Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Bakanlık halk ile dalga mı geçiyor?

28 Kasım 2011 Pazartesi Saat 22:44

Dünkü 5.6'lık depremin ardından, daha önce "Hasarsız binalara girebilirsiniz" açıklaması yapan Bakan Erdoğan Bayraktar'a büyük tepki yağıyor. Bakanlık ise bugün yaptığı açıklamada, Bakan'ın skandal açıklamaları ortada iken, bu durumu yalanlayarak, konuyu gündeme getirenleri suçladı.

Van’da dün meydana gelen depremden sonra basında ve sosyal medyada ismi en çok anılan kişi Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar oldu. Bayraktar’ın 23 Ekim’deki Erciş depreminin ardından 29 Ekim’de yaptığı basın toplantısında sarf ettiği ‘Bugün itibariyle diyebilirim ki; deprem açısında en güvenilir Van ve Erciş'tir, hasarsız binalara girebilirsiniz’ sözleri, bir çok kişi tarafından dünkü depremde yaşanan ölümlerin sebebi olarak gösterildi. Bakanlık, bugün o iddialara cevap olarak yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Bakan'ın skandal açıklamaları ortada olmasına rağmen, Bayraktar'ın sözlerinin çarpıtıldığı iddia edilerek, konuyu gündeme getirenler suçlandı.

Bakanlık, Bakan'ın sözlerinin çarpıtıldığını iddia etti
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Bayraktar'ın, 29 Ekim 2011'de Van'da düzenlenen basın toplantısında söylediği Van'da büyük bir deprem daha beklenmediği yönündeki sözlerinin, bazı internet siteleri tarafından çarpıtıldığı iddia edilerek şöyle denildi:

“Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin verilerini kamuoyu ile paylaşan Sayın Bakanımız, artçı depremlerin şiddetinin git gide azaldığını ifade etmiş ve Van civarında 7,2'ye yakın büyük bir depremin beklenmediğini belirtmiştir. Sayın Bakanımız 5-5,5 şiddetinde küçük depremler olabileceğini defalarca ifade etmiştir. Nitekim Van'da 25 Ekim'de 5,4, 27 Ekim'de 5,2 şiddetinde, 9 Kasım'da ise 5,6 şiddetinde depremler meydana gelmiştir.

Sayın Bakanımız söz konusu basın toplantısında, '3 aya kadar bizim hissettiğimiz çok az ve hissetmediğimiz binlerce sarsıntı olur. Onun için burada özellikle ağır hasarlı binalara girilmesin. Yıkık binalara yaklaşılmasın. Bunun dışındaki binalara girilebilir' ifadelerini kullanmıştır. Bunun tersi bir yaklaşımın, Van halkının tamamını çadırda veya sokakta yaşamaya mahkum etmek olacağı açıktır.

Sayın Bakanımız vatandaşlara, binalarını uzmanlara incelettikten sonra hasar yoksa kullanmaları yönünde tavsiyede bulunmuştur. Nitekim 27 Ekim tarihli basın toplantısına katılan İTÜ'de görevli deprem uzmanı hocalar da Sayın Bakanımızla aynı doğrultuda görüş bildirmişlerdir.”

Deprem gibi büyük çapta bir doğa olayının bir daha yaşanmayacağı konusunda kimsenin garanti veremeyeceği, belirtilen açıklamada, Bakan Bayraktar'ın 5,6 şiddetinde bir depremin olamayacağı yönünde bir söz söylemediği, büyük bir deprem beklenmediği yönündeki sözlerinin ise bazı internet siteleri tarafından çarpıtıldığı iddia edildi.

Bakan Bayraktar ne demişti?
Van'daki büyük depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Van'da İl Afet Acil Durum Merkezi Müdürlüğü'nde ortak basın toplantısı düzenlemişti. Bakan Erdoğan Bayraktar Van ve Erciş'te deprem beklentisi söylentilerine itibar edilmemesini isteyerek, "Bugün itibariyle diyebilirim ki; deprem açısında en güvenilir Van ve Erciş'tir. Çünkü buradaki fay kırılmış ve enerjisini boşaltmıştır. 3 aya kadar hissedilen ve hissedilmeyen çok sayıda artçılar devam edecektir" açıklamasını yapmıştı.

Depremin olacağı söylentisiyle ilgili bir soruya Bakan Bayraktar, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Depremin tarihine baktığımız zaman herhangi bir bölgede büyük deprem olduğu zaman 6.5 şiddetinden büyük olduğu zaman bundan sonra burada artçı depremler olacak. En kısa mesafe 150 km'yi etkileyecek. Büyük depremin olduğu yerde bir daha deprem olmaz. Dünyada bunun bir örneği görülmemiştir. Bugün diyebilirim ki Van merkez ve Erciş en güvenilir bölgedir. çünkü buradaki fay kırılmıştır, enerjisini boşaltmıştır. İlk 3 gün 6'ya yakın şiddetli deprem olabilir. Ondan sonra şiddeti azalır. 3 aya kadar bizim hissettiğimiz çok az ve hissetmediğimiz binlerce sarsıntı olur. Onun için burada özellikle ağır hasarlı binalar girilmesin. Yıkık binalara yaklaşılmasın. Bunun dışındaki binalara girilebilir."

****

Münir Karaloğlu Bayram Otel'in tadilatını beğenmiş!

Van Valisi Karaloğlu, Bayram Otel'in lobisinde

Van’da yaşanan ikinci depremde tamamen yıkılan ve 7 kişinin ölümüne onlarca kişinin de yaralanmasına neden olan Bayram Otel'in tadilattan sonraki ziyaretçisi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri ve Van Valisi Münir Karaloğlu olmuş. Van Valiliği'nin sitesindeki habere göre otelin tadilatının ardından Vali Karaloğlu otele bir ziyaret gerçekleştiriyor. Ve çok beğeniyor.

Van’da 10 Kasım günü meydana gelen depremde yıkılan binanın geçtiğimiz yılki tadilatının ardından yeniden hizmete açan kişinin Van Valisi Münir Karaloğlu olduğu ortaya çıktı.

Haberde otelde yapılan tadilatın sadece konfor düzeyinde kaldığı açık biçimde görülürken, Vali Münir Karaloglu’nun oteli beğendiğine dair ifadeler de haberde yer alıyor.

Van Valiliğinin sitesindeki haber şöyle:
Turizm altyapısının gelişmesine ve önem veren Vali Münir Karaloğlu da tadilatı tamamlanan Bayram Oteli’ni ziyaret etti. Otel İşletmecisi Nusrettin Bayram, kardeşleri Best-Van Tur Otobüs İşletmecisi Aslan Bayram ve Bayram Avize’nin sahibi Tevfik Bayram tarafından karşılanan Karaloğlu, 5 katlı otelin bazı odalarını gezdi. Mobilyaları ve oda konforunu beğenen Karaloğlu, Van’ın her geçen gün turizm potansiyelinin geliştiğine dikkat çekerek, yapılan yatırımların boşa gitmeyeceğini söyledi. Otelin duvarlarına Van’ın tarihi ve turistik ören yerlerinin fotoğraflarını asmalarını isteyen Karaloğlu, bunun için de fotoğraf sanatçısı Ali İhsan Öztürk’ün resimlerinden faydalanmalarını tavsiye etti. Karaloğlu, daha sonra otelin üst katında onarımı devam eden teras katına da çıkarak, bir süre şehir merkezinin hareketliliğini izledi. Otelin lobisinde bir süre oturan Karaloğlu, daha sonra buradan ayrıldı.

Bu yazı toplam (1050) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?