Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Hayatın Çatlakları

12 Aralık 2011 Pazartesi Saat 20:42

Bardağın yarısı boş mu, yoksa yarısı dolu mu?

Birçok dilde bir sorudan ziyade bir deyiş olarak kullanılan bu cümle; felsefi olarak belirli bir durumun, hem iyimserlik hem kötümserlik kaynağı olabileceğini belirtmektedir. Basitçe, bir test olarak da kabul edebiliriz. Sorunun amacı, durumun gözlemcinin bakış açısına göre farklı şekillerde görülebileceğini ve olumsuzluğun yanı sıra olumluluğun da var olduğunu göstermektir.

***

Sosyal ilişkilerimizden tutun da, enflasyon oranlarına kadar aklınıza gelebilecek her alanda bu test vasıtasıyla çözümlemeler yapıldığını, sonuçlar çıkarıldığını görebilirsiniz. Varılan sonuç, nasıl görmek istediğinize bağlı olarak ya da içinde bulunduğunuz ahval ve şeraite göre değişkenlik gösterir. En azından, öyle derler.

***

Bardağın yarısını dolu görenler, elindekilerle mutlu olmasını bilen hayatın tadını çıkaran insanladır. Bardağın yarısını boş olarak görenler, idealist ve hedefleri olan insanlardır, en iyiyi ararlar. En kötü insan tipi yarısı dolu, yarısı boş olarak görenlerdir. Bu tiplerin ne kendilerine ne de çevrelerine bir yararları dokunmaz.

***

Şimdi, aşağıda göreceğiniz ve hayattan seçtiğim üç adet örnek haberi bardak testimize göre yorumlamaya çalışalım:

Evrim filtreye takıldı (Türkiye): <<Güvenli İnternet>> olarak adlandırılan filtre sistemi altındaki çocuk profilinde Evrim Teorisi'ni anlatan siteler engellenirken, karşıt görüştekilere rahatça girilebiliyor…”

Kadınlara Muz, Kabak, Salatalık Yasak (Mısır): Mısır'da ismi açıklanmayan bir şeyh; kadınların muz, kabak, salatalık gibi yiyeceklere dokunmasını yasakladı. Bu yiyeceklerin erkek cinsel organına benzediğini ve kadınların cinsellik düşünmelerine neden olabileceğini iddia etti. Şeyh, bunları yemek isteyen kadınların, eşlerinden yardım almaları gerektiğini, meyve ve sebzeleri erkeklerin kesmesi gerektiğini belirtti…”

“El Clasico yüzünden babasını öldürdü (Angola): Dünya futbolunun en ezeli rekabetinde, Real Madrid ile Barcelona arasında oynanan dev karşılaşma öncesi Afrika'dan üzücü bir haber geldi. Angola'da bir baba - oğul arasında el clasico üzerine çıkan tartışmada, 17 yaşındaki çocuk 48 yaşındaki babasını öldürdü.

***

Soruyorum: “Bardağın yarısı dolu mu, yoksa yarısı boş mu?”

Sizi bilmem ama benim cevabım: Bardak çatlak! 

Bu yazı toplam (1311) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?