Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Karasineklerin çay tutkusu

26 Eylül 2011 Pazartesi Saat 20:15

İlginç yaratıklar şu karasinekler. Sabahtan beri çay içirtmediler bana. Sanırım onlar da benim gibi çayı pek seviyorlar. Nedense tüm uğraşları, çayımdan yudumlamak… Bunun için bütün güçleriyle çayımdan bir yudum alabilmek için vızıldayarak izin istiyorlar. Ama hayır izin istemeden dalıveriyorlar bardağımın içine. Bağırmalarının asıl sebebi sanırım dalış yapmadan evvelki mutluluk çığlıkları. Bana verdikleri rahatsızlıktan dolayı özür dilediklerini sanmıyorum.

Bir sinek olmak istemezdim…

Siyah rengi oldum olası severim fakat onların siyahlıkları nedense beni pek cezp etmiyor sanırım mikroplu olduklarını düşündüğümden. Acaba sinekler onlarla ilgili bu düşüncelerimizi bilebilselerdi ne hissederlerdi. Bana sanki umursamazlar gibi geliyor. Çünkü sinekler bana göre gamsız hayvanlar; söylenenleri pek de takmayan, kafasına göre yaşayan, git dedikçe geri gelmekten çekinmeyen insanlar gibiler. Tanıdığım bir kaç insana benziyorlar karasinekler. Düşünsenize belki de sinekler bize dokunduklarında kendilerinden bir parça bırakıyorlardır çizgi romanlardaki kahramanlar misali. Belki de o insanlar sineklerle fazla temas etmemeliler.

Cezayir de çok karasinek var. Ne de olsa Afrika kıtasındayız; ben her ne kadar bazen bunu unutsam da. Böcekler her yerdeler. Öyle yapışkanlar ki şaşırıyorum. Arı gibiler; şu iğnelerini etimize takıp sinsi sinsi gülenlerden. Burada bir de kocaman uçan böcekler var karafatmanın kanatlı olanlarından, onlara “vozvoz” diyoruz biz. Gerçek isimlerinin ne olduğunu bilmiyorum. Onlara dair kullanabileceğim en vurucu kelime  ‘korkutucu’ olurdu; çünkü gerçekten korkutuyorlar. Üzerine asla uçma fonksiyonu yüklemeyeceğiniz, aklınızın ucuna dahi gelmeyecek bir objenin uçabiliyor olmasının verdiği o berbat hissin gerçekliğini bizzat yaşayarak tecrübe etmek oluyor onlarla karşılaşmak.

Yine de şu böcekler olmasa ne iyi olurdu diyemiyorum çünkü onlarla ilgili araştırmaları okuduğumda ekolojik sistemde hepsinin ayrı bir yeri olduğunu görüyorum, ve ne kadar enteresan yapıları olduğunu.

İşte bu çirkin karasineğin marifetleri:

Sinek, saniyede 500 kere kanat çırpar ve müthiş uçma yeteneği vardır. Onu önemli kılan bir diğer özelliği ise, müthiş komplekslikte binlerce merceği olan gözleridir. Bir sinek, başının sağ ve sol taraflarında 4000'er ayrı bölme bulunan, toplam 8000 bölmeli petek gözlere sahiptir. Bu 8000 bölmenin her birinde, görüntüyü farklı açılardan gören birer mercek vardır. Sinek bir çiçeğe baktığında çiçeğin tüm görüntüsü, sineğin sahip olduğu 8000 ayrı mercekte ayrı ayrı belirir. Sineğin beynine ulaşan bu farklı görüntüler, bir yap-boz oyunundaki parçaların birleşmesi gibi birleşirler. Bu binlerce farklı parçanın birleşmesi sonucunda ise sinek için anlamlı bir çiçek görüntüsü oluşur. Ne kadar enteresan değil mi?

Bu yazı toplam (1041) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?