Yükleniyor...
Prof.Dr.  Alaeddin Bobat

Prof.Dr. Alaeddin Bobat

bizimdarica@gmail.com

Eeeee-devlet

28 Kasım 2011 Pazartesi Saat 20:46

Öğrenilmiş çaresizlik ya da akıl tutulması” yazı dizisine bir süre ara verip değişik konulardan söz etmek ve yakın zamanda başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak iyi olur diye düşündüm.

Gelelim söz konusu olaya…

Eeeee-Devlet!!!

Bildiğiniz gibi İnternet üzerinden yapılan iş ve işlemler oldukça yaygınlaştı günümüzde. Yemeğinizi bile, isterseniz, internet üzerinden sipariş verebiliyorsunuz. Alışveriş yapmak, uçak bileti almak, istediğiniz bazı bilgilere ulaşmak artık birkaç tıklama ile elinizin altında.

Ve en önemlisi, internet üzerinden kendinizle ilgili önemli bilgilere, herhangi bir PTT şubesinden alacağınız e-devlet şifresi ile ulaşabiliyorsunuz. Ya da öyle sanıyorsunuz…!

Ben de öyle sanarak PTT şubesinden 1 TL karşılığı bir şifre aldım. Şifreyi almak için TC Kimlik Numaralı bir kimlik kartı, kuyrukta sıra beklemesi az olan bir PTT şubesi, bir miktar sabır ve 1 TL gerektiğinin de hemen altını çizeyim. Bu kadar mı derseniz, hemen yanıtını vereyim. Değil!

Önce kimlik kartınızı tarattırıp bilgilerinizi sisteme yüklüyorlar. Daha sonra bir sayfalık taahhütname imzalıyorsunuz(Bu taahhütnamede ne yazdığına şimdilik değinmiyorum). Daha sonra size kapalı bir zarf içinde şifrenizi teslim ediyorlar.

İlk aşamada www.turkiye.gov.tr adresine girerek aldığınız şifreyi değiştiriyor, kendiniz için uygun olan şifreyi belirliyorsunuz. Yeni şifreyle e-devlet denilen bilgi erişim kapısına girebiliyorsunuz. Ben de aynı aşamaları izleyerek yeni şifremi aldım ve e-devlet kapısında neler yapabileceğimi araştırdım. Pek çok kamu kurumuna erişebileceğimi, oradan bilgi alabileceğimi ya da e-dilekçe ile pek çok kuruma kolayca mektup gönderebileceğimi görünce oldukça sevindim.

İlk denemeyi SGK kayıtları üzerinde yapmak istedim. SGK’nın bilgi erişim kapısına girdim ve 4A olarak bilinen eski SSK kayıtlarına ulaşmak istedim. Ve ilk hayal kırıklığını o anda yaşadım. Çünkü herhangi bir kaydıma rastlanmadığı iletisiyle karşılaştım. Oysa, 2000 yılından önce yaklaşık 1 yıl sigortalı olarak çalışmışlığım vardı ve ben buna ulaşamıyordum. Hemen iletişim kutusundan sorunu anlatan bir e-posta gönderdim. Aynı gün verilen yanıtta ;

e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan hizmetler Kamu kurumlarının katılımı ve işbirliği ile verilmekte olup, hizmete ilişkin veriler ilgili kurumda bulunan verilerdir. e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan 4A (SSK), 4B (Bağkur), 4C (Emekli Sandığı) SGK bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları kapsamında sunulmaktadır ve SGK bilgilerinize ilişkin herhangi bir güncelleme, değişiklik vb. e-Devlet Kapısı tarafından yapılamamaktadır. SGK kayıtlarınızdaki hata ile ilgili olarak ilgili Sigorta Müdürlüğü ile irtibat kurabilirsiniz”  denilmekteydi.

Neyse, bu kadar eksiklik “kadı kızında da” bulunur diyerek başka bir kapıyı denemek üzere TBMM’ye e-dilekçe kutusuna girdim. İstenilen bilgileri doldurdum ve bu bilgileri onaylatmak için cep telefonuma ileti(mesaj) gelmesini beklemeye koyuldum. Aradan 5 dakika geçti. Tekrar bir adım gerisine giderek telefon numaramı bir kez daha girdim. Ancak, bir türlü doğrulama iletisi gelmedi. Bu işlemi aynı gün içinde birkaç kez tekrarladım. İşlemi tamamlayamadan e-devlet bilgi erişim kapısından çıkmadan önce, yaşadığım sorunları anlatan bir ileti daha gönderdim iletişim adresine. Ve aynı gün;

Hizmetlere ilişkin güncelleme çalışmaları esnasında veya hizmetin e-Devlet Kapısına entegrasyonu esnasında hizmetlerde kısa süreli ve geçici kesintiler yaşanabilmektedir. Ancak hizmetler anlık olarak izlenmekte ve tespit edilen sorunlar kısa sürede çözülmektedir.

Hizmette yaşanan problem konusunda ilgili birim bilgilendirilmiş ve gereği için yönlendirilmiştir. Sorun kısa süre içerisinde giderilecektir”  iletisi geldi e-mektup adresime.

 

Yarına bir kez daha denerim diye düşünerek geçiştirdim.

 

Ertesi gün işlemleri tekrar tekrar denedim ama olmadı. Bu kez 160 numaralı e-devlet kapısı çağrı merkezini aradım ve yaşadıklarımı bir kez de telefonda çaresizlik içinde bekleyen kişiye anlattım. Bununla da yetinmeyip aynı yakınmaları içeren bir de e-mektup gönderdim iletişim adresine.

Bu kez hemen yanıt almak yerine ertesi günü beklemek zorundaydım. Hani belki bir günde sorun giderilmez diyerek…

Heyhat… İletime verilen yanıtta yukarıda verilen bilgiler tekrarlandı ve benim e-devlet kapısı maceram eeeee…- devlet olarak “öğrenilmiş çaresizlik” duygusu içinde şimdilik sona erdi.

Hani umutlanır da heyecanla bilgi edinmek için aynı bilgi erişim kapısına girerseniz, hayal kırıklığına uğramayın diye yazmak istedim.

Bu yazı toplam (1237) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?