Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Panderma...

16 Mayıs 2011 Pazartesi Saat 22:52

“İnsanlığı ilgilendiren olayların akışı içinde, bir ulus, kendini bir başka ulusa bağlayan siyasal bağları koparmak ve doğa yasalarının ve Tanrı’nın ona dünya devletleri arasında bağışladığı bağımsız ve eşit yeri almak gereğini duyduğu zaman, insanlığın yargısına duyduğu o yerinde saygı, o ulusu bu ayrılmaya zorlayan nedenleri açıklamakla yükümlü kılar.” (Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi-1776)

1878 yılında İskoçya 'nın Glasgow kentinde Mac. Intyre Paisley - Huston and Cardett tersanesinde 21 sıra numarası ile 279 grostonluk bir yolcu ve yük vapuru inşa edilir. Geminin ilk sahibi Dussey and Robinson şirketi gemiyi “Torocaderto” adı altında 5 yıl çalıştırır. 1883 yılında Yunanistan'daki H. Psicha Preus firmasına satılır. “Kymi” adını alan geminin kaydı Pire Limanına alınır. İleride bir ulusun kaderini değiştirecek olan gemiyi Yunanistan kendi eliyle kayıt altına alıyordu.

1890 yılında H.Psicha Preus firması gemiyi başka bir Yunanlı firma olan Cap. Andereadis firmasına satar, ancak gemi 12 Aralık 1891 tarihinde kaza sonucu batar. Aynı yıl içinde tekrar yüzdürülerek İstanbul Rama Derasimo firmasına satılır ve İstanbul Limanına kayıt edilir.

Sonunda tarihinin en büyük yolculuğuna doğru ilerleyen Kymi, 1894 yılında o zamanki Deniz Yolları İşletmesi anlamına gelen İdare-i Mahsusa'ya nakledilir ve Türk bayrağı çekilerek adı “Panderma” olarak değiştirilir.

Panderma, 19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk ve Silah Arkadaşlarını Samsun 'a getirerek bir ülkenin Kurtuluşuna giden yoldaki ilk araçtır. Panderma sadece bir gemi değil, aynı zamanda bir bağımsızlık sembolüdür.

Seyirci kalmak ya da mevcut seçeneklerden birine kendinizi bırakmak en kolay yoldur. Sözkonusu olan vatan ise önce TARAF olacaksın arkadaş!

Vatanın bütün kaleleri kuşatılmış iken bile ümidini kaybetmeyip, bağımsızlık ruhunu alevlendirmek gerçek bir kurtuluşun hikayesidir. 19 Mayıs sadece gençlik ve spor bayramı değil, aynı zamanda bir başkaldırışın ve haykırışın adıdır.  

Bağımsızlık aşkına and olsun ki bu ülkeye tarafım!

Bu yazı toplam (1435) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?