Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Ortalama Tipler

14 Kasım 2011 Pazartesi Saat 21:25

Ortaokul birinci sınıftayım. Bütün dersleri yoluna koymuşum müzik hariç. O zamanlar nedense herkesin içinde bir Beethoven olduğu şeklinde hâkim bir görüş vardı. Bırakın Ludwig’i benim içimde Ankaralı Turgut bile yoktu. Hala yaşıyorsa kulakları çınlasın Nilgün Okur hocam canıma okudu. Müzik dersi yerine matematik dersi almayı önermiştim müdür muavinine. Velhasıl, yalan oldu benim takdir belgesi…

***

Geçen hafta Milli Maç vardı. Avrupa Şampiyonası Eleme Maçı. Türkiye 0 – Hırvatistan 3. Tarihimizde böyle bir utanç daha yok. Konu skor değil. Konu bir maça öncesindeki bakış açımız, maçın oynanması esnasındaki davranışlarımız ile maç sonundaki yorumlarımız. Sırayla irdeleyelim.

Maç öncesi: Hırvatistan kim? Biz ki tarihinde bir imparatorluğu barındıran, Viyana’ya kadar Avrupa’yı zapt etmiş bir nesiliz...

 Arda diye bir futbolcumuz var, gerekirse iki büyü yapar...

Bizim futbolcularımız o kadar kaliteli ki Hırvat futbolcularla karşılaştırılamaz...

Daha dün, 2008 Avrupa Şampiyonası’nda bu takımı yendik. (Burası önemli. Bir not: O maç berabere bitmişti).

Maç sırası: Süper başladık! (Dakika-1, Skor 0-0). Olsun paniğe gerek yok! (Dakika-2, Skor 0-1).

Biz bunları yeneriz Güntekin, biz bu değiliz! (Dakika-32, Skor 0-2). İkinci yarı; maç 3-0 olunca, taraftar saf değiştirip Hırvatistan Milli Takımını alkışlıyor, kendi futbolcuna küfrediyor.

Maç sonrası: Herkesin ağzından çıkan tek kelime <<Rezalet!>>… “Maç, çocuklarla erkekler arasında oynandı .(Milli Takım Teknik Direktörü G.Hiddink)”

***

Birkaç saat içinde bu kadar değişken, bu kadar istikrarsız yorumların yapıldığı bir yerde başarıdan söz etmek elbette mümkün değil. Öncelikle, sürekli olarak her konuda kendimizi ve tarihimizi alkışlayıp durmaktan, övünmekten, kendimizi dünyanın en yetenekli insanları saymaktan bir vazgeçmeliyiz. Sonra, çocuklarımızın ne olmaları gerektiğine onların yerine karar vermekten uzak durmalıyız. Ayrıca, matematik seven bir çocuğa zorla müzik dersi aldırarak, bir konuda en iyi olabilecek iken, ortalama tipler yetişmesini istemekten utanç duymalıyız.

***

“Efendim, bizim kanımızda var kolaycılık, biz çalışmayı sevmeyiz!” gibi boş söylemlere bir göndermede bulunmak istiyorum. Real Madrid’in bu yıl göz bebeği olan futbolcusu Mesut Özil de bizim kanımızdandır. Ancak, Almanya’da doğan bu futbolcuya kimse “Doktor” olacaksın diye tutturmamış olacak ki kendi başarısını yakalamış.

Bu yazı toplam (1172) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?