Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Üçüncü elma

10 Ekim 2011 Pazartesi Saat 20:43

Yıl yok, zaman yok. Mekân cennet…

 Adem, Havva ve bir elma ağacı. Hikaye bu kadar. Ya sonra? Büyük ihtimalle, o yasak elmayı o şartlar altında her erkek yerdi. Karşında tüm cazibesiyle cennet ve hemen yanı başında elinde bir elma ile bir kadın. Hangisi? Herhalde hiçbir erkek o günden bugüne öylesine zor bir tercih yapmak zorunda kalmamıştır.

Ve bugün cennet o elmaya karşılık olarak vaat ediliyor.

***

1642 yılının Noel gününde, İngiltere'nin Grantham şehrinin yakınlarındaki Woolsthorpe’da bir erken doğum meydana gelir. Zayıf bir çocuk doğar ve hatta ilk günlerinde hayatta kalacağı beklenmez. Çalkantılı bir çocukluktan sonra, bir dönem annesi onu çiftçi yapmak için okuldan alır ama O çiftlik işlerine hiç ilgi duymaz. O’nun adı Isaac Newton’dur. Annesi,  Newton çiftlik işleri ile uğraşıyor zannederken Newton aslında sürekli gökyüzünü inceler. Bir ara, bir kızla ile nişanlanır fakat Newton'ın yoğun dersleri nedeniyle ilişkileri sonlanır. Hayatı boyunca hiç evlenmez.

Peki, Newton ile bir elma arasında ne ilgi vardır? Bir ağaç dalından düşen elma sayesinde kafasında oluşan yerçekimi düşüncesi, O’na göre ayı dünya etrafında ve gezegenleri güneş etrafında tutan kuvvetle aynıdır. Bugün biz de aynı fikirdeyiz. İkinci kez bir elma, bu sefer iki kadına rağmen insanlığın kaderini değiştirir.

***

Üçüncü ve son elma… Tasarladığı teknoloji ürünleriyle dünyayı değiştiren Apple'ın kurucusu Steve Jobs’ın elması. Sadece tasarladığı muhteşem teknolojik ürünlerle değil hayat felsefesiyle de milyonları kendine hayran bırakan adam. Değiştirdiği dünyayı geçenlerde terketti. Öyle ki, 2005 yılında Stanford Üniversitesi Mezuniyet Töreni'nde yaptığı konuşma ile herkese hayat dersi vermişti:

“Doktorumun bana pankreas kanseri olduğumu söylediği işte o an ilk kez yüz yüze geldim ölümle. Umarım o anı, önümdeki 20-30 yıl boyunca bir daha yaşamam. Fakat ölümle yüz yüze gelme anını yaşamış bir kişi olarak size şunu kesinlikle söyleyebilirim: Kimse ölmek istemez. Cennete gideceklerinden emin olan kişiler bile istemezler ölmeyi... Ancak ölüm, hepimizin paylaştığı bir “ortak nokta”dır. Hiçbirimiz kaçamayız ölümden. Zaten olması gereken de budur. Ölüm, yaşamın tek “en iyi icadı”dır. Yaşamın tek ve gerçek “değişim aracı”dır. Yeniye yer açmak için eskinin ortadan kaldırılması gerekir. Şu anda yeni olan sizsiniz, ancak çok da uzak olmayan bir gün, “eski olan” da siz olacaksınız ve siz de silineceksiniz yaşam sahnesinden. Böyle üzücü ve hatta ürkütücü bir konudan söz ettiğim için üzgünüm ama... Bunların tümü gerçektir.(Steve Jobs-2005)”

 

***

Not: Üçüncü elmanın kadınlarla ilgisi nedir diye soranlara: Derler ki, Steve Jobs Apple firmasını kurduğunda şirketin logosunu ısırılmış bir elma seçerken, elmayı çok seven ve elinden düşürmeyen eşinden etkilenmiştir.

Bu yazı toplam (1138) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?