üzere, “Hayat Güzeldir!”. Yarışmak için değil, güzel müzikler dinlemek, muhteşem görsel şovlar görmek için izlemenizi tavsiye ederim ve doğrusunu söylemek gerekirse müzik ruhun dilidir…

Bu yazı toplam (1318) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?