Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Kadın işi

26 Eylül 2011 Pazartesi Saat 20:09

Geçen bir yazımda “Bundan sonra tek pozitif yanım, sıfır gurubu kanım” demiştim.

Bunu derken binlerce sebebim vardı. Allah büyük ya, beni yanıltmak için 1934’ten bugüne bu ülkede alınmış en iyi kararı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) açıklayıverdi: Kuralları ihlal ederek seyircisiz maç oynama cezası alan takımların karşılaşmalarını kadın izleyiciler ile yanlarında anneleri olmak şartıyla on iki yaş ve altı çocuklar ücretsiz olarak izleyebilecek! Dünya futbolunda bir ilk olma özelliğini taşıyan bu kararla, Türk futbolunda seyircisiz maç oynanmayacak. Üstelik ücretsiz olacak!

***

Bu karara ilişkin ilk uygulama, geçen hafta Fenerbahçe – Manisa arasında oynanan süper lig maçında gerçekleştirildi. Asıl ilginç olan, tüm taraftarın bayan olması değil, Fenerbahçe’yi destekleyen bayanlar arasında Beşiktaşlı ve Galatasaraylı formaları ile rakip bayanların da yer almasıydı. Bu durum, erkeklerin izleyebildiği bir derbi maçta asla rastlanamayacak bir görüntü idi. Erkekler bırakın birlikte maç izlemeyi, Milli Takım maçımızda, tuttuğu takım haricindeki takımların milli futbolcularını protesto edecek kadar holiganlardır.

***

Gerek stat çevresinde gerekse içinde her şey bir kaostan ziyade bir şenlik havasında idi. Stat çevresinde trafik yoktu, kavga yoktu. Rakip taraftarları stada girişte ellerinde taşla bekleyen kimse yoktu. Maç öncesi ya da sonrası canlı yayın yapan spikerlerin arkasından kafasını uzatarak, bu ülkede var olduğunu kanıtlama peşine düşmüş kimse de yoktu. Bütün bu olumlu havanın tek sebebi vardı. Yaklaşık 40.000 bayanın orada olması. Bunları aktarmamın sebebi, bu güzel manzaraya olan hayranlığımın yanı sıra aklıma bir türlü yatmayan bir soru.

Soru şu: “Bir stadı güzellikler arenasına çeviren bayanlar, neden bir işyerinde aynı sonuca sebep olmaz ya da olamazlar?”.

***

Eğer cevap, yanı başında çalışan erkekler değilse, işyerinde kadınların erkeklerle karşılaştırıldığında stresli ve katı tutumlarının arkasında yatan sebep nedir? Özellikle, bir işyerinde isimlerinin başına bir ünvan eklendikçe, neden kraldan çok kralcı olurlar? Bir kanıtım olmasa da cevabım, keşke o maçta bir anket yapılabilseydi, görecektik ki çoğunluk ev kadınları. İş hayatının acımasız katmanları kadınları daha da acımasız yapıyor. Çevrenize bir bakın, en mutlu kadınlar ev kadınları değil mi?

Bu yazı toplam (1331) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

Gelelim en mutlu kadınların kim olduğuna...
erkeklerin holigan olmadığı alanlar kadınların mutlu olduğu alanlardır. Yazınızın girişinde sonuca ulaşmışsınız ancak sonucunda çıkış noktanızdan kaymışsınız!!! Anladığım kadarı ile maçlarda beklediğiniz holigan tavrı bulamadığınız, iş yerinde ise ezebileceğiniz nitelikte olamadıkları için kadınların mutluluk arayışına bir çözüm bulduğunuzu düşünmüşsünüz. Bulduğunuz çözüm kadınların 1934 öncesine dönüşüdür... tebrikler..
Sibel Kumsal Erenoğlu27 Eylül 2011 Salı Saat 19:43

| 1 |