Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Planın ana halkası Kandile operasyon değil!

25 Ağustos 2011 Perşembe Saat 21:04

Geçtiğimiz hafta Hakkari Çukurca'da PKK'nin saldırısı sonucu 12 askerin yaşamını yitirmesinin ardından gece Kandil'e hava harekatı yapıldı. Ancak Erdoğan'ın ilan ettiği Kürt savaşının, Kandil'e yapılacak operasyonlardan çok daha fazlasını içerdiği biliniyor.

Dün Çukurca'daki patlamada 12 askerin hayatını kaybetmesinin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın 'Ramazan sonrasını beklemeyeceğiz' şeklinde açıklamalar yaptı ve akşam saatlerinde Kandil'e hava harekatı başlatıldı. Gece geç saatlere kadar süren harekatta, PKK hedeflerine dönük yoğun bombardıman düzenlendiği TSK tarafından açıklanırken, PKK kaynakları harekat sonucu kayıp verilmediğini bildirdi. Kandil'e dönük operasyonların bugün de devam ettiğine dair haberler geliyor. Ancak Erdoğan'ın geçtiğimiz Pazar günü ilan ettiği ve Ramazan'dan sonra uygulamaya başlayacaklarını açıkladığı planın basına yansıyan ayrıntıları, planda asıl önemli noktanın Kandil'e operasyon olmadığına işaret ediyor.

Erdoğan ne demişti?
Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz Pazar günü, partisinin 10. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında Ankara'da düzenlenen 10 bin kişilik iftar yemeğinde, Ramazan sonrasına işaret ederek, Kürt siyasetine dönük kapsamlı bir saldırı başlatacaklarını ilan etmişti. Erdoğan, sadece PKK'ye değil Demokratik Toplum Kongresi ve Barış ve Demokrasi Partisi'ni de hedef alacaklarını göstererek şöyle konuşmuştu:

"(...) Askerlerimizi kaçıranlar, sağlık görevlilerini kaçıranlar bunları kaçırmak suretiyle eğer bu ülkede bizlerin teslim olacağımızı zannediyorlarsa bunu bizden beklemesinler. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Ne söylerlerse söylesinler bunun faturası ağır olacaktır. Bu kadar açık konuşuyorum.

(...) Şimdi sözde Cuma namazları uydurmuşlar. Ayrımcılık, bölücülük yaptıkları bu. Kendileri de tribünden seyrediyor. Biz Ramazan’a hürmeten sabrediyoruz. Ramazandan sonra bu barışın miladı çok daha farklı olacak.

Bakınız, unutmayın artık yine açık söylüyorum, bıçak kemiğe dayanmıştır diyorum ve bu ülkede bölücü terör örgütüyle arasına mesafe koymayanlar da bu suça iştirak ediyorlar, bunu da buradan açıklamak istiyorum ve onlar da bunun bedelini ödemeye mahkum olacaklardır.

(...) Kendi kendilerine bu ülkenin şehirlerinde gayri meşru parlamentolar oluşturmak suretiyle kimse bu ülkenin herhangi bir vilayetinde herhangi bir ameliyat yapamaz."

Erdoğan'ın Kürt savaşının ayrıntıları basına yansımıştı
Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz Pazartesi günü MGK toplantısına katılacak bakanlar ve kurmayları ile yaptığı toplantının ayrıntıları Salı günü Habertürk gazetesinde yer almıştı. Bu habere göre, sınır ötesi operasyondan BDP ve DTK yöneticilerine dönük geniş kapsamlı tutuklamalara, olağanüstü hal dönemini hatırlatan 'süper vali' uygulamasından yerleşim merkezlerinde de PKK'ya dönük operasyonlara kadar kapsamlı plan hazırlandı.

Bölgedeki valilere süper yetki!
Bölgedeki valilerin jandarma ve polis birliklerini birlikte komuta etmesini sağlayacak bir düzenlemenin de plana dahil edildiği belirtilmişti. Bugün yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısında karara bağlanacağı belirtilen düzenleme, 1987 yılında başlatılan ve 2002 yılında sonlandırılan Olağanüstü Hal uygulamasını hatırlatmıştı. Valilere böyle bir askeri komuta yetkisi verilmesi, kentlerde 'PKK ile mücadele' adı altında BDP ve DTK'ya yönelik kapsamlı bir operasyon düzenleneceğini gösteriyor.

