Yükleniyor...
Belgin Maviş

Belgin Maviş

belginmavis@gmail.com

Geçen hafta neler oldu?

20 Eylül 2011 Salı Saat 10:17

 12-EYLUL-2011 / 16-EYLUL 2011

Bu haftayı yurt içinde ve yurt dışında takip ettiğimiz veriler nedeniyle oldukça yoğun geçirdik. Özellikle Avrupa cephesinde yaşanan gelişmeler dünya gündemine damgasını vurdu.

Almanya’da hükümetin Yunanistan’ın iflas ihtimaline karşı bankaların zararlarını azaltmanın yollarını tartıştığı ve Fransa’da nükleer tesiste meydana gelen patlama nedeniyle ile haftaya olumsuz başlangıç yapan Avrupa; Çin’in İtalya hazine tahvillerini satın alabileceği ve Papandreu,Merkel ve Sarkozy’nin telekonferansla görüşmesi haberleri ile olumsuz havasını dağıtmaya çalıştı.

Haftanın ilerleyen günlerinde; kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s in Yunan tahvillerinden kaynaklanan risklere yüksek düzeyde maruz kalan önde gelen Fransız bankalarından Societe General ve Credit Agricole’ün kredi notunu düşürmesi Avrupa borsalarında satış dalgası yaşanmasına neden olsa da;

Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso’nun ortak euro tahviline dair opsiyonları değerlendirecekleri açıklamaları, Papandreu,Merkel ve Sarkozy’nin telekonferansla görüşmesi sonrası Yunanistan’a destek sözü vererek Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmayacağı yönündeki açıklamalar ve Avrupa Merkez Bankası’nın ABD,İngiltere,Japonya ve İsviçre merkez bankalarıyla piyasalara dolar likiditesi sağlayacakları yönündeki açıklamalar başta Avrupa borsaları olmak üzere tüm dünya piyasalarında etkisini yükseliş olarak gösterdi.

ABD cephesi ise açıklanan ekonomik verileri ile yakından takibimizdeydi.

Haftalık işsizlik başvurularının düşecek beklentilerine rağmen artış göstermesi ve sanayi üretimini beklentilerinden üzerinde gelirken kapasite kullanım oranının beklentilerin altında kalması ile dikkatleri çekti.

TÜRKİYE  GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA YA BAKTIĞIMIZDA İSE…

Yurt genelinde baktığımızda ise;Yurt dışı piyasalarının dalgalı seyrine rağmen;haftanın önemli bir kısmını yurt dışından pozitif yönde ayrışan olumlu bir seyir izledik..

Türkiye ekonomisinin 2. çeyrekte beklentilerin oldukça üzerinde yıllık bazda %8.8 büyümesi ile Merkez Bankası’nın döviz zorunlu karşılıklarını düşürmesi ve munzam karşılıkların %10’unun döviz olarak tutulabileceği haberleri pozitif ayrışmanın başlıca etmenleriydi.

Temmuz ayı cari açık rakamı ise piyasa beklentisine paralel olarak 5,3 milyar olarak açıklandı. İkinci çeyrekte yüksek büyüme ve cari açık rakamında görülen normalleşme piyasalar tarafından olumlu olarak algılandı.

Bu haftaki olumlu gelişmelerden bir diğeri de; Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Merkezi Yönetim Bütçesi oldu. Merkezi Yönetim Bütçesi;Temmuz-Ağustos döneminde 0,8 milyar TL bütçe açığı verirken geçen yıl 1,0 milyar TL fazla vermişti.Diğer yandan,faiz dışı fazla rakamı 8,6 milyar TL ile geçen yılın aynı dönemine paralel olarak gerçekleşti.Ocak-Ağustos dönemine baktığımızda bütçe dengesi pozitif seyrini sürdürmeye devam etmekte..Bütçe Ocak-Ağustos dönemine 2,1 milyar TL fazla verirken,faiz dışı fazla 33,8 milyar TL ile geçen yıl ki 20,9 milyar TL tutarının oldukça üzerinde gerçekleşti.

