Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Demokrasi Adasında bu fotoğraflar da olmalı!

01 Ağustos 2011 Pazartesi Saat 18:30

Yassıada'nın "Demokrasi Adası" olması için çalışmalar başladı. "Demokrasi Adası"nda kurulacak müzede yer almak üzere birkaç fotoğraf ve bir türkü öneriyorum…

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yassıada’nın "Demokrasi Adası" olarak yeniden düzenlenmesi kapsamında ilk adımı bugün attı. 27 Mayıs sonrasında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakanı Adnan Menderes başta olmak üzere Demokrat Partililerin yargılandığı Yassıada'ya bir müze yapılacağı, toplantı ve sergi salonları ile konaklama tesisi inşa edileceği belirtildi.

TSK yönetimindeki adanın Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildiğini hatırlatan Bakan Günay, Yassıada ve Sivriada üzerinde attığı kısa helikopter turunun ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ilgililerle Yassıada’ya gitti.

 “Burası bizim demokrasi, hukuk tarihimizin en acılı, en yüz kızartıcı olaylarının sergilendiği mekanlardan biri” diyen Günay adada yaşananları anlatan bir müze düzenlemesi yapmayı planladıklarını açıkladı.

Müzede bu fotoğraflar da yer alacak mı?
Demokrasi Adası'nda kurulacak müzede aşağıdaki fotoğrafların da bulunmasını başta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzere yetkililere öneriyoruz... Bir türkü önerisi ile birlikte...

1- Kore'ye giden Mehmetler...

2- Hapsedilen Barışseverler Cemiyeti üyeleri...

3-  6-7 Eylül 1955'te gayrımüslimlere karşı DP tertibi...

4- DP polisinin katlettiği genç Turan Emeksiz...

5-  25 Temmuz 1951'de DP'nin vatandaşlıktan çıkardığı Nazım Hikmet...

6- Müzede, 51 Tevkifatı'nda işkenceden geçirilen ve hapsedilen komünistlerin anısına Ruhi Su'dan Mahsus Mahal çalmalı...

7- Demokrasi kahramanı Adnan Menderes'i müzeyi ziyaret edenlere daha iyi tanıtmak için, Menderes'in "Odun koysam seçilir" veciz sözü hatırlatılmalı, bunun için müzede bir de odun bulundurulmalı...

****

Gençlere Lenin, patronlara Özal, 'vatandaş'a Demirel...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bulunduğu ortamın nabzına göre kurguladığı konuşmalarına bir yenisini ekledi. CHP Gençlik Kolları'nın toplantısında “devrimci değerlere” gönderme yapan Kılıçdaroğlu, önceki birçok konuşmasında tipik bir sağcı gibi konuşmuştu.

CHP Gençlik Kolları’nın düzenlediği 1. Gençlik Sempozyumu 23 Temmuz Cumartesi günü yapıldı. Toplantıda devrimci marşlar çalınırken, bazı katılımcılar yumruk kaldırarak saygı duruşunda bulundular. Parti tarafından, gençlerin sol duyarlılıklarına seslenmek amacıyla, CHP’nin bugün içine girdiği siyasetten oldukça ilgisiz ve çelişkili bir havada kurgulanan toplantıda, CHP lideri de gençlerin sol heyecanına seslenen bir konuşma yaptı.

Konuşmasında devrimcilikten bahseden Kılıçdaroğlu, Lenin’e atfen, örgütlenmenin önemini ifade eden sözler kullandı. Gençlerin Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından heyecan duydukları görülürken, CHP liderinin kısa zaman önce yaptığı birçok konuşma sağ siyasetin tipik söylemini yansıtıyordu.

Denizleri hatırlattı
Kılıçdaroğlu konuşmasında örgütlü olmanın önemine değindi, devrimci gençlerin Zap nehrine kurdukları köprüyü hatırlatarak: “Unutmayın bu ülkenin gençleri bir zaman Zap suyunun üstüne köprü kurmuştur. Gençler o dönem devletin yapamadığını yaptılar. Biz şimdi siyasette belki de bizlerin yapamadığını sözlerin yapmasını isteyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Denizlerin asılmasını sağlayan Demirel’i övmüştü
Partinin başına geçtiğinden beri CHP’yi sağ seçmene açmak için uğraşan Kılıçdaroğlu, CHP gençlik kollarının sempozyumunda bir anda solculaştığı görüldü. Bu söylem öyle çelişkili noktalara vardı ki, Deniz Gezmiş’den, devrimci gençlikten bahseden Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz haziran ayında yaptığı bir mitingde, Denizlerin katline sebep olanların başında gelen Süleyman Demirel için şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu ülkeye ister CHP'li, ister bir başkası olsun, ister Erbakan olsun, ister Özal olsun, ister Menderes olsun, ister Süleyman Demirel olsun hepsine şükran borçluyuz. Bir başbakan düşünün Isparta'dan oy almış. Isparta'dan milletvekili çıkarmış. Ispartalı Süleyman Demirel ile özdeşleşmiş. Siz kalkıyorsunuz sabah akşam 'Süleyman Demirel şöyle, Süleyman Demirel böyle' sen Süleyman Demirel'in tırnağı bile olamazsın."

Patronların karşısında Özal'ı övmüştü
Gençlere Lenin'den alıntı yapan Kemal Kılıçdaroğlu, 5 Nisan 2011'de yapılan TOBB Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada partisinin özelleştirmelere kesinlikle karşı olmadığını, Özal'ın başarılı bir lider olduğunu söylemişti.

Devrimci gençler siyasi argüman mı?
Kılıçdaroğlunun partinin başına geçtiğinden beri izlediği yolun, CHP’nin sağ seçmenle buluşmasına yönelik olduğunu tüm kamuoyu ve partinin kendisi kabul ediyor. Partide gerçekleştirilen açılımlar, gösterilen milletvekili adayları hep bu doğrultuda şekillendiriliyor. Kılıçdaroğlu bu süreçte göstermelik dahi solculuk yapmazken, binlerce gencin katıldığı böyle toplantılarda partinin hiç gündeminde olmayan solcu değerleri öne sürmesi, Kılıçdaroğlu ve CHP yönetiminin solculuğu gençleri heyecanlandırıcı bir siyasi argüman olarak kullandığını gösteriyor.

Kılıçdaroğlu’nun siyasi argümanları şöyle özetlenebilir; Gençlere Deniz Gezmiş, sağcılara Süleyman Demirel, iş adamlarına Turgut Özal…

 

 

Bu yazı toplam (1090) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?