Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

BİR KÜLAH DONDURMA

06 Haziran 2011 Pazartesi Saat 19:13

İstanbul’da birçok belediye ve kurumlar için aile içi iletişim seminerleri veren Sibel Üresin diye bir hanımefendi çıktı geçenlerde…

 Sözde hem yaşam koçluğu, hem de aile ve evlilik danışmanlığı yapıyormuş.

Bu hanımefendi, çokeşliliğin yasalaşması gerektiğini savunarak, “Zaten çokeşlilik var. Erkeklerin yüzde 85’i aldatıyor. Bu muhafazakâr kesimde ‘imam nikâhlı eş’, diğer kesimde ‘metres’ adını alıyor” diyor ve devam ediyor: “Erkek, bir başkasıyla imam nikâhı yapacağı zaman karısından izin almak zorunda değil. 4’üncü kadına kadar imam nikâhıyla evlenebilir. Ancak 2. 3. ve 4. eşler suiistimal ediliyor. “Boş ol” dendiği zaman kadın ortada kalıyor. Bu nedenle çokeşlilik yasalaşmalı.  “Zengin, kariyerli, parası olan ve cinsel gücü fazla olan erkek çokeşliliği seçebiliyor. Hiçbir kadın fakir bir adamın ikinci karısı olmaz. Erkek, daha cilveli, daha çok gülen, cinsel anlamda kendisini mutlu eden kadına koşuyor. Erkek olsam, çokeşli olurdum.” diye de ekliyor.

Dahası da var ama ancak buraya kadar dayanabildim söylediklerini yazmaya. Her görüşe saygı duymak, değer vermek lazım da, seninkinin de elle tutulur bir yanı yok be ablam.

Senin tarih bilgin ne kadar derin bilemem ama kadınlarına büyük değer veren bu ülke, bundan 77 yıl önce seçme ve seçilme hakkını kadınlarına tanıyarak bir kapı açmıştır. Biz senin gibileri o kapının ardında bıraktık sanıyorduk.

Seçme ve seçilme hakkının Fransa, İtalya ve İsviçre gibi ülkelerden bile önce kadınlarımıza verilmiş olması, onlara verdiğimiz değerin taklit değil gelişmiş bir düşünce olduğunun da kanıtıdır.

Sadece Üresin ablam değil problem, bugün televizyonlara bakın. Bir külah dondurmaya tav olan kızlarımız! İstediği saç rengini bir türlü tutturamayan kadınlarımız! Tek derdi doğal beyazlık olan ev hanımlarımız! TV programlarında maddi imkanları karşılaştırarak koca seçen  gelin adaylarımız…

Tüm bunlar yetmezmiş gibi, kadın haklarını bir erkeğin soyadını almak ya da dini nikahla o erkeğin ilk dört karısından biri olmak sanan aile danışmanlarımız! Kanaatim odur ki, Türk Kadını hiçbir şeyden çekmedi şu kadınlardan çektiği kadar.

Bu yazı toplam (1641) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?