Yükleniyor...
Prof.Dr.  Alaeddin Bobat

Prof.Dr. Alaeddin Bobat

bizimdarica@gmail.com

Yavaş ve Sessiz Olur Akarsuların Ölümü- X : TEMA bu işin neresinde?

22 Haziran 2011 Çarşamba Saat 21:23

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı ya da kısa adıyla TEMA. Kendi söyleyişleriyle ülkemizin  en büyük sivil toplum kuruluşu...

 Geçmişi 11 Eylül 1992 tarihine uzanan vakfın kurucuları arasında, “toprak dede” adı yakıştırılan Hayrettin KARACA ile gerçek doğa dostu ve Tekfen Holding kurucu ortaklarından Ali Nihat GÖKYİĞİT başta olmak üzere toplum tarafından tanınan 26 işadamı ve sanayici de bulunmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana TEMA Vakfı ya tek olarak ya da diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, ülkemizin gerek erozyonu önleme ve ağaçlandırma gerekse doğal varlıkları koruma konusunda önemli iş ve eylemlere imza atmıştır.

TEMA’nın HESa Raporu

TEMA’nın dokuz uzmana hazırlattığı ve Eylül 2009 tarihini taşıyan “TEMA Vakfı’nın Nehir Tipi HES’ler Görüşü” başlıklı 6 sayfalık raporunda, Nehir Tipi HES’ler artısı ve eksisiyle irdelenerek bir görüş ortaya konmuş. Raporun “sorunlar” kısmında daha önce HES’lerin etkileri konusunda bilinen saptamalar tekrarlanmakta;  “öneriler” kısmında ise, bütüncül havza planlamasının tüm meslek ve sivil toplum kuruluşlarının görüş ve katkısı sağlanarak yapılması; projelerin tek tek değil toplam etkileri göz önüne alınarak irdelenmesi; ekolojik planlama, etkili denetim ve izleme çalışmalarının yasal/kamuoyu gözetimi eşliğinde sürdürülmesi; yerel halkın bilgilendirilmesi; can suyunun durumsallık yaklaşımına göre hesaplanması; EPDK, DSİ ve Orman Genel Müdürlüğü’nün proje izni vermeden önce ilgili yerel kurum ve kuruluşlardan görüş istemesi; mutlaka havza ve akarsu gözlem analizlerine göre bilimsel çalışılması; su kullanım hakkı ile ilgili proje sahiplerinin yükümlülüklerinin yerinde ve etkili bir denetim sistemi ile gözlenmesi; HES projesinden etkilenebilecek tarihi-kültürel ve doğal varlıkların Bölge Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarına bildirilmesi gibi 10 maddeden oluşan bir liste yer almaktadır.

TEMA nerede?

TEMA’nın böylesi bir rapor sonucunda, hala hızla devam etmekte olan HES projeleri ile ilgili bir girişimini/eylemini/kampanyasını gören, duyan ya da bilen var mı? Kendi adıma ben ne gördüm, ne duydum ne de biliyorum!!!

TEMA’nın amaçları arasında doğal varlıkları korumak yer almıyor mu? Kesilen ağaçları, bozulan sucul ve karacıl ekosistemleri, yok olan endemik ya da yerel balık türlerini, boşaltılan yerleşim yerlerini ve o yerlerde yaşayan insanları, tahrip edilen tarihsel, kültürel ve arkeolojik alanları korumak/kollamak yok mu TEMA’nın amaç ve uğraşları arasında?

…mış gibi yapmak

İnsanların beni en çok üzen ve hayrete düşüren davranışları arasında “...mış gibi yapmak” gelir. Doğal olarak önemli kurum ve kuruluşların da.

Ne yazık ki TEMA da bu saydıklarım arasına girmiş bulunuyor. Yani, HES’lerin olumsuz etkileri raporda belirtilmiş olmasına ve buna karşı alınacak önlemlerin sıralanmasına karşın,  herhangi bir mücadeleye girmeden, girmiş gibi görünmek. Ya da karşıymış gibi durup da, açıkça tavır almamak.

 

İnsanlar gibi kurum ve kuruluşlar da net ve açık olmalı ki, insanların gözünde bir değer kazanarak daha önemli bir konuma gelsinler. Ancak, kurum ve kuruluşlar da insanlar gibi doğar, büyür/gelişir ve sonuçta o dönülmez sona erişirler. Özellikle topluma güven vermeyen, toplumun istek ve gereksinmelerine kulak tıkayan ve “...mış gibi” yapan kurum ve kuruluşlar daha çabuk yıpranır ve o dönülmez sürece daha çabuk yaklaşırlar.

Üç olasılık

Standart ölçütlerde üretim yapan işletmeleri üç olasılık beklediğini söyler dururum öğrencilerime : Birincisi aynı standartlarda üretimi sürdürmek. Ancak, rakipler daha iyisini daha ucuza yaparlarsa, standart ölçütlerde üretim yapmak işletmeler için sonun başlangıcı olur. İkincisi, standartların  gerisine düşmek. Bu durumda, işletme kapanma ya da yok olma sürecine girer. Üçüncüsü ise, standartların üzerinde daha kaliteli ve uygun fiyatla daha iyisini üretmek. Aslında birinci ve ikinci olasılıklar işletmeler ya da kurum/kuruluşlar için birer sorundur. Geriye tek bir olasılık kalmaktadır : Daha iyisini ve kalitelisini, daha uygun maliyetle üretmek. Buradaki üretim mal ya da hizmet olarak düşünülmelidir. Dolayısıyla, hizmet üreten işletmeler/kurumlar ya da kuruluşlar her zaman daha iyi hizmet üretmenin yol ve yöntemlerini aramalı ve bu yolda uğraş vermelidirler. Aynı  durum kar amacı gütmeyen işletmeler ve dolayısıyla TEMA için de geçerlidir…

 

Bu yazı toplam (1455) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?