Yükleniyor...
Belgin Maviş

Belgin Maviş

belginmavis@gmail.com

Geçen hafta piyasalar

15 Ekim 2011 Cumartesi Saat 21:27

Geçtiğimiz hafta uluslar arası derecelendirme kuruluşu Fitch’in İtalya ve İspanya’nın notlarını indirmesine rağmen, global piyasalar haftaya, Almanya ve Fransa’nın Euro bölgesindeki borç sorunu ile mücadele etmek ve bankaları desteklemek için Ekim ayı sonuna kadar kapsamlı bir paket hazırlayacağı açıklamaları sayesinde alıcı seyir ile başladı…

 

Borç krizi çözümüne dair olumlu beklentiler ABD borsalarında da yükseliş yönünde etkisini gösterdi. ABD’de dikkatleri çeken bir diğer konu ise; Alcoa ile başlayan üçüncü çeyrek bilançolarının açıklanmasıydı. Üçüncü çeyrek bilançolarına dair olumlu beklentiler de ABD borsalarındaki yükselişin hız kazanmasını sağladı.

 

Yurt dışında haftanın gündemine oturan bir diğer konu da; Slovakya Parlamentosu’nun kurtarma fonu EFSF’nin genişletilmesi konusunda yapacağı oylamaydı.

Haftanın başında Slovakya Parlamentosu’nun ilgili oylamayı yapmaması ve ileri bir tarihe atması piyasalarda tedirginlik yaratsa da ilerleyen günlerde parlamentonun EFSF’nin genişletilmesi konusunda onay vermesi piyasalar tarafından olumlu nitelikte algılandı.

 

***

 

Yurt içinde de gündemimiz oldukça yoğundu. TUİK tarafından açıklanan Ağustos ayı sanayi üretimi beklentilerin altında kalarak, yıllık bazda %3,8 yükseliş gösterdi. Beklentileri karşılayamayan sanayi üretimi verileri Merkez Bankası’nın büyümedeki yavaşlama endişelerini öne çıkarabileceğini ve bundan kaynaklı genişleyici para politikası yönünde adımlar atabileceğini göz önünde bulunduruyoruz.

 

Geçen hafta piyasaların merakla beklediği diğer veri de; dillerden düşmeyen cari açıktı. TCMB tarafından açıklanan Ağustos ayı cari açık rakamı piyasa beklentisine paralel olarak 4,0 milyar olarak açıklandı.

Cari açık gündemdeki yerini bu hafta kısa bir süreliğine Orta Vadeli Programa bıraktı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın 2012-2014 dönemi için tanıttığı Orta Vadeli Program’da büyüme tahminini % 7,5’e revize ederken(geçtiğimiz OVP büyüme tahmini: % 4,5), gelecek yıl tahminini Euro Bölgesi’ndeki ekonomik problemlerin yurt içi ekonomik faaliyetleri etkileyeceği göz önüne alınarak % 5’ten % 4’e revize edildi.

13.10.2011 tarihli alkollü içecekler,tütün,cep telefonu ve otomobildeki ÖTV oranlarında yapılan artışların piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı olurken,vatandaşa etkisi ise cepleri delen matkap misali oldu..

 

14.10.2011 tarihli gelen S&P’nin İspanya’nın uzun vadeli kredi notunu AA’dan AA- seviyesine indirmesi ve Fitch’in Fransa’nın bankalarını negatif izlemeye aldığı açıklamaları önümüzdeki hafta Avrupa borsalarının seyrini belirleyeceğini düşünüyoruz

Önümüzdeki hafta yurt içinde gündemimizdeki en önemli konu ise 20 Ekim Perşembe günü açıklanacak olan TCMB faiz kararı.

CNBC-e Ekim kotasyon anketinde 15 ekonomistin tamamı bu ay faiz ve munzam karşılıklarda değişiklik beklemediklerini belirtmişti. Ancak sanayi üretimi verilerinin beklentilerin altında kalması nedeniyle Merkez Bankası’nın büyümedeki yavaşlama kaygısı ile TL cinsi zorunlu karşılık oranlarında indirimleri kullanmak yoluyla genişletici para politikası yolunu izleyeceği de ihtimaller kulislerde konuşulmakta…
Toplantıdan çıkacak olan kararın piyasaların seyrini belirlemede etkin rol oynayacağını düşündüğümüzden toplantı kararı ve sonrası gelişmeler yakın takibimizde olacak.

 

Riskinizin az kazancınızın bol olmasını dilerim…

 

 

Bu yazı toplam (1504) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?