Yükleniyor...
Belgin Maviş

Belgin Maviş

belginmavis@gmail.com

Piyasalarda sular durulmuyor. Yunanistan’dan sonra gözler İtalya’da

04 Kasım 2011 Cuma Saat 22:12

İMKB Ulusal 100 Endeksi Bayram öncesi son seansta  % 0,61  kaydederek  56.180 puan seviyesinden kapandı. Bankaların karlarını açıkladığı günde, Merkez Bankası da dolar satış ihalesi açtı. Yunanistan referanduma gitmekten vazgeçti. G20 Zirvesinin gündemini oluşturan Euro bölgesi borç sorunu piyasalardaki tedirginliği devam ettiriyor. İtalya ekonomik reformlarında kararlı olduğunu göstermek için İMF’nin ve AB’nin süreci gözlemesini talep etti. ABD’deyse tarım dışı istihdam diğer veriler gibi, gene beklentileri karşılayamadı.   

 GÜNÜN ÖNE ÇIKAN SATIR BAŞLARI:

 MB'nin ihalesine 106 milyon dolarlık teklif

 Merkez Bankasının bugün en fazla 50 milyon dolar olarak açtığı döviz satım ihalesine 106 milyon dolarlık teklif geldi

Merkez Bankasının bugün en fazla 50 milyon dolar olarak açtığı döviz satım ihalesine 106 milyon dolarlık teklif geldi.

Alınan bilgiye göre, 50 milyon dolarlık satışın gerçekleştirildiği ihalede, ortalama fiyat 1,7471 lira oldu. Dünkü ihalede ortalama fiyat 1,7668 lira olmuştu.

İhalede minimum fiyat 1,7461 lira, maksimum fiyat 1,7480 lira olarak belirlendi.

Referandum planından tamamen vazgeçildi

Yunanistan Maliye Bakanlığı, AB mali yardımını referanduma götürme planından vazgeçildiğini bildirdi

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, Avro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Komisyonunun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn Ve Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile yaptığı telefon görüşmesinde, refarandum planından vazgeçtiklerini aktardı.

Açıklamada, ''Venizelos, muhataplarını referandum yapılmayacağı kararı konusunda bilgilendirdi'' denildi.

İtalya, IMF ve AB'nin reform sürecini izlemesini kabul etti

İtalya, IMF ve AB'nin geçen hafta AB liderleriyle üzerinde anlaştığı reformlarda hedeflere ulaşması sürecini izlemesini kabul etti

İtalya, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliğinin (AB), geçen hafta AB liderleriyle üzerinde anlaştığı emeklilik, istihdam ve yapısal reformlarda hedeflere ulaşması sürecini izlemesini kabul etti.

AB'den üst düzey bir kaynak, İtalya'nın hedeflerinin güvenilirliğinden emin olmaları gerektiğini, IMF'nin kendi metodolojilerini kullanarak izlemeye dahil olmalarına karar verdiklerini ve İtalyanların bunu kabul edebileceklerini söylediklerini belirtti.

''İtalya'nın denetlemeyle hiçbir suretle sorunları yok, IMF dahil olsa bile'' diyen AB yetkilisi, AB Komisyonu ve IMF'nin, İtalya'nın hedeflerine nasıl ulaştığı konusunda rapor sunacağını ifade etti.

İhtiyati kredi hattının İtalya için güvenilir bir seçenek olarak görülmediğini kaydeden yetkili, ''İtalya'nın güvenilirliği konusundaki eksikliği, her küçük aksilik ya da sorunun birleşmesi durumu kötüleştiriyor, bu yüzden piyasalarda güven sağlanamaz'' diye konuştu.

 ABD'de istihdam yine hayal kırıklığı yarattı

 ABD'de tarım dışı istihdam Ekim ayında beklenenden daha yavaş arttı

ABD'de tarım dışı istihdam son dört ayın en yavaş artışını gösterdi. Bu durum, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bu hafta yaptığı açıklamada istihdamın "hayal kırıklığı yaratan bir şekilde yavaş" arttığı yolundaki görüşünü destekliyor.

Tarım dışı istihdamda Ekim ayında görülen 80,000'lik artış beklenenden daha düşüktü ve revize edilmiş rakamlara göre son iki ayda görülen artışın altında kaldı.

Kaynak: Bloomberght

Hazırlayan: Onur OKÇAL

Editiör: Belgin MAVİŞ

 

Bu yazı toplam (1373) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?