Yükleniyor...
Belgin Maviş

Belgin Maviş

belginmavis@gmail.com

3 farklı hisse, 3 farklı analiz

19 Aralık 2011 Pazartesi Saat 14:34

FEDERAL-MOGUL İZMİT PİSTON VE PİM ÜRETİM TESİSLERİ A.Ş. / FMIZP

 Federal-Mogul Corporation 6.9 milyar dolar cirosu ve 35 ülkede 50 bin çalışanıyla dünyanın en prestijli otomobil markalarına yaşam veren teknolojiyi üretiyor. Otomotiv sektörünün tüm lider markalarına orijinal ekipman ve yedek parça üreten Federal-Mogul, yüksek kalite standartları ile uzman çözümler sunmakta.  

1998 yılında Türkiye’ye gelen Federal-Mogul o yıllarda İngiliz T&N’yi satın alarak,  Dereli Holding adı altında  %50 Dereli Grubu %50 Federal-Mogul’un sahip olduğu yeni bir ortaklık gerçekleştirmiş. 

Federal-Mogul Türkiye, piston üretiminde Alman Nüral, segman ve silindir gömleği üretiminde yine dünya lideri Alman Goetze’nin en son teknolojisini İzmit ve Sapanca’daki tesislerinde başarıyla uygulamakta. 

Federal-Mogul Türkiye, 2002 yılında başlayan yatırım projesiyle 2010 yılı sonunda toplam 160 milyon Euro yatırım gerçekleştirmiş.  2011 yılında da mevcut kapasiteyi arttıracak yatırımlarına devam eden şirket bu yatırımlar ile motor parçaları üretiminde en son teknolojiyi Türkiye’ye kazandıran Federal-Mogul; piston, gömlek ve segman kapasitesini her yıl daha yükseğe taşımakta.

 11 milyon adet piston üretim kapasitesiyle dünyanın en önemli piston fabrikaları arasında yer almakta..

Avrupa’daki BMW,Renault,Ford,Peugeot-Citroen,Mercedes,Volvo-Scania,Fiat-GM gibi markaların yanı sıra Caterpillar,Perkins,JCB gibi iş makinelerinden Bentley gibi prestij markalarına kadar orijinal ekipman piston üreten İzmit fabrikasının ürettiği pistonların %80’i Avrupa ve Amerika’ya ihraç edilmekte..

 

Geçtiğimiz yıl sektöründeki diğer şirketlerden farklı olarak üretime ara vermeden devam eden, %80-90 kapasite ile çalışan şirket 2011 yılı ilk dokuz ayına baktığımızda çalışmalarının meyvelerini almış durumda.

2011 yılı ilk dokuz ayında yaşanan küresel ekonomik krizin etkileri azalmış ve  faaliyet gelirleri ile  faaliyet karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla gözle görülür biçimde artmış durumda.

2011 yılı ilk dokuz ayında satışlarını %39 artıran şirket geçmiş yıla nazaran yüksek karlılık yakalamış. 8 milyon TL net dönem karı(konsolide olmayan) elden şirket geçtiğimiz yılın aynı döneminde 3 milyon TL dönem karı elde etmişti..

Güçlü bilanço rakamları getiren şirket yatırımları devreye girdikçe adından daha da çok söz ettireceğe benziyor.. Hissede artan işlem hacmi ise dikkatleri çekiyor.

 

Destek noktası 14,20

2.Destek noktası 14,10

Direnç noktası 14,50

2.Direnç noktası 14,65

 

 Bir yıl orta vadede hedef fiyat :20,00-25,00 TL fiyat aralığı

 

***

 

AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş./AKSEN.E 

 

1997 yılında kurulan Aksa Enerji Üretim A.Ş. , 1998 yılında Türkiye’nin ilk Biyogaz Santralini

Bursa’da faaliyete geçirmiş.

 Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşanan elektrik arzı sıkıntısını gidermek amacıyla Hakkâri ve Mardin illerinde kısa zamanda çeşitli güçlerde enerji santralleri kurarak elektrik üreten ve zaman içerisinde yatırımlarını çeşitlendiren Aksa Enerji Üretim A.Ş. ve bağlı ortaklıkları, yurtiçinde ve yurtdışında, fuel oil santralleri, doğalgaz santralleri, rüzgar santralleri ve  hidroelektrik  santralleri kurarak elektrik enerjisi üretiminde ülkenin önde gelen enerji şirketlerinden biri durumunda..

