Yükleniyor...
Belgin Maviş

Belgin Maviş

belginmavis@gmail.com

Şimdi çılgın projeleri hayata geçirme zamanı…

13 Eylül 2011 Salı Saat 09:51

Gayrimenkul sektörüne farklı bir bakış

Türkiye gayrimenkul sektörü, özellikle son beş yılda kayda değer biçimde öne çıkarak yatırımcılar için  giderek cazip fırsatlar sunabilen bir sektör haline geldi.

Özellikle Avrupa ve ABD gayrimenkul pazarlarında son ekonomik kriz ve küresel mali daralmanın olumsuz etkileri düşünüldüğünde; Türkiye’deki gayrimenkul pazarı gelecek vaat ediyor.

2011 yılı ilk yarısında Türkiye ekonomisine göz attığımızda gördüğümüz büyüme rakamı sonrasında, hızlı büyüyen sektörler arasında gözümüze çarpan inşaat sektörü olmuştur. Kamu inşaat harcamaları yavaşlarken özel sektör inşaat harcamalarında hızlı bir genişleme söz konusu.

Konut sektörü tarafına baktığımızda; Merkez Bankası ve BDDK’nın kredi kullanımını yavaşlatma amacıyla aldığı önlemler nedeniyle konut kredisi faizlerinde bir artış gözlemleniyor. Ancak bu önlemler yeterli fren etkisi sağlamayıp konut sektöründe geçici durağanlık veya sınırlı artış olarak etkisini gösteriyor. Bunun en iyi kanıtı da;kredi kullanımına ilişkin alınan önlemlere rağmen konut kredilerinde hızlı genişlemenin sürüyor olması.

Ülkemizin gelişen ekonomisi ve nüfus yapısı faktörleri birlikte ele alındığında; konut alma eğilimimizin çok kuvvetli olduğu açık.

Gayrimenkul pazarı konut sektöründen ibaret değildir. Ticari gayrimenkul sektörü olarak adlandırdığımız alışveriş merkezleri ve ofis sektörü de son dönemlerde gayrimenkul pazarımızı canlı tutmakta. Lojistik ve sanayi alanlarını da kapsayan sektörün; ülkemizde sanayi ve lojistik ayağı durağan konumda…

Ülkenin sanayi ve ulaşım açısından yoğun olduğu bölgelerinde artan ticari faaliyet, iş yeri ve konut ihtiyacının da hızla artmasına yol açtığından gayrimenkul pazarı yatırımcısına büyük fırsatlar sunmaya hazırlanıyor dersek abartmış olmayız.

Artık neredeyse her köşe başında gördüğümüz ve sonsuz taleplerimizi karşılamaya çalışan AVM projelerini ve yeni açılmaların devam edeceğini düşündüğümüzde de gayrimenkul sektörü geleceğin gözde sektörlerinden..

Bununla birlikte son dönemlerde altın fiyatlarının manşet artışları nedeniyle yastık altından çıkacak olan altınların gayrimenkul pazarında değerlendirileceği de ön görülerimiz arasında.

Sektörün İMKB tarafına baktığımızda; Türkiye GYO sektörünün SPK tarafından yasal çerçevesinin oluşturulması 1995 yılına, ilk GYO’nun kurulması 1996 yılına,İMKB’de işlem görmeye başlaması 1997 yılına dayanıyor.

2011 yılı ilk yarısı itibariyle İMKB’de işlem gören GYO sayısı 22.Emlak GYO’nun İMKB’deki GYO sektörüne derinlik kazandırması sonrasında 2011 yılı ilk çeyreğinde de Akfen GMYO ve Kiler GMYO gibi şirketlerin halka arzlarının peşi sıra gelmesi gayrimenkul sektörünü İMKB’nin dev sektörlerinden biri haline getirdi.

Şirketlerin piyasa değerleri ve net aktif değerlerine bakarak yaptığımız sıralamada Emlak GYO pastadan en büyük payı alıyor.Onu izleyen Torunlar GYO,İş GYO ve Sinpaş GYO oluyor.

 GYO’ların odaklandığı sektörler ve örnekleri;

AVM:Akmerkez GMYO,Torunlar GMYO

Konut:Emlak Konut GMYO,Sinpaş GMYO,İdealist GMYO

Lojistik:Reysaş GMYO

Otel:Martı GMYO

İnşaat:Alarko GMYO,Yeşil GMYO,Nurol GMYO,Yapı Kredi Koray GMYO

 GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIKLARINDA ÖNE ÇIKAN HİSSELERDEN BAZILARI

ALGYO: Şirket Alkent İstanbul 2000 projesinin en prestijli bölümünü oluşturan Göl Malikanelerinin tamamlamış olup inşaatını tamamlamış olup bu projede yaşam başlamış durumda.Mevcut stoklarının tamamının 2011 yılı içinde satılması hedefleniyor.Portföyünde bulunan nitelikli gayrimenkullerden elde ettiği istikrarlı kira gelirleri artarak devam etmekte ve 19.08.2011 tarihli KAP’a yapmış oldukları duyuruda  29.06.2011 tarihinde portföylerine aldıkları İstanbul’daki taşınmazın
2003 yılından beri kiracısı olan Karyer Isı Transfer Evaparatör Kondanser San. ve Tic Ltd. Şti. yeni kira sözleşmesi imzalamaları istikrarın bir örneği.

