Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

Çocukluğumuzun kahramanları Tarkan, Teksas,Tommiks...

12 Aralık 2011 Pazartesi Saat 20:54

Hafta sonu Yalova’daki ailemin yanına gittiğimde diş doktoru olan kardeşim çocukluğumuzun kahramanları olan Tarkan ve Kara Murat çizgi roman dergilerini gösterince bu durum beni taa 1975 yıllarına götürdü. Bu tür çizgi romanlar benim tarih kitaplarımın, coğrafya kitaplarımın ve sıkıcı okul hayatımın arasında pembe renkler şeklinde kalmışlardı hep. Suçluluk duygusu ile okuduğum için olsa gerek. Teksas, Tommiks, Zagor, Tarkan, Kara Murat ..Meğer ne çok sevmişiz onları.Hepsi de benim bir parçammış meğer.

Kardeşimin evinde bu dergileri karıştırınca o kadar tanıdık, o kadar aşına , o kadar bendendi ki anlatamam. Dergileri okurken birden küçüldüm çocukluğa gittim. Çocukluğumda bu dergilerdeki kahramanları makasla kesip hayal dünyamızdaki filmlerde oynatırdık. Düşünce balonlarından okuma yazmayı söktüğümüz, onlar gibi konuşup onlar gibi dövüştüğümüz kahramanlarımızın şimdi 50 yaşına bastıklarını öğrenmek şaşırtıyor insanı!

O yıllarda okuduğumuz "düşünce balonları", bize okuma yazma öğretirken belki işgalciye direnmeyi, paylaşmayı, mazlumun yanında olmayı da aşılamıştı sanki! Öyle bir şey oldu ki sanki bu dergi okuyucuları özellikle 12 Eylül darbesi ile kaybolup gittiler.1980 ile günümüzde geçen süre çizgi roman okuyucuları bakımından sanki koca bir boşluk! Geçmişte ilkokulda bu kitaplar sayesinde çocuklar (Bende olduğu gibi) okumayı daha çabuk öğrendiler, ayrıca kitap okuma alışkanlığını da o yıllarda bu tür kitaplar ile kazanmışlardı. O yıllarda bu tür kitapları okul kitapları arasında gizli gizli okunan çizgi roman kitaplarıydı. Anneler, babalar, büyükler, öğretmenler hoş gözle bakmazdı çizgi romana. Onunla zaman geçirmek, serserice davranış, haylazlıktı. Bir çocuğun, öğrencinin asli görevi ders çalışmak, ilim-irfan öğrenmekti. Kitap onun için okunur. Roman, hele çizgi roman, kitaptan sayılmazdı.

Yanlış ve kötü kitaplar olarak kabul edilirdi! Bu tür romanlar özellikle 1971 yıllarında bu tür çizgi romanların altın çağını yaşamıştır. O yıllarda ben çocukken büyük ağabeylerimiz daha çok Tom Miks, Teksas, Kaptan Swing, Zagor, Tom Braks, Kızıl Maske vs çizgi romanlar okuyorlardı. Sevgili Bizim Darıca Gazetesi okurları işte o yıllarda insanlar iyide olsa kötüde olsa bir şeyler okuyorlardı ama günümüzde inanın okumayan, düşünmeyen bir gençlik oluştu. Çocuklarımıza okuma alışkanlığını verebilmek için yapılması gerekli olan şeylerden en önemlisi çocukluğumuzda olduğu gibi çizgi romanlar okutmaya heveslendirerek kitap okuma alışkanlığı kazandırabiliriz.

Çocukları ve gençleri, kitapların büyülü ve muhteşem dünyasına ilk adımları atmaya ikna edecek, sıkıcılıktan uzak eserler olan çizgi romanlar ile tanıştırmak gerekir. Çocukken bize yasaklanan çizgi romanlar konusunda gösterdiğim itaatsizliğin, beni kitapların dünyasına giden patikalara soktuğunu söylesem yanlış bir şey yapmış olur muyum? Sonuç olarak sevgili okurlarım çizgi romanların her yaş grubuna verecek çok şeyler olduğuna inanmaktayım. Öyle ki çizgi roman kahramanları çocukların kirlenmemiş dünyasının kahramanları olurlar. Onlara gizlice erdem dersi verirler. Gençlerde macera tutkusuna yeni ufuklar açarlar. Büyükleri ise tekdüzelik çarkları arasından çıkmaya teşvik ederler. Kimi zaman, çok başarılı yüksek edebiyat eserleri bile onlar kadar etkili olamazlar. Çünkü çizgi romanlar her zaman sempatiktir, güler yüzlüdür.

Gençler, yetişkinler, öğrenciler, aileler, medya, yazarlar ve çizerler olarak topluca barış çubuğu tüttürerek, çizgi romana hak ettiği itibarı geri vermeyi teklif ediyorum saygılarımla…

Bu yazı toplam (1641) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?