Yükleniyor...
Canberk Gümüşay

Canberk Gümüşay

canberkgumusay@hotmail.com

Yağmurdan korkan insanların ülkesi

13 Haziran 2011 Pazartesi Saat 20:01

Ortalama 55-60 yaşlarında iki adam fırından çıkıyor...
- Mehmet abi koş koş yağmur başlamış!
Ellerini kafalarının üstünde birleştirmiş, arabaya doğru köpekten kaçarcasına koşuyor iki amca...

 Üstümde gri askılı bir atlet, altımda çok sevdiğim kamuflaj desenli asker pantolonum ve boynumda kardeşimin verdiği kolye var. Islanmasın diye yanıma telefon, cüzdan almamıştım. Rahat rahat ,ıslana ıslana, tertemiz toprak kokan havada, huzurlu huzurlu yürüyorum. Kendimi bildim bileli yağmuru çok severim. İnsanlar yağmur başlayınca evine kaçarken, ben pencereden yağmuru görünce, sanki askerden oğlum gelmişçesine heyecanla ayakkabılarımı giyip sokağa koşarım; yağmur kesilmeden ıslanabileyim diye.

Bilen bilir, yağmur yağarken sokaklardaki ağaçlara, çiçeklere baktığınızda onların mutlu olduklarını, gülümsediklerini görebilirsiniz. Üstü kapalı bir yere girmek yerine kedi ve köpeklerin yağmurda gözleri kısık, sanki sokak hayatının zorluklarını bedenlerinden akan yağmur damlalarıyla arıtırcasına huzurla yürüdüklerini görebilirsiniz. Veya ben mi çok sanatsal ve derin bakıyorum bu duruma? Sizce de yağmurda yürümek Barbara Streisand'ın Gentle Rain şarkısı kadar güzel değil mi? Saçınızın bozulduğuna değmez mi yani toprak kokan havada yürümek?
Her şeyin başı inanç... Önce yağmurun güzelliğine sanatsallığına inanmak gerekiyor. Yüzlerce kez, yağmurda saatlerce yürüyerek ıslandım ama hiç hasta olmadım çünkü
yağmurun insan üzerinde hastalık yapmaktan çok, güzel ve rahatlatıcı olan etkisine inandım. Hep şemsiye kullandığınız için hiç takım elbisenizin dikişleri gevşemedi
belki. Yağmur yağmaya başladığında bir restoranın içine sığındığınız için hiç yoldan geçen arabanın su birikintisini üstünüze denizde dalga vurmuşçasına sıçratmasına
maruz kalmadınız belki. Ama çok üzgün olduğunuz bir gün, ağladığınız halde yağmurun sayesinde ağladığınız anlaşılmadan rahatça gezemediniz sokakta, kalabalık bir caddede insanlar ellerinde şemsiyeyle evlerine koşuştururken siz elleriniz ceplerinizde o karmaşanın içinde başınız dimdik dudaklarınızdan süzülen yağmur damlalarının bedeninizin tuzuyla karışmış tadını alarak mutlulukla yürümediniz hiç. Değdi mi peki sakındığınız elbisenize, saçınıza, bu güzel duyguları değişmek? Ne kadar fazla şeyin güzel olduğuna inanabilirseniz o kadar fazla zevk alırsınız her şeyden ve birçok şeyi aşarsınız. Yağmurda ıslanıp rüzgar yiyip hasta olmamak gibi. Bu dünyadaki her şey ayna gibi; siz ona nasıl bakarsanız o da size öyle bakar.

İnsanlar sizin onlara verdiğiniz sevgiyi size vermeyebilir; sevgiyle baktığınız bir insan sizden nefret edebilir. İnsanların hür iradeleri vardır. Oysa doğa öylemidir?

O size her zaman dosttur, yardımcıdır, huzur verir. Doğanın güzelliğine inanın ve güvenin. Onun da size ayna olup kattığı güzel duyguları hemen fark edip bu güne kadar evde geçirdiğiniz her yağmurlu gün için üzüleceksiniz. Hepinize doğayla iç içe mutlu ve huzurlu günler dilerim.

Bu yazı toplam (1570) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?