Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Kanuni ahlaksızlar

17 Ekim 2011 Pazartesi Saat 20:12

- Bir kamu görevine atamada, aynı okuldan ve aynı diploma derecesi ile mezun olan, yapılan sınavda da aynı performansı gösteren iki adaydan hangisi seçilmelidir?

- Yolda bulduğunuz bir cüzdan sizde kalabilir mi, yoksa kayıp bürosu veya karakola mı bırakmalısınız?

- İzin almadan arkadaşınızın kalemini kullanabilir misiniz?

 

***

Bu soruları cevaplayabilmek için biraz “etik üzerine” teorik bilgilerden bahsetmek gerekecek.

“Etik” pratik felsefenin bir konusu olup, insanların ne şekilde davranmaları gerektiğiyle ilgili somut ve kanıtsal bilgiler sunar. Değer, norm ve kuralları «Doğru-Yanlış», «İyi-Kötü» gibi açılardan araştırır.

Diğer taraftan AHLAK ise, içinde yaşadığımız topluma göre değişir ve genelde çoğunluk tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden doğru kabul edilen değerlerin ve düşüncelerin toplamıdır.

"Doğru" olduğu hissedilenler ahlaka uygun olarak kabul edilir ve bu durum toplumdan topluma farklılık gösterir. Buna karşılık ETİK, kuralları mantıklı olarak yorumlamaya çalışır. Etiği, ahlakın üzerinde yeniden düşünme olarak tanımlamak da mümkündür.

Bu bilgiler kulağa biraz teorik gelse de, bir karara varmak zorunda kaldığımız durumlarda bize ışık tutabilir.

 

***

25 Mayıs 2004 tarih ve 5176 sayılı Kanun ile kamu görevlilerinin uymaları gereken etik davranış ilkeleri ile uygulamaya yönelik usul ve esaslar belirlenmiştir. Kanunda geçen 15 adet etik davranış ilkesinden ikisi “Halka Hizmet Bilinci” ile “Nezaket ve Saygı” dikkat çekicidir.

***

Şimdi!!! Toplumsal ahlak kurallarına uymayan ya da aykırı davranan birine  “Ahlaksız” yakıştırması yapabiliriz. Toplum böyle uygun görmüştür. Cezası da toplumdan dışlanma olabilir.

 Peki, bir Vergi Dairesindeki erkek memurun, oraya işlem yaptırmak için sık sık giden kadın mali müşaviri cep telefonundan arayıp yemeğe çıkma davetinde bulunması, askıntı olması, çıkmaması durumunda sonraki yapacağı işi hatırlatmasına nasıl bir yakıştırma yapacağız?

Cezası ne olmalıdır?

Haftaya bu ahlaksıza verilebilecek cezayı ve girişteki soruların cevabını yazacağım!

Bu yazı toplam (1083) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?