Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Bakanlıklar yeniden yapılandırıldı. Başkanlık sistemine hazırlık mı?

13 Haziran 2011 Pazartesi Saat 19:56

Uzun süredir Başkanlık sistemi hayali kuran Başbakan Erdoğan, bakanlıklarla ilgili düzenlemeleri dün kamuoyuyla paylaştı. Yeni düzenlemenin ayrıntıları oldukça ilginç.

Dün resmi gazetede yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile seçimlerden sonra kurulacak olan hükümetin yapısına dair önemli düzenlemeler yapıldı. 3046 sayılı Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname (KHK), Resmi Gazete'nin dünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

Başbakan Erdoğan’ın dün bir basın toplantısı ile duyurduğu düzenlemeler, birçok tartışmalı uygulamayı beraberinde getirirken, yeni yapılanma hakkında değerlendirmede bulunan uzmanlar, bunun, Başkanlık sistemine hazırlık olduğunda birleşiyor.

Erdoğan, bakanlıkların yeniden yapılandırılmasına ilişkin, dün parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında yeni Bakanlar Kurulu'nun Başbakan dahil 25 üyeden oluştuğunu, yeni yapıda, 4 adet başbakan yardımcılığı ve 20 adet de icracı bakanlık bulunduğunu belirtti. Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı olmak üzere 6 yeni bakanlık kurulacağını bildirdi.

Yeni kurulan bu bakanlıkların yanı sıra değiştirilen bazı bakanlıklar da oldu. Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kurulacağını, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın birleştirilerek Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı oluşturulacağını kaydetti.

YENİ BAKANLIKLAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Avrupa Birliği Bakanlığı

Ekonomi Bakanlığı

Gençlik ve Spor Bakanlığı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Kalkınma Bakanlığı

BİRLEŞEN VE DEĞİŞEN BAKANLIKLAR

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yerine oluşturulan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın birleşmesiyle oluşan, Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının yerini alacak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakan yardımcılığı görevi
Bahsedilen düzenlemenin, 12 Haziran seçimlerinin ardından, yeni hükümetin kurulmasıyla oluşacak yapı olduğunu belirten Erdoğan, yeni bir düzenleme olarak bakan yardımcılığı görevinden bahsetti. Başbakan Erdoğan, “Artık Bakan yardımcılığı görevi ihdas edilecek. Yani her bakan ile müsteşar arasında bir bakan yardımcılığı ihdas edilecek. İcracı bakanların her birine, birer bakan yardımcısı atanacak. Yani 20 tane. Milletvekilleri dışından, atama yoluyla görevlendirilecek. Bu yardımcılar, hükümetle gelecek ve hükümetle gidecek. Bakan yardımcıları, işlerinin uzmanı, sektörü bilen, bakanlık faaliyetlerinin daha verimli ve süratli yürütülmesini sağlayacak kişilerden seçilecek. Özel sektörden de bu makama atama yapılabilecek” dedi.

Devlet ile sermaye arasındaki dolayımlı ilişkiyi çok daha doğrudan kurmaya çalıştığı görülen bu uygulama MÜSİAD gibi kurumlar tarafından da çok olumlu karşıladı. MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da Türkiye'nin gelişen dünya yapısına göre yeni ihtiyaçları olduğunu ve bunu karşılamak üzere yapılandırmanın gerçekleştiğini dile getirerek, ''Bence yapılan bütün yenilikler yerinde yeniliklerdir'' dedi.

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, yeni kabine yapılanması modelinde oluşturulması planlanan ''bakan yardımcılığı'' kadrosunu da eleştirerek, bunun devletin iyice siyasallaşması anlamına geleceğini iddia etti. Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarına göre, bakan yardımcısının ''siyasi müsteşar'' niteliği taşıyacağını ifade eden Erçelebi, ''Artık devletin tarafsızlığı tamamen ortadan kalkacak, tamamen siyasi olacak. Bu bakan yardımcılarının süresi hükümetlerle eş değer olacak” dedi.

Tasfiye mi?
Yapılan düzenlemeyi anlatan Erdoğan konuşmasında amaçlarını şöyle anlattı:

Bürokrasi teşvik edilmiş, motive edilmiş, zaman zaman ortaya çıkabilen isteksizlik ve yavaşlığın derhal aşılması sağlanmıştır. Peki, bürokratik oligarşi tam manasıyla giderilmiş midir? Hayır. Bunların da aşılması lazım çünkü bu hızın bu hizmet anlayışının devam edebilmesi için bu engellemelerin, bu yavaşlatılmanın ortadan kaldırılması lazım ki Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesini üstüne çıkarmamız lazım.

AKP’nin kamudaki kadrolaşması göz önüne alındığında Erdoğan’ın bahsettiği “bürokratik oligarşi”nin çok da söz konusu olmadığı görülüyor. AKP’nin son düzenlemesinin kamuda kalan AKP’li olmayan son kadroların da tasfiyesi anlamına geleceğini iddia eden Erçelebi, şöyle konuştu:

Sayın Başbakan bütün bakanlıkların adını değiştiriyor. Hal böyle olunca, şu anda o bakanlıklarda üst düzeyde müsteşar, genel müdür, daire başkanı, şube müdürü pozisyonundaki bütün kadrolar düşmüş olacak. İnsanlar haklarını aramak için Danıştay'a, idare mahkemesine gidemeyecekler. 'Böyle bir bakanlık ortada kalmadı, siz de boşluğa düştünüz. Biz yeniden devleti yapılandırıyoruz' diyecekler. Bütün bunlar Sayın Başbakan'ın çoktandır kafasının içinde olup da bir türlü açığa çıkaramadığı başkanlık sisteminin hazırlığıdır, başkanlık sisteminin temelini oluşturmaktadır.

“Ustalık dönemi için”
Erdoğan’ın yeni düzenlemeyi kamuoyuna duyurmasının ardından konuşan bakanların tamamı bu düzenlemenin “ustalık dönemi” için bir gereklilik olduğunu iddia ettiler. Zafer Çağlayan, ''Bu, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasında bir hazırlıktır. 500 milyar dolarlık ihracatı olan ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alan bir Türkiye için hazırlık yapıyoruz. Bakanlıkların ismine baktığımız zaman yıllardır hayal edilen bir çalışma. Son derece radikal ve son derece doğru bir sistem. Yani artık tüm bakanlıklar icracı bakanlık oluyor ve çalışma sistemleri son derece önemli'' dedi.

“Bize dokunmadı, teşekkürler”
Yapıla değişikliklerin çok gerekli ve yerinde olduğunu savunan Ertuğrul Günay, yaptığı açıklama ile düzenlemeleri de ne kadar sahiplendiğini gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı bazı bakanlıkların birleştirilmesi ve yeni bakanlıkların kurulmasıyla ilgili, ''Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Kültür ve turizm bütün olarak yoluna devam ediyor. Buna çok sevindim, böyle olması gerekiyor'' dedi.

 

Bu yazı toplam (776) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?