Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Zeki Aygün önce partililerini inandırsa…

10 Haziran 2010 Perşembe Saat 08:14

Sadece bu dönem değil her dönem için geçerli bir siyasi bir gerçek, iktidar partisinin il ve ilçe başkanlarının sadece parti tabanına karşı değil bulundukları ilin ve ilçenin geneline karşı sorumlu olduğudur. Çayırova Belediyesi’nin arsa davasına ilişkin bilinen Meclis kararını yine Meclis’e iade etmesinin ardından AKP İl Başkanı Zeki Aygün’ü arama gerekçem sadece iktidar partisinin il başkanlığını yapması nedeniyle değildi. Başbakan Erdoğan, 12 Mart’ta sıradan bir fabrikanın açılışı için geldiği Çayırova’da konu ve mağdurları ile muhatap olmuş, Zeki Aygün’ün de aralarında bulunduğu partili yöneticilere meselenin halk lehinde çözümü için gerekenin yapılması talimatını vermişti.

Sayın Aygün’ü aramamdaki tek tezat arada Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş ve AKP Çayırova İlçe Başkanı Nazmi Özmen olmasına veya onların da görüşlerinin alınabilecek olmasına rağmen direk kendisini aramam olmuştur. Ancak buna gerekçeyi benden ziyade AKP’li Çayırova Belediye Meclis üyesi Hamdi Yeşilkaya, önceki gün düzenledikleri basın toplantısında özetle şöyle ifade ediyor: “Bir mesele bir partiyi ancak bu kadar bölebilir…”AKP İl Başkanı Zeki Aygün’ün ne söylediği de dünkü sayımızda yer aldı. Aygün, Başkan Akbaş’ı söylem itibariyle yine destekliyor ancak ve bence sanki eskisi kadar değil. Sanki Çayırova Belediyesi ile AKP Çayırova İlçe Teşkilatı’nın pamuk ipliğine bağlı, bir kopup bir zoraki bağlanan ilişkilerinin İl Teşkilatı ile de aynı şekilde olmaması için siyasi bir refleksle, gereğini yapıyor. Şayet bu tespitim doğru ise, Aygün’e bundan ötürü herhangi bir eleştiride bulunmak bence doğru olmaz. Neticede bir siyasi partinin, kaldı ki çok, çok bir sene daha iktidar partisinin il başkanıdır. Ve siyasetin genel doğrularından biri, kol kırılsa da yenin içinde kalması gerekliliğidir. 12 Mart 2010 günü hariç Şekerpınar’a gittiğine tanık olmadığım veya duymadığım Zeki Aygün ısrarla Şekerpınar’da vatandaş tepkisinin merkezinde ve arkasında arsa vurguncularının (spekülatör) yer aldığını, genel anlamıyla vatandaşın tepkili olmadığını, bu ayın 18’inde müfettiş geleceğini, müfettişin geciktiğini çünkü işlerinin çok yoğun olduğunu, yıllarca bekleyen vatandaşın 7-8 ay daha bekleyebileceğini falan söylüyor. Ve özellikle dikkatinizi çekerim ki 13-15 ay demiyor, 7-8 ay diyor. Ne büyük “tesadüftür” ki 7-8 ay sonrası tam genel seçim arifesi dönemine denk geliyor…Zeki Aygün başka şeyler de söylüyor. Dün haberde yer alan ifadelerin burada tekrarı, burası bir de naçizane yorum köşesi olduğu için gereksiz. Ve Aygün bu söylediklerine partilileri dahil toplumun da inanmasını bekliyor. Ancak henüz partililerini bile inandırabilmiş değil. Hamdi Yeşilkaya’nın işaret ettiği gibi belediye meclisinde Haziran ayı ilk oturumunda arsa davasına ilişkin oylama sonucu, önceki gün Yeşilkaya ile birlikte Kamil Gamsız ve Hilmi Üsteler’in dik ve asil bir tavırla düzenlediği basın toplantısı ve söylemleri, halkı ön planda tutup iktidar partisinden ihraç edilme olasılığını bile göze almaları, Yeşilkaya ve Gamsız’ın o önergeye ilişkin oy kullanamayacakları tespitini önergenin kabul edilmediği meclis toplantısında “fark edemeyip” önerge oylanınca “fark eden” Başkan Akbaş’ın şahıslarına yaptığı demokrasi ihlali ve terbiyesizliğe adeta küfür edercesine, “Al arsaları, ‘ver’ oyumu” pratikleri bu tespitimin net delil ve kanıtlarıdır.

Ve birileri ola ki Çayırova’da yerel seçim sonuçları üzerine iddiaya girecek olsa, erken yerel seçim ihtimali bile bulunan Çayırova’da vaktinde veya erken gerçekleşecek yerel seçimde CHP ve SP iddialı girer ve favori gözükmektedir. MHP aday ve politik söylemi tutturursa, 2004’te Dilovası’nda olanın bir tekrarını yaşatabilir. AKP, Çayırova ve Yenimahalle tabanından ötürü meclise iki üye sokabilir. Ola ki seçim vaktinde gerçekleşir de Ziyaettin Akbaş’ı yine aday gösterirse onu da yapamaz ve AKP sandıktan BDP’nin de ardından beşinci sırada falan çıkar. Aday değiştirirse, her kimi aday gösterirse göstersin belediye meclisine girme ihtimali yüzde 5, bilemediniz 10. Ben bu denklem üzerinden herkesle giysisine iddiaya girsem, seçim sonrası Fatih Caddesi’nin en afilli yerine, örneğin eski Menekşe Giyim’in olduğu yere, mağazaya dikerim.

Bu yazı toplam (1159) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?