Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

İktidar, iktidardan yakındı… Yerseniz!

22 Haziran 2010 Salı Saat 08:27

AKP İl Başkanı Zeki Aygün ile arsa davası üzerine bir ayrıntıyı görüşmek üzere önceki gün telefonla görüşüp dünkü Çağdaşkent’in manşetinde yer alan haberin başlığını oluşturmuş oldum. Aygün’ü iki gerekçeyle aradım. Birincisi, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş ile birlikte Vali Topaca’yı ziyaretin ayrıntısı üzerine biraz daha bilgi edinebilmek. İkincisi ise Başkan Akbaş’a iki gündür bir türlü ulaşamamaktan esasla, 18 Haziran’da Çayırova Belediyesi’ne lütfetmesi beklenen İçişleri Bakanlığı müfettiş veya müfettişlerinin belediyeye gelmediğini hatırlatıp durum üzerine değerlendirmesini almak. Aygün bu sorum üzerine bürokratik oligarşiden sitem edip Başbakan Erdoğan’ın da bu konudaki sitemine atıfta bulundu ve kimi durumlarda 300’ün üzerinde milletvekilinin aldığı bir kararın, bu yapıdan ötürü hayata geçmediğinden yakındı.

İyi de bunu söyleyen partinin il başkanı aynı zamanda neyin il başkanı: İktidar partisinin il başkanı.

Peki, partisi ne kadar süredir iktidarda: 8 yıldır iktidarda.

Ve şuna inan ki sevgili okur, gazeteci kurnazlığı ile cımbız ile çekilmiş bir cümle değil bu. Aygün artık pazartesi günlerinin bilenen kasavatı ile mi, haftaya sıkıcı konu veya konular ile başlamış olmanın getirdiği ruhani yapıdan mı nedir bilinmez, iktidar partisinin il başkanı olmasına rağmen yakındı.

Ve Aygün’ün başka söylemlerini de göz önünde tuttuğumuzda bu tür yakınmalarının hayli sıklıkla yaşandığını görüyoruz veya en azından şahsım adına tanık oluyorum.

Kısa süre önce yine Aygün’ün arsa davası üzerine yaptığı başka açıklamaya atfen inandırılması gerekenin önce parti tabanı olduğuna vurgu yapmıştım. Bugün Şekerpınar’daki arsa davası bu ülkenin ikinci insanının aleni duruşuna karşın, o söylemin üzerinden dört ay geçmiş olmasına karşın hala bir şekilde çözüm bulmadı ise, kimse iktidar partisinin il başkanına iktidardan yakınma hakkı tanımaz.

Geçiniz Çayırova ayağını, Gebze bölgesi ve Kocaeli genelinde de AKP’lilerin büyük kısmınca kabul görülmeyen, hak verilmeyen bir dava açılmıştır.

Bu meselenin gazetecilik mesleğinden esasla yanlış veya doğru şekilde taraflarından biri olarak MHP Kocaeli Milletvekili Cumali Durmuş ve İl Başkanı Ruhi Çavdar’ın bir süre önceki MHP Çayırova Cumhuriyet Mahallesi Teşkilatı açılışındaki söylemlerine de katılıyorum.

Kamuoyunu artık baymaya başlayan, her geçen gün çözümsüzlüğün arttığı ve umutları tüketen bu davada sorun sadece ve özellikle, varını yoğunu bu arsalara yatıranların sorunu değildir. En basit bakış açısı ile gerek devlet, gerekse hükümette aslolan devamlılık ise o devlet, hükümet ve kurumları bu kişilere arsaları üzerine bina yapma yasağı getirmiş, aynı devlet, hükümet ve kurumları şimdi yasanın bilmem kaçıncı maddesine atfen tapuları üzerinde iptal ve ihdas davası açmıştır.

1049 dosyalı davada bırakın halkın genelinin, “Susmayım. Sustukça sıra bana gelecek” duruşunu, arsa sahiplerinin bile yeterince yoğunluk ile meseleye tepki gösterdiğine tanık olunmaktadır.

Pazartesi günkü yorumumu okuyanlar bilir. Sistem sadece sosyalistleri değil toplumun tüm kesimini liberalleştirme, yalnızlaştırma, suskun bırakma amacındadır ve vahşi kapitalist sistemin en büyük kozu insanları fakirlik, açlık ile terbiye etmektir.

Yine aynı ilçemizde son AKP Çayırova İlçe kongresi öncesi delege seçimine doğru belediyeye bağlı taşeronda çalışan bir emekçinin, delege seçiminde hangi pusulaya oy vereceğine dair AKP’li taşeron tarafından işten atma tehdidi ile yapılan baskı skandalı unutulmamalıdır. Kaldı ki meselenin muhatabı Dursun Uzun, Kocaeli Öncü Gazetesi başta olmak üzere basında yer alan hiçbir habere yanıt bile vermeyerek, suskun kalarak bu ahlaksızlığı doğrulatmıştır.

Kısa bir süre önce BİLKAR’a konuk olan Birgün Gazetesi yazarı Melih Pekdemir’in söylediği gibi din iman sahibi olduğu sanıların önemli bir kısmının dinlerinin imanlarının para olduğu açığa çıkmıştır.

İşte o zihniyetin, iktidar partisinin il başkanı şimdi gelmiş bürokratik oligarşiden yakınıyor. Yerseniz diyorum, herhalde yemezsiniz diyorum, başka da bir şey demiyorum.

Bu yazı toplam (1024) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?