Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Lahana Turşusu

25 Ağustos 2011 Perşembe Saat 20:48

Bildiğim kadarıyla ortalama bir yaşam süren biri bütün ömrü boyunca iki ya da üç kez bir yılın tüm günlerine denk gelecek şekilde ramazan ayını görebilir. Kendi adıma yaz aylarına denk gelen ilk ramazanı hatırlıyorum. Çevremde ne kadar insan varsa o kavurucu sıcakta (sararmış ekin tarlasında orakla ekin biçmek, sıcağı dört kat hissetmektir) orucunu tutar, kimsenin aklına “acaba, susuzluk hapı olsa caiz midir?” gibi saçma şeyler gelmezdi.

Herkesin tek düşüncesi güneş tam tepeye çıkmadan işini bitirebilmekti. Antalya’da güneş tam tepedeyken bırakın tarlada çalışmayı, doktorlar denize girmeyi bile tavsiye etmezler.

Bugünkü sözde Müslümanlar cini suya götürür susuz getirir. İzleyici televizyonda din adamına soruyor: “Hocam, güneş kremi orucu bozar mı?”Konunun uzmanı sükûnetle cevap veriyor, diğerleri de konuya derinlik katıp bir şeyler ekliyor. Bir tartışmadır gidiyor; sıcaklar çok fazlaymış, günler çok uzunmuş, teravih sünnet bile değilmiş, ramazanda artık top atılmayacakmış, şortla otobüse mi binilir miymiş, tokluk hapı caiz miymiş?

Bu ramazanların iki güzel yanı var: ilki insanlara sabretmeyi öğreniyorsunuz, diğeri de zamana karşı sabrınızı geliştiriyorsunuz.

Biliyor musunuz sadece İstanbul’da 2 milyon ekmek çöpe atılırken Somali’de insanlar açlıktan ölüyor. Bu ülkede 12 milyon kişi yoksulluk, 400 bin kişi açlık sınırının altında yaşıyor. İsraf dinimizce kabul edilmemesine rağmen, her nedense ramazan ayında artıyor. Lüks restoranlar bilhassa bu ayda dolup taşıyor.

Her nerede olursanız olun oruç tutmayacaksınız, oruç sizi tutacak! Tutacak ki israf etmeyeceksin, tutacak ki aç kalanları da görüp yardım edeceksin, tutacak ki gösterişten uzak kalacaksın. Yoksa sadece aç kalırsınız!

Bu yazı toplam (1156) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?