Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Kelebek etkisi

03 Ekim 2011 Pazartesi Saat 19:34

Bir bilim insanı der ki; Amazon ormanında bir kelebeğin kanat çırpması, Avrupa'da fırtına kopmasına sebep olabilir! Bunu da “kelebek etkisi” diye adlandırır. Piyasaya yeni çıkan bir telefon eşinizden boşanmanıza neden olabilir mi?

***

Teknoloji mağazalarında arabalı sepetle alışveriş yapanları görünce anladım ki, “tüketim çılgınlığı” diye bir olgudan bahsetmek mümkün hale gelmiş. Yaşamımıza büyük kolaylıklar getirdiğini düşündüğümüz bir çok teknolojik ürüne bugün temel ihtiyaç olarak bakıyoruz.

Ancak sınır nedir? Cevap oldukça basit. İhtiyacımız olanı almamız gerekirken, maddi imkanlar teknoloji sınırımızı belirliyor.

***

Kişisel olarak, teknolojik yeniliklerin hayatımıza renk getirdiğini düşünüyorum, ancak, mutluluk getirip getirmediği konusunda şüphelerim var. Bu tezi ileri sürerken işin maddi boyutunu saymıyorum bile. Sanki ortada bir kelebek etkisi söz konusu…

Teknolojik dünyada mutluluk yenisi çıkıncaya kadar vaat ediliyor. Tam bir tüketim psikolojisi:

 “Bu artık seni mutlu edemez, yenisi çıktı, onu al!” diye sesleniyor sanki içimizdeki biri. Dahası da var; içine düştüğümüz tüketim psikolojisi artık sosyal hayatımızı da düzenliyor. Boşanmaların artmasının bir nedeni de buna dayanıyor olabilir mi? En basit deyişle, “Sıkılınca ayrıl!” şekline dönüşmedi mi mesela bazı değerler.

 

***

Eskiden öyle miydi? Anneannelerimizin, hatta annelerimizin çeyizlerindeki eşyalar yakın bir zamana kadar bizimle gelmemiş miydi? Ailecek kullanmaya devam etmedik mi?

Oysa onlar hiç sıkılmamıştı merdaneli çamaşır makinesinden. Dolayısıyla sosyal hayatlarında olsun, özel hayatlarında olsun; hemencecik sıkılmıyorlardı. Onların psikolojisi tüketimden ziyade üretime dayanıyordu ne de olsa.

Hatırlayınız; evinizin bahçesinde domates fidesi yetiştirilmez miydi ya da balkonda çiçeklerin arasında? 

 

***

Komşunun çiçeğinden bir dal koparıp kendi balkonunda yetiştiren annemdi. Bense çiçeğimi gidip marketten satın alıyorum. Onlar üretiyordu, biz tüketiyoruz.

Tükettiklerimiz sadece üretmekten vazgeçtiklerimiz olsa keşke. Tüketim alışkanlıklarımızla hayatımızı da tüketiyoruz. İnançlarımız, geleneklerimiz, değerlerimiz tükeniyor…

Bu yazı toplam (1067) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

Okudum
Sabah sabah da dahil olmak üzere her daim okunur bu yazı. Desteklememek ise mümkün değil
Arzu Küflü04 Ekim 2011 Salı Saat 06:51

| 1 |