 Ali Metin Kazancı Antalya Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nin 2008’de devreye girmesi ile  elektrik enerjisi üretiminde kurulu güç bakımından Türkiye’nin en önemli enerji şirketleri arasında liderlik yarışına katılan şirket; bugün, 1500 MW’ ı aşan kurulu kapasitesi ile sektörün en büyük serbest elektrik üreticilerinden biri..

 

EN DİNAMİK SEKTÖR.

Son yıllarda Türkiye elektrik enerjisi sektöründe yaşanan değişim süreci, liberalleşen piyasa ekseninde

oyunun kurallarını hızla değiştirmekte ve piyasa oyuncularını yeni koşullara hızla adapte olmaya

yöneltmekte. Önümüzdeki dönemde ülkemiz elektrik enerjisi sektörüne göz attığımızda;

Elektrik piyasası yeni enstrümanlar ve piyasa katılımcılarının da dahil olması ile birlikte spot piyasa yapısına kavuşturulmaya çalışıyor.Eylül ayında elektrik piyasası vadeli işlem sözleşmelerinin devreye girmesiyle bu yapılandırmanın ilk adımı atılmış oldu..

Bu sayede elektrik piyasasındaki rekabet farklı ortamlarda da devam etmiş olacak..

Yaşanan değişim süreciyle üretim ve dağıtım özelleştirmeleri,enerji verimliliğine yönelik çalışmalar ve yeni yatırım projeleriyle elektrik enerjisi sektörü dinamik yapısını sürdürüyor..

Geçtiğimiz aylara baktığımızda Aksa Enerji Üretim A.Ş. sektörünün dinamik yapısına ve hızla değişen koşullara adapte olmakta zorlanmıyor..

 

Aksa Enerji artan kapasitesi, sağlam finansal yapısı ve güçlü ana ortağı ile Türk elektrik piyasasının güçlü oyuncularından biri  olma yolunda ilerliyor.

 

Aksa Enerji doğal gaz, fuel-oil, su ve rüzgar ile üretim yapan genç bir elektrik üretim portföyüne sahip. 2014 yılına kadar Aksa Enerji’nin kurulu kapasitesinin %65’i doğal gaz, %21’i hidroelektrik, %8’i rüzgar, kalan %6’sı ise fuel-oil santrallerinden oluşacak. Çeşitlendirilmiş üretim portföyü,önümüzdeki dönemlerde şirketin  üretim maliyetinin azalmasında etkili olup,mali tablolara etkisi olumlu olabileceği öngörüsündeyiz.

 

AKSA ENERJİ OPERASYONEL KURULU GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR..

Ekim ayında operasyonel kurulu gücünü önemli ölçüde artıran şirket;Kasım ayında gücüne güç katmaya devam etti.

14.11.2011 tarihinde Aksa Enerji’nin bağlı ortaklıklarından Baki Elektrik Üretim Ltd. Şirketi bünyesindeki Şamlı Rüzgar Enerjisi Santrali'nin 24MW'lık ek kapasite yatırımı tamamlanmış olup, Bakanlık Kabulu yapılarak ek kapasite ticari işletmeye alınmış. Yatırımın tamamlanmasıyla Şamlı Rüzgar Enerjisi Santrali'nin kurulu gücü 114MW'a, Şirketin dört adet rüzgar santrali ile rüzgar enerjisi toplam kurulu gücü 160MW'a yükselmiş ve Şirketin toplam operasyonel kurulu gücü ise 2,006MW'a ulaşmış. 

Şamlı Santrali'nden yıllık ilave 76 milyon kw-saat üretim ile toplam 340 milyon kw-saat elektrik üretiminin gerçekleşmesi ve bu üretimle yaklaşık 100,000 konutun elektrik ihtiyacının karşılanması bekleniyor.

21.11.2011 tarihinde Şirketin, Sinjar-Irak'ta sözleşmesi biten ve Mardin-Kızıltepe'ye taşıdığı 30MW'lık fuel-oil santralının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kabulü yapılarak ticari işletmeye alınmış. Böylece, Şirketin toplam operasyonel kurulu gücü 2,036MW'a ulaşırken, 2011 yılı için planlanmış olan yatırım programı tamamlanmış bulunuyor.

 

DOĞAL AFETLER AKSA ENERJİ’Yİ DURDURAMIYOR..

