Yükleniyor...
Belgin Maviş

Belgin Maviş

belginmavis@gmail.com

Med-cezirden yakınırken, tsunami geldi.

09 Aralık 2011 Cuma Saat 20:21

Geçtiğimiz hafta piyasalarda görülen dalgalanma deyim yerindeyse med-cezir niteliğindeydi.

8-9 Aralık tarihinde yapılacak Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’ne yönelik olumlu beklentiler nedeniyle sular geri çekilmişken; uluslar arası derecelendirme kuruluşu S&P’nin aralarında Almanya ve Fransa’nın da bulunduğu AAA notuna sahip  Avrupalı ülkelerin uzun vadeli kredi notlarını izlemeye aldığını açıklaması ile sular kabardı.

S&P’nin  gün içinde 15 Euro ülkesinin ardından Avrupa Kurtarma Fonu EFSF’nin de kredi notunu negatif izlemeye aldığını bildirmesi ile global piyasalara gelen satışlar tsunami etkisi yarattı. (06.12.2011)

 

***

 

Yurt içi gündemimiz de; S&P’nin kararı sonrası piyasalardaki oluşan tedirginlikten payını alarak İMKB’de satıcılı seyrin hakim olmasına neden oldu.

Bu hafta içinde izlediğimiz önemli veri ise;TUİK tarafından açıklanan Kasım ayı enflasyon verileri idi…

Kasım ayında tüketici fiyatları önceki aya göre %1,73 yükselerek %1,21 seviyesindeki piyasa beklentisi ve %1,31 düzeyindeki tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Böylece yıllık enflasyon Ekim’deki %7,66’dan %9,48’e yükseldi.  Gıda grubunda fiyatlar aylık baz da %3,3 yükselerek enflasyona 0,9 puan katkıda bulunduğu görüldü.

 

07.12.2011 sabahı Financial Times gazetesinde yer alan haber ile sular yeniden geri çekildi.

Avrupa Birliği ülkelerinin geçici kurtarma fonuyla kalıcı kurtarma fonunu aynı anda devreye sokmayı değerlendirdiği ifadesi yer alan haberde kalıcı kurtarma fonunun 2013 yerine gelecek yıl devreye girmesiyle iki fonun toplam gücünün 900 milyar euroyu aşabileceği ayrıca Avrupa Birliği’nin IMF kaynaklarının ikili anlaşmalarla güçlendirilmesinin ele alındığı da belirtildi.

 

Önümüzdeki hafta yurt içinde izleyeceğimiz veri akışı oldukça yoğun;TCMB tarafından açıklanacak olan Ekim ayı cari açık verisi,Eylül ayı işsizlik oranı ve Kasım ayı tüketici güven endeksi takibimizde olacak.

 

Yurt dışında ise 13.12.2011 tarihinde Fed tarafından açıklanacak olan Kasım ayı faiz kararı gündemimizin ilk sırasında…

 

Haftanın öne çıkan şirket haberleri

 

Akbank: Bono ihracına ilişkin talep toplama sürecinin tamamlandığını ve 750 milyon TL nominal tutarı olan 178 gün vadeli banka bonosu ihracının %10.55 yıllık basit faiz oranı üzerinden fiyatlandığını bildirdi. Akbank 750.000.000 TL nominal tutarı olan bono iharacına 713.607.678 TL talep

geldiğini belirtti.

 

Emlak GYO:İstanbul Bahçeşehir Ispartakule 2.Bölge 1.Kısım Arsa Karşılığı Gelir Paylaşımı İşinin (Bizimevler 3) geçici kabulünün yapıldığını ve 05.12.2011 tarihinde onaylandığını belirtti.

 

Garanti Bankası: Bağlı ortaklıklarından Garanti Faktoring Hizmetleri A.Ş'nin sahibi olduğu ve Garanti Finansal Kiralama A.Ş'nin ödenmiş sermayesinde %5,86 payı temsil eden hisseleri Garanti Faktoring Hizmetleri A.Ş'den 34.574.428 TL bir bedelle satın aldığını açıkladı.

 

Halkbank:  Makedonya'daki bağlı ortaklığı Halk Banka A.D.,Skopje'nin, Ziraat Bankası A.Ş.'nin Makedonya'daki bağlı ortaklığı Ziraat Banka A.D., Skopje'yi satın alacağı yönünde haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

 

Sabancı Holding : Aksigorta A.Ş. payları ile ilgili olarak 2 Aralik tar’h’nde 1,51 - 1,53 fiyat aralığından 350.000 adet Aksigorta hissesi aldığını, bu işlemle birlikte Aksigorta A.Ş. sermayesindeki paylarının %31,64 seviyesine ulaştığını açıkladı.

 

Yapı Kredi Bankası: Toplam 1 milyar TL nominal tutarındaki 168 gün vadeli banka bonosu ihracının tamamlandığını ve faiz oranının %10.61 olduğunu bildirdi.

 

Aselsan: Denizaltı periskoplarına takılacak 10 adet termal kamera için Carl Zeiss Optronics firmasından toplam 1.56 milyon Euro sipariş aldığını açıkladı.  Şirket teslimatların 2012-2018 yılları arasında gerçekleştirileceğini belirtti.

 

Koza Altın: Bünyesinde bulunan ruhsatlı sahalardan altın dışı olan 9 adedinin, Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri A.Ş.'ne (KOZAA.IS) devredilmesine karar verildiğini açıkladı.

 

Usaş Uçak Servisi A.Ş: Gate Gourmet Participations Espana SL'nin sahip olduğu ve şirket sermayesinin %56,25 oranındaki kısmına isabet eden toplam payların 61.4 milyon TL karşılığında Turkraft'e devredildiğini açıkladı.

Bu yazı toplam (1093) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?