Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Dört nikah, bir cenaze

27 Haziran 2011 Pazartesi Saat 19:36

Evlenmek çok önemlidir bizim toplumunda. Bu ev almak şeklinde de olabilir, eşini bulmak şeklinde de. Her iki durumda da yerleşik hayata geçme çabasının etkileri var. Biraz da kültürel bir olgu olsa gerek, aile kavramı önemli bir mefhumdur bizler için. Tek adamdan 40-50 çocuk görebileceğiniz tek yerdir bu topraklar. Öyle ya, çocuğu veren Allah rızkını da verir. Bu yüzdendir ki bu ülkede işsizlik asla bitmeyecektir. Neyse konumuza geri dönelim. Bu hafta işsizlik, enflasyon, seçimler, spor yok.

Her genç kızın rüyasıdır beyaz bir gelinlik, ya da her erkeğin vizyonudur pembe panjurlu bir evde bu mutluluğu çocuklarla daha da pekiştirmek. Ayrıca, evlilik öncesi bir çok ritüeli vardır bu işin. Kız isteme, kahve içme, çeyiz, kına, düğün…  Ya da vardı. Yıllar geçtikçe değişen toplumla birlikte bu ritüeller de yıkıldı.

Artık geçmişteki gibi 25 yaş öncesi genç evlilikler değil, 30 yaş üzeri olgunlaşmış birliktelikler moda. Kariyer, eğitim ya da özgürlük gibi çeşitli sebepler, “pembe rüya” yı hep başka bir bahara erteletiyor. Resmi verilere göre Türkiye'de son 7 yılda 30-44 yaş arası evlilikler % 70 artmış. Diğer taraftan, 30 yaş üstü evliliklerde boşanma oranı daha yüksek.

Aslında bu normal bir sonuç... Genç yaşta yapılan evlilikleri düşünürseniz, pembe rüyanın ardında yerleşik hayata geçme, rahata erme, özgürlük var. Otuzlu yaşlarında bunları zaten elde etmiş biri, evlense bile pembe rüyayı ayakta tutmak için başka sebepler arıyor. Bulamayınca da soluğu mahkemelerde alıyorlar: Şiddetli geçimsizlik.

Hayat kısa. En fazla dört nikah bir cenazedir topu topu göreceğiniz. Onun da üçü kanunsuz, tavsiye etmem. Kendinize bir kariyer planı yaparken, evliliği erteleme nedenleriniz hedefleriniz olmasın. Sonra hedefleri tutturunca ertelediklerinize yer kalmaz. Bunu bekâr ve tecrübeli biri olarak söylüyorum. Kaldı ki, kızlar tarafında daha bu işin elektriği var, trafosu var, patlıcan reçeli var…

*(Geçen hafta sonu kendi pembe rüyalarına adım atan değerli kardeşim Ahmet Kaygusuz ve Burcu Dıraman arkadaşıma sonsuz mutluluklar dilerim)

Bu yazı toplam (1871) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?