Şirket doğal afetlere rağmen çalışmalarına ara vermiyor. Şirketin bağlı ortaklığı Rasa Enerji Üretim A.Ş. bünyesindeki 115MW gücündeki Van doğalgaz kombine çevrim santrali, 23 Ekim 2011 tarihinde Van'da meydana gelen şiddetli depremin ardından, 9 Kasım 2011'de gerçekleşen ikinci büyük depremde de herhangi bir zarar görmemiş olup, enerji iletim hatlarından kaynaklanan geçici arızalar nedeniyle gerçekleşen birkaç saatlik kesinti dışında üretime ara verilmemiş. Santral mevcut durumda tam kapasite olarak faaliyetlerine devam ederek bölgenin enerji ihtiyacını karşılamakta.

 

AKSA ENERJİ’NİN İHRACAT POTANSİYELİ DİKKATLERİ ÇEKİYOR..

 

Elektrik ihracatının %95’ni Suriye’ye yapan şirket küçük miktarlarda da olsa Bulgaristan ve Yunanistan’a elektrik ihraç ediyor.

Suriye’ye yıllık 2,5 milyar kilovat saate kadar elektrik ihracatı yapabilen şirket Türkiye’nin toplan elektrik ihracatının %90’nı tek başına gerçekleştirmekte..

 

AKSA ENERJİ’NİN ROTASI YATIRIM PLANLAMALARI..

Şirket elektrik teknik kayıp oranını azaltıp,abonelere sürekli ve kaliteli enerji verebilmek için 2011-2015 dönemi yatırım bütçesini arttırdı.

2010 yılından 22 milyon lira olarak gerçekleşen yatırımlar,2011 yılında 54 milyon lira olarak ihale edildi.

Şirket tarafından gelen açıklamada(30.11.2011) 2011 yılı dahil önümüzdeki 5 yıl içerisinde her yıl yatırım oranlarını kademeli olarak artırılarak 310 milyon liralık yatırım planlaması yapıldığı belirtildi.

Aksa Enerji’nin yatırım planlamaları için çizdiği yol haritasında ;Malatya,Bingöl ,Tunceli ve Elazığ illeri bulunuyor.

 

GÜNDEMİMİZDE ÜST SIRALARDA YER ALAN SATIŞ HABERİ..

 

13.12.2011 tarihinde Kazancı Holding, 183.1 milyon TL nominal değerli Aksa Enerji Üretim A.Ş.  hissesinin borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurdu. Ancak söz konusu başvuru, 12.10.2011 tarihli Özel Durum Açıklamasında da belirtildiği üzere, Kazancı Holding'in Ağustos 2011'de sağlamış olduğu 192 milyon 'lık krediye ilişkin olarak devam eden bir aksiyon niteliğinde.
Hatırlanacağı üzere, Kazancı Holding Temmuz sonunda Goldman Sachs ile elinde bulunan Aksa Enerji hisselerinin %15.1’ini 268 milyon ABD Doları’na Goldman Sachs’a devretmek için anlaşma
imzalamıştı

 

Daha sonra, Goldman Sachs lehine tesis edilen 183.1 milyon TL tutarındaki A grubu nama yazılı payın, B grubu hamiline yazılı pay ile değiştirilmesi ve üzerinde imtiyaz bulunmayan hisselerin rehne konu olması amacı ile, ana sözleşmenin ilgili maddesinin tadili amacıyla EPDK, SPK ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına başvurularda bulunulmuş. Daha sonra MKK tarafından gerekli düzeltmeler yapılmış ve kamuoyuna açıklanmıştı. 

Ancak Elektrik Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde lisans sahibi anonim şirketlerin ancak borsada işlem gören paylarının hamiline yazılı olabileceği zorunluluğu bulunmakta. Bu çerçevede 183.1 milyon TL tutarındaki imtiyazlı payların üzerindeki imtiyazların kaldırılması suretiyle B grubu hamiline yazılı paya dönüştürülmesi sonucunda, bu payların borsada işlem gören tipe dönüştürülmesi Şirketimizin tabi olduğu enerji mevzuatı çerçevesinde kanuni bir zorunluluk.
PİRAMİT MENKUL KIYMETLER YORUMU:

Yatırımları devreye girdikçe adından daha çok söz ettirecek olan şirket sektöründe farklı bir sinerji yaratacak diye düşünmekteyiz.Kazancı Holding’in yapmış olduğu başvuru sonrasında yukarı yönlü ivmelenen hissenin hareketi şirketin %15.1 hissesinin Goldman Sachs’a satışı ve aynı miktarda hissenin teminat olarak verilmesi sürecinin bir parçası olarak gerçekleşmesi nedeniyle uzun soluklu olmadı..

