Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Hayatın sanal hali

08 Kasım 2011 Salı Saat 19:15

Bir süredir yazamıyordum ne yazık ki.  Yazmaktan uzak kalmadım yine de kendimce bol bol yazdım; fakat internet bağlantımız olmadığı için gazete yazılarımı yollayamadım. Nasıl da alışmışım meğer her hafta yazmaya, sonra takip etmeye, yorumlara bakmaya, diğer yazarların yazılarını okumaya ve gündemi takip etmeye.

Bu ayrı kalma zamanı epey uzun oldu aslında. 10 Ekimden 2011 tarihinden beri internet bağlantımız yok ve ne zaman geleceği de netleşmiş değil. Sorun; hırsızların tam dokuzuncu kez bağlantı kablolarını, içindeki bakır teli satmak amacıyla çalmış olmaları. Bu çalma durumu bu kadar çok tekrarlandığı için şu anda yeni kablo getirip getirmemek üzerine düşünüyorlar sanıyorum. Ayrıca ne yedek kabloları ne de bir aksilik durumu olur diye aldıkları önlemleri var, kelle koltuk turizm diye isim taktım Cezayir’deki bu tip durumlara. Çünkü önlemsiz, rahat ve tembel bir yaşama temposu hâkim bu ülkede.

Yaşadığımız yüzyılda insanların bir yerlerde -ki bu yazıda insanlar biz yer de Cezayir oluyor- bunca süre boyunca sanal hayattan kopuk olmaları inanılır gibi değil. Resmen elimiz kolumuz bağlı gibi hissediyoruz. Türkiye’de böyle bir durum olduğunda mobil internetin veya internet kafelerin hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz elbet. Bizim şu anda bulunduğumuz yer başkente bir saat uzaklıkta bir mesafede olduğundan böyle olanaklarımız da ne yazık ki çok kısıtlı. Mobil internet denilen şeyin buradaki ismini kâbus olarak değiştirdik. Çalışıp çalışmadığı belli olmayan usb bağlantılı o ufak objenin internet sayfalarını açmaya çalışırken insana verdiği iç sıkıntısını kelimelerle anlatabilmem mümkün değil. Başkent Cezayir’de de internet bağlantısı çok tatmin edici değil ama en azından var. Bizim yaşadığımız yer yani Tizi-Ouzou denilen şehir üstelik başkentten sonra gelen üniversitesi olan düzgün şehirlerden biri. Hal böyle olunca ne belge alışverişi yapabiliyor ne de gündelik olayları sanal olarak takip edebiliyoruz.

Yıllar evvel internet bağlantısının çevirmeli olduğu zamanlarda nasıl sabrediyorduk inanın hatırlamıyorum. Şu anda Türkiye bu konuda da epey ilerlemiş durumda ve bundan mutluluk duyuyorum. Evlerde kablosuz ağın olması, sokakta veya yollarda internete bağlanabilme, internet kafelere rahatça girip çıkabilme inanın büyük bir lüks. Tabii insan yine tüm bunlardan mahrum kalınca kıymetini anlıyor. Umarım bu işkence hali daha fazla uzamaz, umarım gelişmeler daha hızlı olur ve yeniden normal hayatımıza geri dönebiliriz.

Bu yazıyı nasıl gönderdiğimi sorarsanız eğer onu ne siz sorun ne ben söyleyeyim! Sadece bilin ki çok zor oldu.

Bu yazı toplam (1044) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?