Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Ayar referandumu çok daha iyi bilmeli

15 Haziran 2010 Salı Saat 06:14

Haftanın ilk gününe iktidar partisinin bölgemizdeki milletvekili ile başlayıp yine aynı günü aynı kişiyle bitirmek ne kadar iyi bir şey bilemeyeceğim. Veya kendimi bu gazetenin okuru yerine koyduğumda, gazetenin politik duruşundan esasla da iki gün üst üste alabildiğine geniş şekilde AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar merkezli haber okumak, gazeteyle paralel politik duruşa sahip okurun tahammül boyutunu zorlar mı veya ne kadar zorlar, kestiremiyorum. Ancak aynı günün akşamı beni yine Ayar’ın toplantısına iten ikinci etken, 12 Eylül’deki referanduma da değinecek olması oldu sevgili okur. Zaten toplantının başında salonda şöyle bir gözüküp bölgemizdeki icraatların slayt gösterisi başladığı esnada Çayırova Belediye binasından Erişler’e gittim. Ve hatta kayınçomun balkonunda bir akşam çayı içip belediyeye geri döndüğümde Ayar referanduma ilişkin değerlendirmesine henüz yeni başlıyordu. Yani iki içerikli toplantıda şahsımın ve sokaktan gözlemlediğim kadarıyla toplumun da merak ve ilgi konusu olan referandum ayrıntısı üzerine hiç bir şey kaçırmadım, diyebilirim.

 12 Eylül’deki referandumda paket halinde halk oyuna sunulacak 25+1 gündem maddesi üzerine irili ufaklı boyutlarda bilgilendirmede de bulunan Ayar gözlemlediğim kadarıyla içeriğini iyi anladığı gündem maddeleri üzerine 8-10, pek anlamadığı veya halkın da ilgisini çok çekmeyeceği öngörüsü ile ayrıntılı bilgiyi edinmediği veya ayrıntısını kendisine sakladığı gündem maddeleri üzerine 1-2 cümle sarf etti.

 Bu yaz, Temmuz ve Ağustos ayları bizim için geçtiğimiz yıllardan daha zor geçecek sevgili okur. Aslında haber zenginliği bakımından vasat diye adlandırılacak bu aylarda sıcağın da getirdiği rehavetle gazetelerin içeriğini de yansıyan bir zayıflığı dikkatli okur iyi gözlemler ancak bu yaz, yazın hemen ardından gerçekleşecek referandumdan ötürü hararetli geçecek. Ve AKP’liler de, ana muhalefet ve muhalefet de referandum üzerine aktif siyaset yapacak.

 Ve bu süreçte tüm aktif siyasetçiler, özellikle iktidar partililer neyin oylanacağını çok iyi bilmeli çünkü her an her tür soru ile muhatap olabilir, Eyüp Ayar gibi ofsaytta yakalanabilirler. Sayın Ayar’a toplantı sonrası, “Niye madde, madde değil paket halinde oylanıyor” diye sorup seçmen duruşuyla madde, madde oylanması gerektiğini savunduğumda şahsıma, ele avuca sığar bir yanıt veremedi.

 Ve 12 Eylül’deki referandumda sendikalara ilişkin, özellikle bir fabrikada birden fazla sendikanın önünü açan madde çok önemli bir madde. AKP’liler Meclis’te muhalefetin ne olduğunu bilmeden muhalefet yaptığını söylüyor ama her mahallede, kahvede karşılarına her an bilinçli bir işçi çıkıp sorular yöneltebilir. Veya muhtemelen AKP bu yaz Hak-İş/Hizmet-İş ve Memur-Sen/Eğitim Bir-Sen hariç diğer konfederasyonlara bağlı sendikaların şubelerini de rivayet odur ki ziyaret edecektir. Henüz çok yüksek olasılıkla yerlerini de bilmiyorlardır. Şahsım adına bir katkı sunayım. Örneğin Petrol-İş, Atasayan Otel’in yanındaki sokaktan girince solda ilk iş hanının üçüncü katında. Çelik-İş, Karabakkal Camii karşısı. Türk Metal, Kebap Dünyası yanı. Nakliyat-İş, Anibal ışıklarda gibi…

 Ve Ayar ile AKP’liler o sendikalara referanduma ilişkin ziyaret lütfederlerse örneğin, “İşveren, sendikalı diye işçi atarak Anayasa çiğniyor. Mevcut Anayasa’nın iyi kötü maddeleri iktidarınız seyirciliğinde de uygulanamazken yenilenmişi ne kadar uygulanır. Bizle ilgili maddelerin alt maddelerinde, sendikalı olduğu diye işçi çıkarttığı mahkemece onanan işverene, hapis cezası var mı?” sorulabilir. Sorunun da tiyosunu vermiş olayım ki olası giderlerse, kopya çekmek zorunda kalmasınlar.

 Özetle sevgili okur ben Eyüp Ayar’ın ola ki öğretmeni olsam, aynı gün sabah ve akşam düzenlediği toplantılara atfen, katılımcı yönetimden “Geçer”, referandumdan “Orta” not verirdim. Ancak “İyi”, “Pekiyi” ve hatta kırmızı kurdeleye çok uzak. Sınıfta bırakmak da insafsızlık olurdu. Katılımcı yönetim konusunu, burada boğmayacağım. Ancak iktidar partisi milletvekili olmasından esasla Eyüp Ayar’ın referandum maddeleri üzerine daha öğrenecek ve topluma anlatacak çok şeyi olmalı diyor, başka da bir şey demiyorum.

Bu yazı toplam (1023) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?