Yükleniyor...
Belgin Maviş

Belgin Maviş

belginmavis@gmail.com

Noel Baba’nın çuvalından ralli çıkacak mı?

03 Aralık 2011 Cumartesi Saat 00:00

2011 yılının başından beri Avrupa’yı konuşur olduk. Yunanistan’daki çöküş süreci uzun süre gündemimizin en üst sırasına oturmuşken, İtalya ve İspanya’daki borçlanma faizlerinin rekor seviyelere ulaşması Avrupa’da yaşayan insanların liderlerine olan güvenlerini yitirmelerine neden oldu.

Ortalığı yangın yerine çeviren bu güvensizlik bu ülke hükümetlerinde değişim şartını beraberinde getirdi.

Borç krizinin etkileri coğrafi boyutlarda da sınır tanımadı. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch’in Euro Bölgesi borç krizinin yayılmasının Avrupa Birliği bankacılık sisteminde sıkıntıların baş gösterebileceği ve bunun ABD bankaları için de tehdit oluşturacağı uyarısı ile ABD borsalarına gelen satışlarla ABD’de de Avrupa borç krizinden payına düşeni aldı.

 

Yukarı gitmeye devam eden borçlanma faizlerine Fransa’nın ülke kredi notunun düşürülebileceğine ilişkin açıklamaların eklenmesiyle Avrupa ülkeleri yoğun bakım ünitesine dönüştü.

 

***

 

 Avrupalı ülkelerin tahvil piyasalarında yüksek maliyetlerle borçlanma paniği karşısında Avrupa Merkez Bankası çözümü tahvil alımı yolunda aradı. Avrupa Merkez Bankası’nın piyasalara ben buradayım mesajı piyasalardaki tedirginliği biraz azaltsa da, tahvil alımı gibi kısa dönemli tedbirlerle Avrupa rahat bir nefes alamıyor.

Bu sebeple Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alımlarına alternatif olarak ortak Euro-tahvil ihracı gündemdeydi. Almanya’nın ortak Euro-tahvil ihracını değerlendirdiğini, ancak kısa vadede gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını açıklaması piyasalardaki endişeyi körükledi.

 

Almanya ise endişeleri körüklemeye devam ediyor. Euro Bölgesi’ndeki krizin aşılması için Avrupa Merkez Bankası’nın para basma matbaalarını çalıştırmak isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Merkel’den veto yedi. Merkel, Berlin’de yaptığı açıklamada (17.11.2011), para basarak krizden çıkmanın mümkün olmadığını vurgulayarak, “Eğer politikacılar Avrupa Merkez Bankası’nın  zayıflığı sorununa çözüm getireceğini düşünüyorlarsa, olmayacak duaya amin diyorlar” ifadesiyle piyasalara bir süre daha rahat nefes almak yok demiş oldu. 

 

ABD’de bütçe planlaması konusunda bir çerçeve oluşturması gerek süper komitenin süresinin dolmasına çok kısa bir süre kalmasına rağmen uzlaşma sağlanamaması ve Yunanistan’ın kurtarma paketini alabilmesi için yerine getirmesi gereken şartları sağlayamaması nedeniyle küresel piyasalarda moraller oldukça bozuk.

 

***

Giderek bozulan küresel risk iştahı nedeniyle İMKB de yorgun. Geçtiğimiz Cuma (25.11.2011) görülen yukarı yönlü hareket gerek içeride gerekse dışarıda tamamen teknik tepki hareketiydi. Özellikle İMKB Ulusal 100 Endeksi 48800 desteğini test etmesinin ardından teknik tepki gecikmedi.

Diğer bir yönden de son günlerde görülen Euro/dolar paritesindeki baskıdan oldukça etkilenen İMKB cephesindeki hisse bazlı hareketler ise bilanço dönemi olmasından kaynaklıydı.

 

İMKB cephesinde alım için endeksin gelebileceği seviyelerden çok dışarıdan gelecek olan iyi haberler belirleyici olacaktı ki 30.11.2011 tarihinde Avrupa Merkez Bankası, FED, Japonya ve İngiltere Merkez Bankalarının ortaklaşa dolar swap faizlerini 50 baz puan indirmesiyle piyasalara dolar enjekte edeceği haberi ile ilk iyileşme belirtisi gelmiş oldu.

 

Bu durum içeride ve dışarıda gelen olumsuz veri ve kredi derecelendirme kuruluşlarının yapmış olduğu indirimlere rağmen (29.11.2011 tarihinde Fitch Ratings ABD’nin görünümünü negatife çevirdi.)haftalardır beklenen yıl sonu rallisinin başlangıcı mı olduğu sorusunu gündeme getirdi…

 

Bu konuda belirleyici olacak olan kilit nokta ise;Avrupa Birliği’nden gelecek olan açıklamalar..(09.12.2011)

Bizim birlikten beklentimiz;Avrupa Merkez Bankası’nın sorunlu ülke tahvillerine yönelik yapacağı açıklamalarda bankalara bu konuda alım yapanları destekleyeceği mesajı vermesi yönünde..

Açıklamaların beklentilerimiz paralelinde gerçekleşmesi doğrultusunda piyasalarda bu gelişmeyi olumlu algılayacak ve bu gelişme borsalardaki yükselişi devam ettirir diye düşünüyoruz.

 

Yılın son ayına girdiğimiz şu günlerde Noel Baba hediye çuvalından ralliyi çıkarır mı bilinmez ama İMKB cephesinde ise endeksin gelebileceği seviyelerden çok; krediden uzak durmak ve hisse fiyatları çok düştü diyerek yeni alımlar için aceleci olmamak, yatırımcı portföyleri açısından öngörülerimiz arasında yer almaktadır.

 

Her şeye rağmen, riskinizin az kazancınızın bol olmasını dilerim….

 

Eda Önder

Belgin Maviş

 

 

 

 

Bu yazı toplam (974) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?