Kazancı Holding ile Goldman Sachs arasında finansmanın ikinci bölümüne ilişkin görüşmeler devam etmekte olup konu ile ilgili gelişmeler yakın takibimizde.  

 

Destek noktası 3,05

2.Destek noktası 2,96

Direnç noktası 3,11

2.Direnç noktası 3,20

 

 Bir yıl orta vadede hedef fiyat :4,50-5,00 TL fiyat aralığı

*** 

ECZACIBAŞI YATIRIM HOLDİNG ORTAKLIĞI A.Ş.[ECZYT]

 

Aralık 1973 yılında 80.000.000 TL sermaye ile kurulan Eczacıbaşı Yatırım Holding Ortaklığı A.Ş. Şubat 1974’de hisse senetlerinin yüzde 50’sini halka arz ederek, Türkiye’de halka alçılan ilk şirketler arasında yer aldı.
Kuruluşun ana faaliyet konusu; istikrarlı kâr payı sağlayabileceği, uygun bulduğu alanlarda kurulmuş veya kurulacak şirketlere ortak olmak ve ortak bulunduğu şirketlerin sermaye artırımlarına iştirak etmek.

İlk kuruluş yıllarında iştirak portföyüne ilaveten sermaye piyasası faaliyetlerinde de bulunan kuruluş, Sermaye Piyasası Kanunu’nun yürürlüğe girmesi nedeniyle, bu faaliyetlerini 1982 yılında kurulan ve % 98,65 oranında ortak olduğu Eczacıbaşı Menkul Değerler A.Ş.’ye devretmiş. 

 

Eczacıbaşı Yatırım Holding Ortaklığı’nın 17’si Eczacıbaşı Topluluğu kuruluşu olan 18 iştiraki bulunuyor.

 

Yapı ürünleri, sağlık, tüketim ürünleri, finans, bilgi teknolojileri, gayrimenkul, kaynak teknolojileri alanında faaliyet gösteren bir dizi şirketi bünyesinde bulunduran Eczacıbaşı Topluluğu adına Eczacıbaşı Holding A.Ş. çatısı altında 31.12.2009 tarihinde yapmış olduğu yatırım bankacılık lisansı başvurusu ile yine bir yeniliğe ilk adımı atmıştı.09.12.2011 tarihinde şirket tarafından gelen açıklamada; Yönetim Kurulunun önümüzdeki döneme yönelik detaylı bir değerlendirme yaptığı toplantıda ve global risklerin giderek artmakta olduğu bu ortamda, BDDK'nın beklentisi düzeyinde, ancak başvuruda öngörülen seviyenin çok üzerinde  bir sermaye tutarının, iş planında öngörülen yatırım verimliliği açısından mümkün görülmemesi nedeniyle ve ayrıca, kuruluş ve ilgili kuruluşların yatırımcılarını uzun süre belirsizlik ortamında bırakmamak amacıyla, yatırım bankası kurma girişimi, projede öngörülen koşullar olgunlaşana değin ertelenmesine karar verildiği belirtilmiş..

Şirketin bundan sonrasında yatırım bankacılığı projesi ile ilgili atacağı adımlar takibimizde olacak..

 

İMKB’de varlık değerine göre iskontolu işlem gören hisseler arasında Eczacıbaşı Yatırım Holding’in ayrı bir yeri var.Bunun nedeni;Bünyesinde bulundurduğu şirketlerin gösterdiği faaliyet alanlarındaki çeşitlilik.

Düşük piyasa değeri/defter değeri rasyosu nedeniyle hissenin iskontolu işlem görmesi nedeni ile portföylerde bulunmasının faydalı olabileceğini düşünüyoruz

 

Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ilacın hammadesinde %18 olan KDV’yi yüzde %8’e çekileceğini ve piyasadaki 350 kalem ilaçta yeni uygulanan iskontonun kaldırılacağını açıklamasını  şirketin %20 ortağı olduğu Eczacıbaşı İlaç için hem karlılık hem de ciro için olumlu olarak görmekteyiz..

Eczacıbaşı Yatırım Holding te ortaklığı ölçüsünde bu olumlu havadan payını alacak diye öngörmekteyiz.

 

 

Destek noktası 4,10

2.Destek noktası 4,02

Direnç noktası 4,20

2.Direnç noktası 4,50

 

Bir yıl orta vadede hedef fiyat:6,00-10,00 TL fiyat aralığı

 

Eda Önder

Belgin Maviş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam (1604) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?