Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

İçimizdeki düşman

21 Haziran 2011 Salı Saat 13:53

“Unutmuştuk gün gelip insanlık tecrübesinden bir de düşman kategorisinin çıkabileceğini”

diyor; Amerikalı filozof Lee Harris.

 “Düşman kavramını moral ve siyasi kelime hazinemizden çıkarmıştık. Ta ki 11 Eylül olayları olana kadar” diye de ekliyor. İçimizdeki düşmana dikkat çekiyor Harris yazmış olduğu -Medeniyet ve Düşmanları / Civilization And Its Enemies- adlı kitabında.

Harris içimizdeki derken insanlığı kastediyor ama benim derdim de ülkemizdeki düşmanlar.

Sanırım ruhumuz kirlendi. Kimi karısını döver, kimi şeker toplamaya gelen çocukları keser, kimi turist kızlara tecavüz eder, kimi satırlarla rakip taraftara saldırır, vesaire vesaire.

Çözüm nedir? En traji-komik yanı da burası. Herkes bir reçete yazar. Bu ülkede 72 milyon insan varsa 72 milyon fikrimiz vardır bir konuya ilişkin olarak. Ama iş üretmeye geldi mi tükenir fikirler. İllaki laf salatası olacak, boş boş zırvalayacağız. Bir de birinin zırvalıkları üzerine tartışmalar çıkaracağız.

Cem Yılmaz’ın dediği gibi, “Bilmiyorum” diyen bir Türk gördünüz mü siz hiç? Bir iki tane Cin Ali kitabı okuyan, başımıza psikolog kesilip çıkıyor televizyona; başlıyor ahkam kesmeye. Her şeye teşhis koyma, her şeyden anlama, her şeyi bilme.

Dedim ya ruhumuz kirlendi. Ne haliniz varsa görün diyemiyorsunuz. Elin yabancısı seninle onu aynı kefeye koyup tartıyor. Arada birkaç tane çıkıyor demek kurtarmıyor artık. Kaçak içkiyle turistler öldürülüyor, mülteciler gibi toplu taşınan insanlar yanan otobüslerde can veriyor, denizlerimizden derin dondurucu çıkıyor, örnek memur seçilen şahıs üç yıl sonra hırsızlıktan yakalanıyor, Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki tarihi eseri müze müdürü lojmanına taşıtıyor vesaire vesaire.

Ülkemizin tehdit algısı için milyar dolarları harcarken bir kez olsun düşünün. Hangisi daha tehlikeli? Topla-tüfekle gelen düşman mı, içimizdeki düşman mı? Medeniyet düşmanı bunlar medeniyet. Bu topraklar ne düşmanlar gördü, ne kanlar döküldü de, böyle zararlılarını görmedi. Kanı da yok ki bunların döküp kurtulalım!

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam (1583) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

En düşman kim??
Sen de vicdanını mı temizliyorsun nedir Kemalim??? O milyarlarca doları harcayan aslında sensin yahu...
Adnan Susoy21 Haziran 2011 Salı Saat 15:02

| 1 |