Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Basında eğitim de şart. Temizlik de

01 Temmuz 2010 Perşembe Saat 07:09

Esin’e, Özgür’e, Erdoğan’a, Sedat’a…

 

 

Ne yazık ki ona da gazete denen paçavranın, gazete kağıdının adı, “Haber Darıca.”

İmtiyaz sahibi: Ahmet Uysal.

İdari Koordinatörü: Turgut Kaçaran.

Genel Yayın Yönetmeni: Bülent Kömürcü.

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: A.Cüneyt Sarı.

“Korkmadan! Cesurca! Sadece Sizin Yanınızda” sloganı ile yayınlanan “gazete”nin sürmanşetinde geçen haftaki sel faciasına ilişkin haberde, Esin Doğan’a atfen, “Kadınlığına doyamadan” başlığı altında Esin’in dünyaya çift cinsiyetli geldiği, Çin’de ameliyat olduğu, mahkeme kararıyla Ergin olan ismini Esin olarak değiştirdiği, 2009’da da Özgür ile evlendiği yazılı.

Şimdi bu durumu Gebze bölgesinde hiçbir gazeteci bilmiyordu ya! Ondan ötürü tek “gazete” ve “gazeteci” yazdı. “Korkmadan. Cesurca…” sloganlı gazete haberin içinde, “İddia edilen…” kelimesi de kullanmış. Korkaklığından gazete diliyle yazamamış. Madem o kadar cesurdun, iddia eden kişi veya kurumu yazsaydın. Zaten sloganına aldığın o şeyler mesleğin olmazsa olmazı. O sloganı gazetesine ancak korkak, yüreksiz, halk karşıtı, her dönemin iktidar şakşakçıları künyesine kılıf olsun diye yazar. Ancak tekke düşer, kel görünür. İktidara şakşakçılık yapacağım diye selin gerekçeleri halının altına süpürülmeye çalışılırken kişi ve kurum ne kadar korkak, yüreksiz, halk karşıtı olduğunu kendiliğinden teşhir eder.

 

**

 

Geçtiğimiz pazar günü akşamı Tuzla, İçmeler’de meydana gelen trafik kazasında aynı araçta yer alan dört kuzenden ikisi hayatını kaybetti, ikisi yaralandı. Haberin ihbarını ajans abonesi olan Bizim Kocaeli Gazetesi’nin muhabiri Zeynep arkadaştan, mahalle ve adresleri ile birlikte alınca soluğu mahallede aldım. Gebze’nin en batısında, Gebze’nin varoşları arasında yer alan Cumhuriyet Mahallesi’nde dört ayrı evde ateş vardı. O an oradaki tek gazeteci idim. Aynı ajansa abone diğer Gebze gazetelerinin de gözünden kaçmış demek ki! Ölenlerin Şebinkarahisarlı olmasından ötürü gazeteye dönerken Giresun Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Karaman’ı aradım. Karaman hemen akabinde verdiğim telefondan bir akrabasını aradı.

Salı günü o haber Gebze bölge basınında fotoğrafıyla, en doğru bilgilendirmesi ile sadece bizde yer aldı. Manşetteydi. Aynı gün kalkan cenazelerinde ise yine ve maalesef sadece biz vardık. Giresunlu meslektaşlar bile hadiseye kayıtsız kaldı. İlçe protokolünden ise Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve Mehmet Külte, AKP Gebze İlçe Teşkilatı’nın Giresunlu Başkan yardımcısı Mehmet Külte. Bir de ADD Gebze Gençlik Kolları Başkanı Musa Ertürk. Olaydan Salı günü haberi olan Giresun Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Karaman dahil siyasetin hemen her renginden Beylikbağı bölgesindeki Giresunlular üzerinden bir yerlere gelen ve gelmeye çalışan Hatem Soysal, Metin Gökçe, Derince’de otursa da Halil Çalık, Harun Demirkaya… dahil Giresunlular’ın bir yerlere taşıdığı veya taşımaya çalıştığı hiçbir kimse yoktu.

Hadi dört isim bir tarafa. Süleyman Karaman, Giresunlu alt kimliği üzerinden üstelik Giresunlu belediye başkan adayına rağmen birinci sıradan meclis üyesi adayı olup şekil o ki hiç hak etmediği şekilde bir de KBB Meclisi’ne girmedi mi. Işıklar içinde yatsın Aziz Nesin’e konu olasıca Süleyman Karaman yerel seçim döneminde seçim araçlarına, “KBB Meclis üyesi adayı…” yazısı yazarak aslında siyaseti ne kadar “bilen”, ne kadar “akil” biri olduğunu teşhir etmedi mi? Yerel seçimde hangi ilçede, KBB Meclisi için oy kullanıldı? CHP bence aday belirlerken hiç olmazsa nereye nasıl seçileceğini bilenleri aday göstermeli.

Nereye dahi aday olduğunu bilmeden, ‘Sosyal demokrat’ diye geçinip bir yerlere gelmek isteyen, ‘Irkçı milliyetçi’ yaklaşımlar sergileyen, sadece parası pulu var diye hürmet görenlere kendi hakiki partililerini ezdirirken hiç olmazsa; “İlçelerde seçmen ilçe belediye meclisi için oy kullanır. KBB’de sadece başkanlık için oy kullanır. Belediye başkanları ile ilçe belediye meclislerinde ilk sıralarda yer edinenler, ilçe kontenjanından KBB Meclisi’ne çağrılır” deyip öğretmeli. Bunu bile bilmeyenler Gebze için ne büyük bir talihsizlik ki Gebze Belediye Meclisi bir yana, KBB’de de Meclis üyesi.

Ve aynı Karaman hala sürüyor mu bilmiyorum ama Beylikbağı’nda “gazete” adı verilen paçavra parçası da çıkarmıştı. Yani tahribat sadece kent ile, CHP ile sınırlı değil sevgili okur. Al “Haber Darıca”yı, koy Karaman’ın “gazetesi” ile aynı çuvala. Salla, salla vur duvara…

 

Devamı yarın

Bu yazı toplam (1530) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?