Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Sabretmek

08 Ağustos 2011 Pazartesi Saat 21:04

Sabır kelimesinin manası sözlükte şöyle açıklanmış ‘acı, yoksulluk, haksızlık vb. üzücü durumlar karşısında ses çıkarmadan onların geçmesini bekleme erdemi, dayanç; olacak veya gelecek bir şeyi telaş göstermeden bekleme.’

Sabır bence çok özel bir kelime…

 Hani çocukluktan kalan oyuncaklarımızı ve değer verdiğimiz ufak tefek eşyamızı koyduğumuz kutularımız vardır ya da büyüsek de bizim için önemli olan objeleri saklarız, biriktiririz ya kutularda; bence bazı kelimeler de saklanmalı, öyle korunaklı kutularda. Sabır kelimesi onlardan biri benim için.

Sabır yaş ile de orantılı, zira eskiden sabretmeyi bilmez her şey bir an evvel olsun bitsin isterdim. Sonradan; beklemenin, olacak olan gerçekleşene kadar hayal etmenin güzelliğini keşfettim. Yıllar ilerledikçe sabretmenin bir erdem olduğunu ve sabrettikçe içimdeki negatif duyguları dizginlediğimi fark ettim. Sabrettikçe; olumlu düşünen, daha çok hayal eden, zamanın keyfini çıkartıp gülümsemek için küçük nedenler yaratabilen bir kadın haline geldim. Şimdi dönüştüğüm bu kadını seviyorum. Yaşama karşı daha istekli ve enerjiğim. Eğer sabretmeseydim ne olacağımı önceden gördüm ve ondan uzak durdum. İnsanları kıran, yeteri kadar değer vermeyen, elindekileri çabuk tüketen ve daha fazla şey isteyen biri haline gelebilirdim. Okuduğum kitaplar, gözlemlerim, kendimi dinlemelerim ve tabi karşımdaki kişileri can-ı gönülden dinlemelerim ve kendi adıma çıkarım yapmalarım sonunda sabırlı biri haline gelmeme neden oldu. Etrafımdaki insanlar da bu yeni ben’i severek kabullendiler. Bu süreçte sanki bütün renkleri kendimde toplamışım gibi hissettim, nefes almanın ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Sabır deyip geçmeyin, her kelime beraberinde yeni kelimeler getiriyor. Siz sabrı öğrenerek aslında sadece kendi kapılarınızı açıyorsunuz ve hayat içinize doluyor. Son zamanlarda duyduğum tüm kötü haberlerin kaynağı sabırsızlık. Bir insan sabırsızsa eğer güçlüklerle başa çıkamıyor, kendini sevemiyor, karşısındakileri sevemiyor, kıymet bilmiyor, dinlemiyor ve önemsemiyor. Böyle oldukça herkes birbirini kırıyor, incitiyor ve hayatta yol alamıyor, yalnız kalıyor. Yalnız insanlar, bencilleşiyorlar ve etraflarına umarsızca zarar veremeye başlıyorlar ve zamanla vicdan duygularını da kaybediyorlar.

***

Arif Damar şöyle demiş; ‘İlle görmek için mi beklenir güzel günler; beklemekte güzel.’ Bu sözü her daim aklımda tutmuşumdur. Bir nevi onunla başladı benim sabır yolculuğum, yıllar yıllar evvel. Beklemenin, sabretmenin, durulmanın, kendine dönmenin, berrak bir su gibi dingin olmanın ne büyük erdem olduğunu siz de bu sözle aklınıza yazın. Daha çok yolumuz var hayatta ve öğreneceğimiz onlarca yeni bilgi. Ama önce sabrı öğrenin ki diğer her şey yolunuzda sizinle olsun. Bu yolculukta herkese şans diliyorum ve göreceksiniz hayatınızda bir şeyler mutlaka değişecek!

Bu yazı toplam (740) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?