Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

“Fatih’i niye sevmiyorsunuz?”

14 Haziran 2010 Pazartesi Saat 06:13

Bugünkü yorumun başlığı, haber gibi oldu. Tırnak içine almak zorunda kaldım çünkü tırnak dışında bıraksam veya Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş’ın basın toplantısında o soruyu, o şekilde ola ki ben sorsam, bitmiştim! Doğru ile yanlış tanımlamasının kişiye göre değiştiği günümüzde kaynamıştım. Yok böyle bir soru sevgili okur. Gazeteci haberde gördüğünü, yorum katmadan yazmak zorundadır. Gazeteci aynı konuyu köşesinde yorum olarak işleyebilir ancak gazeteci soruda yorum yapamaz ya da soru yorum içerecekse, sorusuna başlamadan önce bunu tanımlar.

Aslında bugünün yorumu, Başkan Akbaş’ın basın toplantısındaki söylemleri üzerinden olabilir ve hatta olmalıydı. Ancak o basın toplantısı öyle bir hale geldi ki, Gebze bölgesi yerel basının bir nevi teşhiri oldu. Ortamı kurum ve kişi tanımlamalarına girmeden şöyle tarif etmek mümkün:

Bir gazeteden iki kişi katıldı. O iki kişiden biri toplantıda, divana hayli yakındı. Masada koltuğuna oturuş şekli, tam bir ofsayt idi. Basın toplantısındaki gazeteci hariç her şeye benziyordu. Kenar mahallelerinin tamamıyla erkek egemen kahvelerinde bile, mahalle sakinleri ve kahve eşrafının birbirlerine saygısından ötürü öyle bir oturuş biçimi yok. Aynı gazeteden ikinci kişi toplantı boyunca kimseyi dinlemedi, dinletmedi. Salonun her tarafında fır dönüp, başkanın kadroları ile zaman, zaman uğultuya neden olan sohbetlere girdi. Soru falan elbette yöneltmediler. Zaten şekil o ki, birilerine “Toplantıya biz de katıldık” görüntüsü vermek için gelmişlerdi.

Ve Akbaş adına ne acıdır ki, o uğultuya müdahale için naçizane şahsımın önerisini bekledi. Bir belediye başkanı gazeteciler bir tarafa belki kibarlığından ses etmez ama üstelik kendi kadrosunda yer alanlar tarafından ancak bu kadar küçük duruma düşürülebilir ve belediye başkanı ancak bu kadar seyirci kalabilir. Gel de merhum Ahmet Penbegüllü’nün, kulaklarını çınlatma.

Bir başka gazeteden yine bir kişi katıldı. Kahvaltı etti, dinleyip gitti. Soru sormadı ama gözlemlediğim kadarıyla not da almadı. Herhalde haberi yine, birilerinden isteyecekti ya da, “Belediye basın bürosu servis eder. Onlar neyi uygun görürse onu yazayım ben” dedi.

İki elemanıyla katılan bir başka gazetede benzer tutumu sergiledi ancak not aldılar.

Bir diğer gazete de bir kişiyle katıldı. Üç soru sordu. Not aldı.

Bir başka gazeteci, meslektaşlarına yapabileceği en büyük kabalık ve ayıbı yaptı. Diğer gazeteci sorusuna pür dikkat yanıt beklerken arada, “Çok merak ediyorum. Şekerpınar arsa davasında meselenin bu boyuta geleceğini tahmin ediyor musunuz?” sorusunu yöneltti. Yerli erotik film gösteren ergen/asker sinemalarında araya parça atılması gibi bir şeydi ya da toplantının olduğu salona dış mihraklarca Molotof kokteyli fırlatılması…

Bu Başkan Akbaş için bulunmayan ve aradığı bir fırsattı. Hemen o soruya yanıt verdi. Arada bir soru daha derken, arsa davasına ilişkin kilit sorular yanıtsız kaldı. Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş’ı korumaları bile, bu derece koruyamazdı. Ki Akbaş’ın korumalarına en ufak bir olumsuz sözüm olamaz. Pırıl, pırıl; adam gibi adam, sadece işini yapan, “Şak şakçılık” nedir bilmeyen, Akbaş’ın etrafında “adamım” diye gezeni bir cebinden alıp bir cebinden çıkartacak kapasite ve şahsiyette, bir güzel insan onlar.

Bu yorumu cumartesi günü yazıyorum. Yorumu yazdığım gün itibariyle öbürsü gün, AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar’ın Eskihisar Sakız Ağacı’nda gazetecileri dinleyeceği toplantıya katılmak gibi bir niyetim var ancak kaygılıyım.

Yorumun yayınlandığı gün itibariyle bugün o toplantıya katılmış oldum. Sıcak gündem gereği o toplantıyı da aynı şekilde yorumlamam gerekirse, üç aşağı beş yukarı aynı şeyler oldu.

Yorumu yazdığım gün itibariyle öbürsü gün olacaktı.

Yayınlandığı gün itibariyle bugün oldu. Halbuki yorumcu, gördüğünü yorumlayandır. Ben şimdi bu yorumda aynı zamanda henüz gitmediğim bir başka toplantıyı da yorumlamış oldum.

Nostradamus muyum, ne?

Bu yazı toplam (912) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?