 ÖNÜMÜZDEKİ HAFTANIN AJANDASI

Önümüzdeki hafta yurt genelinde;

Para Politikası Kurulu’nun 20 Eylül’de gerçekleştireceği olağan toplantısında bu verilerin göz önüne alınarak politika faizi ile TL ve döviz cinsi zorunlu karşılıklar konusunda alınacak kararların piyasalara yön vereceğini düşünüyoruz.

Yurt dışında ise;Beş merkez bankasının global bankacılık sistemine dolar likiditesi sağlama yönünde vardıkları anlaşma sonrası piyasalarda oluşan olumlu havanın ardından 21 Eylül’de FED tarafından açıklanacak faiz kararının piyasalar üzerindeki etkisi ile  23 Eylül’de Euro Bölgesi’nin ve Almanya’nın İmalat endeksi verileri yakın takibimizde olacak.

HAFTANIN GÖZÜMÜZE ÇARPAN ŞİRKET HABERLERİ !!!

Bank Asya : TMSF’nin satışa sunduğu Ada Menkul Değerler’e ait yetki belgesinin devrine ilişkin ihalede en yüksek teklifi verdiğini bildirdi.

Karsan : Çıkarılmış sermayesini %32.96 bedelli artırılarak 260 mln TL’ye  yükseltilmesinde bedelli pay alma haklarının 13.09.2011-21.09.2011 tarihler, arasında kullanılacağı ve fiyat tescili gerçekleşinceye kadar fiyat marjı uygulanmayacağı açıklandı.

Akfen Holding :Olağanüstü Genel Kurul toplantısı sonucunda şirket hisselerinde yapılacak geri alım programının  onaylandığı belirtildi.

Emlak Konut GYO: Ergene Vadisi projesinde, projedeki tüm üst yapı,alt yapı,çevre düzenleme ve peyzaj işlerinin kısmi kesin kabulünün onaylandığını belirtti. Ayrıca, My World-Europe Projesinde bulunan 48 adet ticari ünite ve My Towerland projesinde bulunan 1 adet ticari ünite olmak üzere toplam 49 adet ticari ünitenin satışı ihalesinde, Akdeniz İnşaat ve Taahhüt’ün 33 mln TL’lik teklifini uygun bulduğunu ve alıcıya ödeme için süre verildiğini bildirdi

Turkcell :

 Olağanüstü Genel kurul Toplantısının 12 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştireceğini bildirdi.

Bagfaş: KEYTRADE firmasından Hırvatistan’a ihraç edilmek üzere toplam tutarı 4.745.400 olan 6600 ton Di Amonyum Fosfat Gübresi siparişi ve TEOTRADE firmasından Yunanistan’a ihraç edilmek üzere toplam tutarı 581.900 olan 2300 ton Amonyum Sülfat Gübresi siparişi aldığını bildirdi.,

Doğan Holding : % 85.54 hissesine sahip olduğu Milpa Ticari ve Sınai Ürünler Pazarlama’nın %100 bedelli sermaye artırıma payı oranında katılacağını bildirdi.

Petkim: Kocaeli Yarımca’daki arazisinin 18.050.000 ’a Türköz İnşaat Taahhüt’e satışı konusunda karar aldı. Satış sonucunda 28.877.129 TL satış karı oluşacağını belirtti.

İş Bankası: 359 mln ABD Doları ve 603 milyon Euro tutarında olmak üzere 2 ayrı kredi dilimi halinde 1 yıl vadeli ve 1 yıl vade uzatma opsiyonlu sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı.

Şekerbank: Toplam 800 mln TL tutarında Varlık Teminatlı Menkul Kıymet programının 227.500.000 TL tutarındaki ilk serilerinin ihracının tamamlandığını bildirdi.

Yapı Kredi Bankası: Ana ortaklarından UniCredit’in bankadaki hisselerini satacağına dair basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını; UniCredit’in bankadaki hisselerini satmak ya da Türkiye’den çıkmak gibi bir planı olmadığını bildirdi.

HAZIRLAYAN: Eda ÖNDER

EDİTÖR        : BELGİN MAVİŞ

Bu yazı toplam (1871) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?