Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Prenses

19 Aralık 2011 Pazartesi Saat 21:54

Evime temizlik işlerine gelen bir bayan vardı. Çocuğunun okula başlaması ile birlikte işi bıraktı. Çocuğu için sevinmekle birlikte, evim çöp eve dönmeden bir an önce birini bulmalıydım. Birini bulmalıydım da, hep zor gelmiştir bana yeni birinin düzenine alışmak. Kaldı ki, ne nerede bilmiyorum bile, hepsini eski temizlikçim bilirdi. Onu aradım. Birini tavsiye etti, aslında bir yerde çalışıyormuş, maddi sıkıntısı olduğundan izin günlerinde temizlik işlerine gitmeye karar vermiş. Geçenlerde geldi başladı. Adı Prenses.

***

21.yüzyılda aldığı maaş yetmeyince izin gününde temizliğe gitmek! Oysa, kanunlar bile yasaklamıştı haftada 45 saatin üstünde çalışmayı. Onca çalışan kadınımız, ev işlerinin yorucu ve ağır yükünü kaldıramayıp eve temizlikçi alırken; Prenses, çalıştığı işten kazandığı para yetmeyince evlere temizliğe gidiyordu. Ne ironik bir durum! Ne kadar dramatik bir koşul…

***

Bazı bilimsel araştırmalar başarı ya da mutluluğun genetik olarak taşındığı ortaya koymuş. Örneğin, "ACTN3" geninin en iyi sprinter atletlerde bulunduğu, “5-HTT” genin uzun versiyonuna sahip kişilerin daha mutlu doğdukları ve yaşamlarından daha memnun oldukları tespit edilmiş. Dünya üzerindeki başarılı atlet ya da mutlu insan sayısının ne kadar az olduğunu düşünürsek, bu genlerin de az bulunan türler olduğunu anlayabiliriz.

***

Kim bilir, belki de şans dediğimiz şey de genetiktir. <<Prenses olmak!>> geninizde varsa Buckingham Sarayında doğarsınız, yoksa kazandığınız para yetmez evlere temizliğe gidersiniz...

Bu yazı toplam (844) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

İsim..
Son cümle manidar olmuş. Yani diyorsun ki, Prenses, sarayda doğsaymış, yani geni taşısaymış, hakkaten prenses gibin bişi.. Öyle anladım. prensese, Prenses ismini siz mi koydunuz Kemal bey..??
Adnan Susoy20 Aralık 2011 Salı Saat 07:40

| 1 |