Yükleniyor...
Özden Kısakol

Özden Kısakol

ozdenkisakol@hotmail.com

Adam Olmak

18 Haziran 2010 Cuma Saat 22:23

İnsan hayatında çok çeşitli zorluklarla karşılaşabilir kimileri bu zorlukları yenmek için tek başına dahi olsa üstesinden gelmek için mücadele eder.Kimileri yapısı gereği eyvallah der geçer gider.Kimi direnir,sonra pes eder..!Kimi ‘’Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’’der,rüzgar hangi yönden eserse o yöne secde eder..!Kimi de dik durur…Kırılmaz eğilmez.

Atalarımızın dediği gibi ‘’İp nerede inceyse oradan kopsun’’der. Hayat buna benzer, mücadelenizde haklıysanız, idealistseniz doğru bildikleriniz her zaman sizinle birlikte olmaya, mücadele azminizi ayakta tutmaya yetecek güçtedir.

Hani insanı insan yapan değerler vardır onurlu olmak, doğru olanın yanında olmak gibi. İşte önemli olan her şeye rağmen yaşamak değil onurlu yaşamaktır. Doğru olduğunu bildiğinin yanında dik durmak ve boyun eğmemektir işte onuru, onur yapan da budur.

Ne vakit bir yaşam düşünsem bu kurtlar sofrasında, kirlenmiş, yozlaşmış düşünceler arasında, tam pes edecekken inandığım değerleri ve varlığımı inkâr eder biri durumuna düşmektense, tek başıma dahi olsa olduğum yerde durarak, bir adım dahi geriye atmadan mücadeleye devam etmeyi adam olmak sayarım.

Mevki, makam, para, pul gibi meta uğrunda kendini pazarlayanlar için çok şey söylenebilir ama karşılık beklemeden çalışmanın ve mücadele etmenin bedeli için söylenecek tek söz adam gibi adam demekten başka bir şey olamaz.

Sıkıntılar içinde onurlu yaşamak, varlık içinde onursuz yaşamaktan, daha değerlidir. Buna katılan olur, katılmayan olur orası beni fazla bağlamıyor, yalnız şunu çok iyi biliyorum ki isyan insanın yaşadığına dair en büyük belirtidir ve yaşamına kattığı kaynaktır. Namuslu insanların birçoğu bazen olumsuzluklar karşısında her türlü olumsuzluğu göz önüne alarak haksızlıklara karşı haykırmışlar ve halende haykırmaktalar.

Yaşamın her safhasında, mücadele etmek gerek, mücadele etmenin doğruları savunmanın yolu da adam olmaktan geçer.

Mevlana’nın söylediği gibi olduğu gibi görünen ya da göründüğü gibi olana ‘’Adam’’ denir. Adam; korkaklığa, namertliğe, kalleşliğe prim vermez.

Adam; oturduğu koltuktan güç alarak asıp kesen değil, oturduğu koltuğa güç verendir.

Adam; yağcılara prim tanımayan aldığı alkışlarla değil başarısıyla gururlanandır.

Karakteriyle onur sahibi olduğunu gösteren dürüst ve çalışkan olandır adam.   

Gelene ağam gidene paşam demeyen kula kulluk etmeyen iktidar sahipleri etrafında dalkavuklaşmayan, iktidarın gücüne göre rota değiştirmeyendir adam.

Adam gibi adam olabilmek için ise; önce adam olmak gereklidir.

Bu yazı toplam (1551) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?