Yükleniyor...
Belgin Maviş

Belgin Maviş

belginmavis@gmail.com

Avrupa Merkez Bankası labirentten çıkamıyor, TCMB ne yapacak?

18 Kasım 2011 Cuma Saat 23:05

Geçtiğimiz hafta Yunanistan ve İtalya’da hükümet değişikliklerinin Euro Bölgesi borç krizine ilişkin endişeleri kısmen yatıştırmasının piyasalarda yarattığı olumlu hava uzun soluklu olmadı.

Avrupa’da İtalya’dan İspanya’ya, Fransa’dan Hollanda’ya kadar Euro bölgesindeki borçlanma maliyetlerinin yeni rekorlara koşması, Euro bölgesi borç krizine ilişkin endişeleri körükledi.

Avrupalı ülkelerin tahvil piyasalarında yüksek maliyetlerle borçlanma paniği karşısında Avrupa Merkez Bankası devreye girerek tahvil alımı yoluna gitti. Avrupa Merkez Bankası’nın piyasalara ben buradayım mesajı piyasalardaki tedirginliği biraz azaltsa da tahvil alımı gibi kısa dönemli tedbirlerle nereye kadar yol alınacağı merak konusu…

Avrupa borç krizi nedeniyle labirentinde çıkış yolu ararken,İMKB’de haftayı yurt dışı odaklı dalgalı seyir ile tamamladı…

İMKB cephesinde görülen satış baskısının yanında,tüm hafta boyunca TL dolar karşısında değer kaybetmeye devam etti..

Yurt içi gündemimizde dikkatimizi çeken bir diğer konu ise;Hazine ihalelerine talebin düşük kalması nedeniyle gösterge tahvil faizinin yükselişi oldu..(%10,63 seviyesine kadar yükseldi.)

Dalgalanan kurların ve yükselen faizlerin yanı sıra;Ekim ayı itibariyle cari açıkta daralmanın başlama ihtimali dikkatleri çekti..TCMB tarafından açıklanan Eylül ayı ödemeler dengesi beklentilere paralel şekilde 6,8 milyar dolar olarak belirtildi..

Yoğun geçirdiğimiz gündemimizin bir diğer konusu da;Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Ekim ayı Merkezi Yönetim Bütçesiydi.. Merkezi Yönetim Bütçesi Ekim ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 1,8 milyar TL tutarına paralel olarak 1,9 milyar TL açık verdi..Ekonomi çevrelerinden yapılan varsayımlara göre;yıl sonunda revize bütçe hedeflerinin tutturulacağı görülüyor..

ABD cephesine baktığımızda;ABD’de Euro Bölgesi borç krizine ilişkin endişelerden payını aldı.Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch’in Euro Bölgesi borç krizinin yayılmasının ABD bankaları için tehdit oluşturacağı uyarısı ABD borsalarında kayıplara neden oldu..

Önümüzdeki hafta yurt dışında Euro Bölgesi borç krizine ilişkin gelişmeleri izliyor olacağız.Yurt içi gündemimiz ise önümüzdeki haftada da oldukça yoğun.. TCMB tarafından açıklanacak olan faiz kararı ve kapasite kullanımı takibimizde olacak..Avrupa Merkez Bankası çıkmazdayken,TCMB’nin kararı merak konusu..

 HAFTANIN ÖNE ÇIKAN ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji    3Ç11 döneminde 69 milyon TL zarar açıklayan şirket, 3Ç10 döneminde ise 86.7 milyon TL kar açıklamıştı.

Akfen Holding  3Ç11 döneminde 18.7 milyon TL zarar açıklayan şirket, 3Ç10 döneminde 10 milyon TL kar açıklamıştı.

BAĞFAŞ  AMEROPA firmasından Romanya'ya ihraç edilmek üzere toplam tutarı 1.995.000 USD olan 3.000 ton Di Amonyum Fosfat (DAP) Gübresi siparişi aldı. Sevkiyatın Kasım ayında yapılacağı, ödemenin mal mukabili olduğu belirtildi.

Eczacıbaşı İlaç  3Ç11 dönemindeki 46.6 milyon TL kar açıklayan şirket, 3Ç10 döneminde 0.5 milyon TL zarar açıklamıştı.

Finansbank  3Ç11 dönemindeki 132.6 milyon TL'lik net kar rakamı ise, 3Ç10 dönemindeki 216 milyon TL'ye göre %39 daraldı.

Garanti Bankası  750 milyon TL nominal tutarında 178 gün vadeli banka bonosu ihracında talep toplama işleminin 15-16-17-18 Kasım 2011

tarihlerinde gerçekleştirileceğini bildirdi. 

Koza Anadolu Metal Madencilik   3Ç11 dönemindeki 44.7 milyon TL'lik net kar rakamı ise, 3Ç10 dönemindeki 35.9 milyon TL'ye göre %25 büyüme gösterdi.

