Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Tropikal mutluluk

11 Temmuz 2011 Pazartesi Saat 21:52

Dünyanın zengin Sultanlarından biri, belki de en zengini, bir gün özel uçağı ile seyahat halindeyken hiç planda olmayan bir ülkeye uğrar. Havaalanından özel limuzin gelir alır, en lüks otele çekmesi istenir. Otele gelindiğinde yer olmadığını öğrenmek bizim Sultanı çok kızdırır. Yardımcılarına otelin sahibine ulaşmalarını ve oteli satın almalarını emreder. Yarım saatlik çabanın sonunda yardımcıları Sultana cevabı iletir: “Majesteleri otelin sahibi sizmişsiniz...”

Onun adı Sultan Hasansal Bolkiah. BruneiSultanlığı'nın 29. Sultanı ve ilk Başbakanı. İlginçtir, çok sayıda üniversitenin Onursal Doktorasını alan Hassan, herhangi bir üniversite bölümünden mezun olamamıştır. Araba koleksiyonları ile ün yapmış, 500 adet Rolls-Royce’unun olduğu söylenen, Mercedes marka spor arabasıyla hız yapacağı zaman polis tarafından ülkesinde yolların trafiğe kapatıldığı, üç-dört haftada bir 11.000,-Sterline saçını kestiren, doğum günü kutlamaları iki ay sürmekte olan bir Sultan.

Güneydoğu Asya’da Güney Çin Denizi ile Malezya arasında yer alan, tek şehri başkenti olan bu küçük ülkede bir haftalık görev münasebetiyle bulunmaktayım. Havaalanından dışarıya çıktığımda edindiğim ilk izlenim sauna gibi bir hava ve sürekli gülümseyen insanlar. Herkesin sakin ve stressiz olması tropik ikliminden midir yoksa nüfusunun azlığından mıdır bilmiyorum ama çalışmaya bile ihtiyaç duymayacağınız hayatın neredeyse bedava olduğu bir ülke burası. Ev bedava, araba, benzin, toplu taşıma, sağlık vb. her şey için sadece sembolik bir ödeme yapılıyor, gerisini Krallık karşılıyor. Ve hiçbir vatandaştan vergi alınmıyor. Haliyle böyle kralı kim sevmez.

Topraklarının %70’i ormanlık alan, halkının %70’i Müslüman olan sevimli bir ülke. Sanki bütün ülke mutluluk sarhoşu… Araştırıp öğrendiğim kadarıyla suç oranı da oldukça düşük, hatta ağır suça rastlanmıyormuş bile. Dünyada başka bir ülke daha var mıdır bilmiyorum ama bu ülkede sigara içmek yasak, içen vatandaşlar cezalandırılıyormuş, yabancılar sadece uyarılıyor kanaatimizce diyorlar. Zaten ülkede sigara satışı da yok. Bir İngiliz petrol şirketi ülkedeki en etkili kurum. Öyle etkili ki; ülke için, ingilizce refah devleti manasına gelen “welfarestate” yerine ülkeye “shellfarestate” denilerek, mecazen de olsa bir ironiye dikkat çekilmektedir.

Diğer taraftan, bugüne kadar gittiğim ülkeler arasında bir Türk’e rastlamadığım tek ülke. Belki de vize alabilmek gerçekten meşakkatli olduğundandır. Yine de bir şey eksik işte! Ne kadar mutlu olsalar da özgürlük nedir bilmiyorlar. Alternatif bir enerji kaynağı bulunduğunda dünyanın en fakir ülkesi olmaya adaylar. Ne de olsa, insanlar bugünü yaşar devletler her günü.

Bu yazı toplam (1263) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?