Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Geyik Muhabbeti

22 Kasım 2011 Salı Saat 10:11

M.Ö.:2000     Al bu otu ye.

M.S.:1000     O ot kötü, gel bu duayı oku.

M.S.:1250     O dua ile beraber al bu iksiri iç.

M.S.:1500     O iksirin ne faydası var,al bu hapı yut.

M.S.:1750     O hap etkisiz,al bu antibiyotiği iç.

M.S.:2011     O antibiyotik kimyasal,al bu otu ye.

***

Bütün bunlar bir denge. Ne yaparsanız yapın, değiştirdiğinizi sandığınız şey ya bir adaletsizliğin sebebidir ya da geçicidir. Kısaca, insanoğlu var olduğunda ortalama yaş seviyesi kırk olacak şekilde programlanmıştır. Dolayısıyla, kırk yaşına kadar eli ayağı tutar, gözü görür, sağlığı yerindedir ki geyik avlayabilsin. Geyik avlayabilsin ki, kendisinden sonra geyik avlayacakları yetiştirebilsin.Çocukları geyik avlayabilmeye başladığında da yavaş yavaş sağlık problemleri baş göstersin ki doğal dengeyi bozmasın. Hani belgesellerde rastlamışsınızdır, gücün sembolü aslan bir gün yaralanır ve açlıktan ölür. Bizim denge teoriyle özde aynıdır aslanın içine düştüğü durum.

***

İnsan, yaradılışı gereği zekidir ve ömrü sorulara cevap arayarak geçer. Tedaviler, ilaçlar, hastahaneler derken ortalama yaşam süresi iki katına çıkmıştır. Çıkmış çıkmasına da, doğadaki geyik sayısı nerdeyse hep sabit kalmış. Bir ara koyun kopyalama düşüncelerini bir kenara bırakırsak, bugün bile bu problemi çözebilmiş değiliz. Hal böyle olunca, doğa kendi çözümünü yürürlüğe koyar. Savaşlar çıkartarak, kazalar ya da hastalıklarla avcı sayısı ile geyik sayısını dengelemeye çalışır. Bu dengeyi gözetirken de bireysel değil toplu hesaplar yapar. Bu yüzden kimisi zengindir kimisi fakir, kimisi uzun yaşar, kimisi doğmadan ölür, kimisi güçlüdür kimisi zayıf. Cümleyi tersten kurarsak, bütün insanlar kırk yaşına girince ölseydi, doğal denge gereği kırk yaşın altında ölüm görmek pek mümkün olmazdı ya da geyiklerin başına kazalar gelmeye başlardı.

***

Ben buna “Doğal Denge Teorisi” diyorum. Dört bin yıl önce tek tedavi yöntemi ot iken, bugün geldiğimiz nokta otlarla tedavi yöntemleri... Ne yaparsanız yapın dengeyi bozamazsınız. Bu durumu teolojiyle, sosyoloji ile ya da ideoloji ile açıklayanlar da vardır. Tek farkı, onların anlatımı şiir gibidir.

Bu yazı toplam (1630) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

Çok erken beya..
40 yaş diyorum. Çok erken diyorum. Vah yazıkkkk diyorum..Neyse ki ben çaresini biliyorum.. Bana gel Kemal bey.Doğal dengeni ileri öteleyelim..
Adnan Susoy23 Kasım 2011 Çarşamba Saat 07:41

| 1 |