Yükleniyor...
Beril Sökal

Beril Sökal

berilsokal@gmail.com

Antagonistin yasası

23 Mayıs 2011 Pazartesi Saat 20:56

Bu hayatta her şey sadece olduğunu zannettiğin şeydir. Kişinin hayatı düşünün rengine boyanmıştır. Düşünde ki ‘’sen’’ kimsen çevrendekilere de kendini öyle tanıtmak istersin. Ama olmak istediğin insan olabilmek çok zamanını alır.
Bu hayatta kişinin bir bedeni varsa ruhu da vardır. Ruhu varsa özgürlüğü vardır. Özgürlüğü varsa seçim yapma hakkı vardır. Ve ruh ölümsüz ise beden de öyledir. Çünkü beden etten oluşmuş ruhtur.
Seçimlerinle kim olduğuna karar verebilirsin. Hayatına yön çizebilirsin. Rotanı kendin belirlersin ve sonunda gitmek istediğin yerdesindir.
Ancak ve ancak tek şart kendini tanımaktır.
  Bazen sizlerinde kendinizi tanıyamadığınız anlarınız oluyor mu? Peki şu durumda sen ne yapardın suallerine cevapsız kaldığınız zamanlar? Yıllar önce, kendi kendinize ‘’Ben bu durumda olmam, bu benim yapacağım en son iş’’ gibi cümlelerle büyük konuşup ardından şu an hayatınızı gözden geçirdiğinizde yıllar önce o istemediğiniz durumda olduğunuzu anımsıyor musunuz? Eğer öyleyse hayatınızı gözden çıkarmak üzeresiniz.
   Hani nerede o olmak istediğiniz kişi? Hani hayat düşlerimizin rengi idi?
Kendimizi tanımakta bir başkasını tanımaktan farksızdır aslında. Bir durumu hiç yaşamadan ona tanık olmadan o durumda ne yapacağımızı kestiremeyiz. Önce sadece karşılık veririz. Çünkü karşılık vermek, düşünmekten kolaydır. Sonra düşünmeye başlarız ve yavaş yavaş  kendimiz ile tanışırız. Her geçen gün daha çok tanırız kendimizi. Çünkü; her geçen gün daha çok şey öğreniriz nereye baksak ne görsek bir şeyler uyandırır içimizde bunu bazen fark etmeyiz ama kendimizi tanırız her defasında.

Bir kitapta okumuştum, hayattaki en iyi dostumuz ve düşmanımızdan ‘’Antagonist’’ diye bahsediliyordu. Yani tek düşmanın senin içindedir. Dışarıda ne sana zarar verebilecek, ne de bağışlaman gerekecek bir düşmanın vardır. Kendini geliştirmen, tanıman, mükemmelleştirmen ve bütünleştirmen için bir araçtır Antagonist. Bu senin farkında olmadan çıkardığın bir yasadır aslında.

Hayatı düşlediğin renge boyamak için sahip olman gereken tek şey KENDİN. Unutma…

Bu yazı toplam (1715) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

Antagonistin Yasası
Karşıtının yasası...Bir olgu olarak mümkündür.Dışardan gözlenebilir.Düşünmeden yaptığımız bir hareket, başkası tarafından bize yönelerek yapıldığında,yani antagonizma oluştuğunda,bunu kişiliğimizi oluşturma yolunda bir uyarı olarak yorumlayabiliyorsak ne iyi...Ne dost ne de düşmandır antagonist,içimizde değil dışımızdadır.ilişki kurmak için dosta da düşmana da ihtiyaç vardır.Bunları biz yaratmak zorundayız.yoksa ilişki kuramayız.İlişkilerimiz
Kamil Bozoğlu24 Mayıs 2011 Salı Saat 13:47

| 1 |