Kira geliri elde edilecek gayrimenkul portföyünü güçlendirmeyi hedefleyen ve 2011 yılı ilk yarısında güçlü bilanço verileri getiren şirket yakın takibimizde olacak.

 Destek noktası:16,60

İkinci destek noktası:15,40

Direnç noktası:17,60

İkinci direnç noktası:19,20

Hedef fiyat:35,00

 EKGYO:2011 yılının ilk yarısında satış gelirleri ve projelerini gerçekleştirmede atmış olduğu adımlarla öne çıkan şirket;2011 yılı ilk yarısında 1,39 mlr TL satış geliri elde etti.Halka arzdan sağlamış olduğu gelir ve devam etmekte olan projelerinden elde edeceği gelirler ile arsa temin etmeyi ve bu arsalar üzerinde büyük ölçekli yaşam merkezleri oluşturmayı hedefleyen şirket başarılı performansını gözler önüne koyuyor.

 Destek noktası:2,20

İkinci destek noktası:2,02

 Direnç noktası:2,32

İkinci direnç noktası:2,46

 Hedef fiyat:3,50

 AKFGY: Gayrimenkul sektörünün önümüzdeki dönemlerde de cazibesini sürdüreceğini düşündüğümüz dönemde Akfen GYO planlamakta olduğu yatırımlarla sektörü içinde öne çıkabilir.Esenboğa Havalimanına 2 km. mesafede bulunan arsanın şirket tarafından satın alınması ve arsa üzerinde 125-180 odalı bir otel projesi geliştirilerek stratejik ortağı Accor S.A. ile uzun dönemli bir kira sözleşmesi ile işletilmesi planlanmakta.

Bununla birlikte şirketin %100 bağlı ortaklığı olduğu Akfen Gayrimenkul Ticareti ve İnşaat A.Ş’nin Russian Hotel Investment BV ve Russian Property Investment BV’deki hisse oranlarının %95’e yükseltmesi bir süredir hareketsiz kalan hissenin uyanmaya başlamasında yardımcı olacak diye düşünüyoruz.

Destek noktası:1,50

İkinci destek noktası:1,42

Direnç noktası:1,55

İkinci direnç noktası:1,64

Hedef fiyat:3,50

TSGYO:2011 yılı ikinci çeyrek bilançosunda zarar getiren TSGYO Adana’da Otel yatırımı için 15 yıl süreli imzaladığı işletme sözleşmesi ve İstanbul ve gayrimenkul projeleri açısından ilgi çekici diğer şehirlerde otel,rezidans,ofis binaları ve alışveriş merkezi gibi yatırım alternatiflerinin değerlendirilmesine devam etmesi kaynaklı önümüzdeki dönemlerde bilançodaki zararın telafi edilmesini ve şirketin adından söz ettireceğini düşünüyoruz.

Destek noktası:0,61

İkinci destek noktası:0,55

Direnç noktası:0,61

İkinci direnç noktası:0,72

Hedef fiyat:1,40

TRGYO:Gayrimenkul sektörü pek çok farklı sektörü tetikleyerek iş alanı yarattığından sektörü canlandırmaya yönelik alınan önlemlerin uzun soluklu olması ekonomiye ve istihdama katkı sağlıyor.Gayrimenkul sektörünün geniş yelpazesinden perakende tabanlı karma kullanım projelerini arttırarak alışveriş merkezleri projelerine odaklanan şirket;2011 yılı ilk yarısında işlettiği alışveriş merkezlerinden elde ettiği kira gelirlerinde artış ve rezidans projelerinin ön satışlarında şimdiden 2011 yılı bütçesinin yakalanması ile önümüzdeki dönemlerde güçlü bilanço verileri beklentisi ile yakın takibimizde olacak..

Destek noktası:5,20

İkinci destek noktası:4,92

Direnç noktası:5,44

İkinci direnç noktası:5,74

Hedef fiyat:10,50

HAZIRLAYANLAR:

TEKNİK ANALIZ: CEVHER GÜNEŞLER

TEMEL ANALİZ  : EDA ÖNDER

EDİTÖR: BELGİN MAVİŞ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam (1697) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?