BDP ve DTK yöneticileri tutuklanacak iddiası
Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Salı günü yayınlanan "Başbakan karar verdi bir kere" başlıklı yazısında Ramazan sonrasında sınır ötesi operasyon dışında, BDP ve DTK yöneticilerine dönük geniş kapsamlı tutuklamaların başlayacağını ileri sürmüştü. Ramazan'ın hemen sonrasında yargının devreye sokulacağını ileri süren Altaylı, devletin elinde 800 ile 1400 arasında değişen tutuklama listesinin bulunduğunu yazmıştı. Altaylı bu kişiler arasında Demokratik Toplum Kongresi ile Barış ve Demokrasi Partisi yöneticilerinin de olduğunu öne sürmüştü.

Emre Uslu DTK'yı da hedef gösterdi
Dün Taraf gazetesinde manşetten verilen yazısında Emre Uslu, bölgede yerleşim merkezlerine yakın mesafede çok sayıda PKK kampı bulunduğunu, bu kampların ikna odası olarak kullanıldığını belirterek, Ramazan sonrasında buralara operasyon düzenleneceğini yazdı. Kandil'e yapılacak operasyonlardan çok ülke içindeki operasyonların gündemde olduğunu belirten Uslu yazısında şu ifadelere yer verdi:

"(...) Demokratik özerklik modelinin Hakkâri ve Şırnak’ta halka dayatıldığı iki örnek var önümüzde. Özellikle Hakkâri’de şehrin çevresinde, Türkiye sınırının içinde, yer alan PKK kampları adeta “ikna odaları” gibi kullanılıyor. Halk o kamplara kaldırılıp sorgulardan geçiriliyor. PKK’ya karşı duruş sergileyenler sokakta infaz ediliyor, halk sindiriliyor. İşte Başbakan’ın Bayram’dan sonra yeni şeyler olacak dediği alan bu alan olacak."

Uslu'nun yazısında, BDP ve DTK'nın demokratik özerkliği sadece AKP'ye değil, Öcalan'a da dayattığını belirterek, Silvan'da 13 askerin ölümü ile sonuçlanan saldırının da Demokratik Özerklik ilanı kapsamında düzenlendiğini, Aysel Tuğluk'un timsah gözyaşı döktüğünü yazdı. Uslu'nun yazısı, AKP'nin DTK ve BDP'yi de doğrudan hedef alacağı düşüncesini doğruluyor.

Uslu, ülke içindeki operasyonlarda TSK'nın değil daha çok özel harekat polislerinin kullanılacağını da belirtti.

Hayati Yazıcı ülke içindeki operasyonlara dikkat çekti
Dün Akşam gazetesine açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bölgeye götürdükleri hizmete rağmen dağa çıkışların arttığı itiraf ederek şöyle konuştu:

"İstihbarat raporlarına göre terör örgütüne katılımlar azalmıyor, artıyor. Neden? Orada büyük sorun var. Bölgeye bugüne kadar gitmeyen hizmetler gitti. Altyapı, sağlık, ulaştırma, sosyal yardımlar. Başbakan'ın bütün kızgınlığı bundan. Hala neden adeta askere gider gibi gidiyorlar. Kendi aralarında iletişim kurdukları merkezler var. Hareket planı belirledikleri ikna mekanları. Karargah demeye dilim varmıyor, buralarda karar aldıktan sonra eylem yapıyorlar."

Yeni Şafak'ın manşeti BDP ve DTK'nin hedef alınacağını gösteriyor
Bugünkü "Katil Sizsiniz" başlıklı manşeti ile Yeni Şafak gazetesi, BDP ve DTK'yı doğrudan hedef gösterdi. Atılan manşet, açıkça suç olması bir yana, önümüzdeki günlerde BDP ve DTK yönetici ve üyelerine dönük kapsamlı gözaltı ve tutuklama dalgası başlayacağı iddiasını doğruluyor.

Manşet spotunda kullanılan ifadelerde yaşananların sorumlusu olarak BDP hedef gösteriliyor:

"Türkiye Çukurca’da şehit düşen 12 fidan için gözyaşı dökerken, kanlı tablonun baş sorumlusu demokrasi kılıfı ile her fırsatta terörü yücelten BDP oldu. Kandil’in sözünden çıkmayan, kardeşlik projesini sabote etmek için her yolu deneyen, canlı bombayı ‘şehit’ ilan eden BDP katliamların ortağı haline geldi."

Bu yazı toplam (1068) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?