Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Bayram ruhu

31 Ağustos 2011 Çarşamba Saat 20:39

Eski bayramlara büyük özlem duyarak giriyoruz bu bayrama da biz... Kalabalık toplanmaların olduğu, büyüklere ziyaretlerin yapıldığı, mendillerin aralarında bayram harçlığı verilen zamanlara hasretle ve o zamanları gülümseyerek anarak.

Bayramlar benim için her zaman özel olmuştur. Küçükken yeni elbiselerin, gezilecek yerlerin, rengârenk şekerlemelerin, gelmesi merakla beklenen harçlıkların olduğu; özlemle beklenen zamanlardı; büyüdüğümdeyse ailemle geçirebileceğim yegâne anlar. İnsan büyüdükçe böyle özel zamanların da manaları değişiyor kafasında. Aslında daha özel ve güzel oluyor diye düşünüyorum. Bayramların ne kadar güçlü bir ruhu olduğunu ben seneler sonra yurdumdan, ailemden uzaklaştığımda daha iyi anladım.

Hani derler ya bayramlarda küslük olmaz; bütün küsler barışır diye o da ne güzel bir deyiştir. Gerçekten insanların gülümseyen yüzleri ile kucaklaşmaları, bayramlaşmaları ve birbirlerine iyi dileklerini söylemeleri gibi yok. Yurt dışında her ne kadar biraz hüzün hissetse de insan yine de sanki kocaman bir aile gibi oluyor. Bu birlik ve beraberlik ruhu bayramların en güzel tarafı aslında… Keşke her gün bayram olsa içimiz hep böyle neşe dolu olsa.

***

Çocuklar herkesten daha çok hak ediyorlar mutlu olmayı. Hayatta en çok içime dokunan görüntü çocukların ve yaşlıların yüzlerindeki hüzündür. Televizyondaki kimsesiz çocukları ve huzurevlerindeki yaşlıları görünce insan özellikle bu özel günlerde; yalnızlıklarını bilmedikleri insanlar paylaştıkça ve gülümsediklerini gördükçe mutlu oluyor. Keşke dünyada herkes her geçen gün daha mutlu olabilse, keşke hatalarımızdan ders alabilsek, başkalarını ve kendimizi daha sık affedebilsek ve huzurla hayatımıza devam edebilsek.

Bundan sonraki bayramları iple çekiyorum aynı çocukluğumdaki gibi. Çeşitli yemeklerle süslenen şölen sofrası tadında sofraları, uzun uzun sohbetleri, eski anıları yeniden yaşamayı ve geleceğe dair mutlu tablolar yaratabilmeyi seviyorum. Her bayram bize yeni umutlar getiriyor. Bundan sonraki bayramları da herkesin sevdikleriyle, ailesiyle huzur, sağlık ve mutluluk içinde geçirebilmesini can-ı gönülden diliyorum. Dünyada daha az sıkıntı, gözyaşı ve keder olmasını ve bundan sonraki günlerimizin de bayram tadında geçmesini diliyorum. Bunu her zaman dilemeye devam edeceğim.

Bu yazı toplam (974) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?