 

Özelleştirme Yüksek Kurulu, Petkim'in  %10.32'sine denk gelen ÖİB'ye ait hisselerin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesine ve satışın 12 ay içinde tamamlanmasına karar verdi.

 

Sinpaş GYO 3Ç11 dönemindeki 29.6 milyon TL'lik net kar rakamı ise, 3Ç10 dönemindeki 23.7 milyon TL'ye göre %25 büyüme gösterdi.

Türk Hava Yolları  3Ç11 dönemindeki 76.7 milyon TL'lik net kar rakamı ise, 3Ç10 dönemindeki 24 milyon TL'ye göre %216 artış gösterdi.

Turcas Petrol 3Ç11 döneminde 3 milyon TL zarar açıklayan şirket, 3Ç10 döneminde 17.7 milyon TL kar açıklamıştı.

Aksa Enerji  bağlı ortaklıklarından Baki Elektrik Üretim  şirketi bünyesindeki  Şamlı Rüzgar Enerjisi Santrali'nin 24MW'lık ek kapasite yatırımının tamamlandığını, Şamlı Rüzgar Enerjisi Santrali'nin kurulu gücünün 114MW'a, Aksa Enerji'nin dört adet rüzgar santrali ile rüzgar enerjisi toplam kurulu gücünün 160MW'a yükseldiğini bildirdi.

Şirketin toplam operasyonel kurulu gücünün ise 2,006MW'a ulaştığı açıklandı.

Doğan Yayın Holding  Fitch Ratings,  şirketin yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunu yükseltti ve görünümünü de "durağan" olarak değiştirdi. Mevcut durum itibariyle 'B' olan  şirketin yerel ve yabancı para cinsinden kredi notu "B+"a yükselirken, görünümü ise "negatif izleme"den çıkarılarak, "durağan" olarak belirlendi.

Hürriyet Gazetecilik  Fitch Ratings,  şirketin yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunu "B+" olarak teyit ederken, negatif izlemede olan görünümünü "durağan" olarak değiştirdi. Ayrıca, ulusal uzun vadeli kredi notunu "A(tur)" olarak teyit ederken, negatif izlemede olan görünümünü "durağan"

olarak değiştirdi. 

OMV Petrol Ofisi  bağlı ortaklığı  Kıbrıs Türk Petrolleri Limited'de sahibi olduğu %52'lik hissenin tamamının satışına ilişkin sürecin devam ettiğini bildirdi.

Türk Hava Yolları  2011 yılının ilk on ayında yolcu sayısını 2010 yılının aynı dönemine göre %11.3 artışla 24,6 milyon seviyesinden 27.3 milyon seviyesine çıktığını açıkladı. THY, dış hatlarda business class ve dıştan dışa  transit yolcu sayılarında da Ocak-Ekim 2010 dönemine kıyasla sırasıyla %27.7 ve %19.7 artış sağlandığını belirtti.  Şirket yolcu doluluk oranının 2011’in ilk on ayı itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre 1.6 puan azalışla %72.9 seviyesinde gerçekleştiğini belirtirken, konma sayısının ise geçen yılın aynı dönemine göre %10 artışla 221.981 seviyesine yükseldiğini açıkladı. THY ayrıca Kargo-Posta miktarının da aynı dönemler itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre %22.7 artışla 315.958 ton seviyesine yükseldiğini ifade etti.

Gübre Fabrikaları mevcut 200 bin ton/yıl kapasiteli NPK1 tesisinin yenileme ve tevsi yatırımı ile 500.000 ton/yıl kapasiteye ulaştırılması ve bir adet 20.000 ton kapasiteli amonyak depolama tankı yatırımı için ihaleye çıkılmasına karar verdi. Mevcut durumda 685 bin ton/yıl olan üretim kapasitesinin

yatırımların tamamlanmasından sonra 985.000 ton/yıl'a yükseleceğini bildirdi.

TSKB toplam 5.2 milyon TL'ye taşınmaz satışı gerçekleştiren banka, satış karının %75'i olan 3.3 milyon TL'yi, gerektiğinde sermaye artışında da kullanmak üzere pasifte özel bir hesapta tutacağını bildirdi.

State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR), ana ortağı olduğu  Petkim'in hisselerinden  İMKB'de işlem gören 3.5 milyon adedinin 15.11.2011 tarihinde 2.2035 maliyetle aldığını belirtti.

Aksa Akrilik  Toplam yatırım bütçesi 60 milyon USD olan enerji verimliliği, tasarruf ve ürün geliştirme projelerinin finansmanı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan, 50 milyon USD tutarında, 30 ay geri ödemesiz olmak üzere 8 yıl vadeli uzun vadeli kredi kullanılmasına karar verdi. 

 

Eda Önder

Belgin Maviş

Bu yazı toplam (1748) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?