Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Nihat Ergün, Kandıra gerçeğinden kaçamaz

18 Haziran 2010 Cuma Saat 06:37

Artık AKP Genel Merkezi tarafından üretilen yeni bir programın yerellere yayılan versiyonu mudur bilemeyeceğim ama son zamanlarda AKP’li seçilmiş yöneticiler katılımcı yönetimi andırır şekilde camiamızla hayli sıkı ilişki içindeler. Gün geçmiyor ki AKP’li bir seçilmiş, “Ben gazetecileri dinleyeceğim” diye toplantı düzenlenmesin. Buna geride bırakmak üzere olduğumuz hafta içinde iki defa camia, bir defa birey ölçekli tanık oldum. Önce AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar’ın hafta başında düzenlediği, basının kendi kalesine attığı gol ve kendisinin de seyirci kalmasıyla amacından sapsa da niyet itibariyle dört dörtlük toplantısı… Ardından şahsımın Salı günü gecesi 09.30-01.30 arası Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Külte ile ana amacı yakında açığa çıkacak konu üzerine bir araya gelip kentin (söylem olarak) altını üstüne getirdiğimiz diyalogu… Ve önceki akşam malumunuz aynı zamanda AKP Kocaeli Milletvekili olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün İzmit’te düzenlediği basın toplantısı ve bu toplantıya ilçemiz dahil ilimizin tüm ilçelerinden gazetecilerin katılması için yaptığı davet, sergilediği samimi çaba.

İyi niyetli olalım, hayra yoralım. Ve şüphe yok ki AKP bu katılımcı anlayışı toplumun sadece gazeteci katmanları ile değil her katmanıyla bir şekilde yapıyor. Ötesinde düne kadar bu şekilde bir diyalog kurmadığı katmanlar ile yakın diyalog içinde. Meseleye ön yargılı bakmak, 12 Eylül’deki referandum ile erken veya vaktinde gerçekleşecek genel seçim ile bağıtlayıp kendini dışarı atmak yanlış olur. Özellikle şahsım da dahil olmak üzere ferdi gelişmesinin toplumsal gelişme ile birlikte olacağını savunanlar için değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Ön yargı ile aksi bir tavır sergilemek gerek düne kadarki yorumlarımda, gerekse ileride olası yorumlarımda AKP’ye yönelik, “Antikatılımcı yöneticiler siziii…” türü mevcut ve olası eleştirilerime karşı savunma makamına, “Aynaya bak” deme hakkı verir ki, öyle kalıveririm valla.

**

Bakan Ergün ile kökü 1994’e uzayan ayrı bir hukukumuz var. O dönem Milli Görüşçü ve Derince Belediye Başkanı olan Nihat Ergün, merhum Ahmet Penbegüllü ile olan yakın temasından ötürü Gebze’de çok sayıda açılışa katılmak için gidip gelerek Gebze kamuoyunda sima olarak yerini edindi. Bizim Kocaeli’nin kuruluş sürecindeki 1.5 yıllık maceramda ise AKP’nin il başkanıydı. İkinci dönem milletvekilliği ise bakanlık ile payelendi. Siyasi görüşü bir tarafa, olgun tavrı ile o görevi de hazmettiğini tavır ve davranışları ile sergiliyor. Açıkçası ve bence Ergün’e bakanlık görevi sırıtmıyor, yakışıyor.

 Önceki akşamki toplantıda hayatının hatasına düştü. Israrla soru sormak için gösterdiğim çabayı görmesine rağmen Çağdaş Kocaeli Gazetesi’nden Sadun Çetin’e sözü, “Son soru” olarak verdi veya öyle olduğunu zannetti. Başbakan Erdoğan’ın 12 Mart’ta Çayırova’ya yaptığı ziyaret dahil olmak üzere kimi çıkışlarım, bazı arkadaşlara veya o an o mekanda olanlara şov gibi gelebilir. Kimse kusura bakmasın ama bu tür bir mevcut veya olası bir eleştiri, yanıt vereceğim bir şey bile değil.

Sayın Bakan’a kibar bir dille davete icabet ettiğimizi, icabet edeceğimizden ötürü Gebze’de ve o sıcakta kendisini yormamak için soru hakkımızı kullanmadığımızı söyleyip o ana kadar notunu aldığım 12 sorudan 3 tanesini seçmece yönelttim. Bence en önemli sorum, “Kandıra’ya da ilk OSB girdi. Mevcut veya bundan sonraki hükümetlerce o örnek gösterilerek diğerlerinin önü açılırsa Kandıra’nın ilimizin diğer ilçelerinden ne farkı kalır” dedim.

Kandıra’ya OSB’nin bir nevi ortak katılım fikri üzerinden kurulduğunu, bundan sonraki hükümetlerin olası yanlışlarının kendilerini bağlamayacağını söyledi.

Bence yok öyle bir şey. İleride Kandıra’ya farklı OSB’ler de konuşlanırsa bunun tek sorumlusu bugünkü hükümet ve o gün itibariyle dönemin bakanı unvanına haiz Nihat Ergün olacaktır diyorum. Başka da bir şey demiyorum.

Bu yazı toplam (1318) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?