Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Gaza gelmek

07 Aralık 2011 Çarşamba Saat 14:55

Cezayir’in aldatıcı güneşinin hırsla gözüme girmeye çalıştığı masamdan yazıyorum size şu anda. İnternet sorunumuz çözüldü gibi görünüyor ancak ara ara hatlarda kesilmeler devam ediyor. Bu yüzden düzenli olarak yazdıklarımı iletmek mümkün olmuyor. Elimden geldiğince de memleketimden haberleri takip ediyorum ve her gün yeniden şaşırıyorum insanların hallerine, başımızdan neler geçtiğine. Bazen okuduklarıma hayret etmekle kalmıyor, gerçekliklerini sorguluyorum; sanki kötü bir hikâye gibi hatta tuhaflıklarla dolu hikâyeler kitabından çıkmış gibi her şey. Buna daha sonra değineceğim.

Asıl yazmak istediğim şey bugün gazetelerde sıkça bahsedilen bir konu; gaza gelmek… Biliyorum hep aynı şeylerin yazılıp çizilmesi, okuyucular için pek de hoş olmaz ama ne de olsa herkesin ifade biçimi eskilerin deyimiyle nev’i şahsına münhasırdır.

 

***

Gaza gelmek bence abes bir tabir olsa da kendince, başlı başına harika bir durumdur. Kelime anlamı olarak dolduruşa gelmek olarak tanımlanır. Ama olumlu olarak kullanıldığında insana azim verir, görünmez bir destek verir ve mutlu olmaya yol açar. Bazen durgun dönemlerimiz olur, içimize kapanır, neden diye sorgularız veya umutsuzluğa düşeriz. Böyle zamanlarda sevdiğimiz birinden her şeyin düzeleceğine dair kelimeler duymak, daha iyisini yapabileceğimize bizi inandırması, yani bizi gaza getirmesi, yapacaklarımıza dört elle sarılmamızı sağlar. Biz kendimize inanmasak da başkalarının bize inandığını görmek pozitif bir etki yapar, duygularımızı tersine çevirebilir. Belki de o an için tek istediğimiz bu güzel ve inandırıcı sözleri duyup rahatlamaktır. Dostlarımız ya da ailemiz bizi hedeflediğimiz şeylere ulaşmamız için gaza getirirse eğer içinde bulunduğumuz buhrandan kurtulur, olağan gücümüzle başarmaya odaklanırız. Bence güzel bir yöntemdir bu. Sevdiklerimiz için kesinlikle kullanmalıyız, onları istedikleri şeylere odaklamalı ve iyi yapacaklarına dair kendilerine inanmalarını sağlamalıyız. O zaman biz de mutlu oluruz, onlar da. Başkalarına iyi gelecek şeyler yapmak hayata bakışımızı da değiştirir, bu bazen sadece birilerini gaza getirmekle bile mümkün olabilir. Küçük detaylar, büyük gelişmelerde önemli rol oynar. Unutmayın!

Bu yazı toplam (873) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?