Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

AMERİKA’YI HARACA BAĞLAYAN TEK DEVLET OSMANLI İMPARATORLUĞU

19 Aralık 2011 Pazartesi Saat 22:07

Sevgili kitap kurtları bu haftada tarihin çok az bilinen sayfalarından birini aralamaya çalışacağım. Siz okurlarıma önceki yazılarımda yazdığım günümüz Dünyasının tek lider ülkesi olan Amerika Birleşik Devletlerine ilk silahı 1855 yılında Osmanlıdan satın aldıklarını önceki yazılarımda yazmıştım.

Bu haftada yine pek bilinmeyen bir konu olan Amerika’nın tarihi boyunca vergi (Haraç) ödediği tek devletin Osmanlı devleti olduğunu biliyor muydunuz? Yine sizleri 1773 yıllarına götüreceğim. Amerika bağımsızlığını kazanacağı yıllara yaklaşırken, Amerika Akdeniz’de ticaret yapmak için ticari gemilerini yollar. O yıllarda Akdeniz’in kontrolü Osmanlı Denizcilerinin elinde idi. Bu görevi Cezayir Beylerbeyi komutasındaki korsanlar yürütüyordu. İşte bu yıllarda Amerika ticaret gemilerini koruma işi Amerika Harp gemileri yer uzak olduğu için yardım edemiyorlardı.

Bu durumu gözden geçiren, Amerika Osmanlının egemenliğindeki Cezayir Beylerbeyine başvurur.5 Eylül 1795 tarihinde bir anlaşma imzalanır. Bu anlaşma gereği Amerika Devleti her yıl Cezayir Beylerbeyine her yıl 642.000 Altın dolar ve 12.000 Osmanlı altını vergi vermeyi kabul eder. Bu anlaşma Amerika tarihinde İngilizce dışında yabancı dille (Osmanlı Türkçesi) ile imzalanan tek anlaşmadır. Anlaşma 35 yıl boyunca 1810 yılına kadar sürmüş.

Bu anlaşmayı İstanbul Deniz Müzesinde(Beşiktaş’ta) görebilirsiniz. Osmanlının Amerika’ya olan üstünlüğü 1830 yıllarına kadar sürer.1900 yıllarda ise Amerika Osmanlı ilişkileri bu tarihte Osmanlının aleyhine dönüşür. Milli Mücadele döneminde ise özellikle Lozan anlaşması sırasında Türkiye onurlu ve haysiyetli politikalar ortaya koyar. Fakat Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra Türkiye Amerika ilişkileri tek taraflı olarak, tekrardan Türkiye’nin aleyhine değişir. Osmanlı ABD topraklarına belki ayak basmadı ama, ABD’ye tarihi boyunca böyle bir yaptırımı uygulayan ve karşılığında da ABD’yi haraca bağlayan bir tarihi kayıtlara koymayı başarmıştır. Bu da 200 yıl içerisinde nerelerden nerelere geldiğimizin de düşündürücü bir yanıdır. Bu belgeler ışığında Osmanlı’dan günümüze çok şeyin değiştiği gayet açık bir şekilde görülüyor.

O zamanlar bize vergi mükellefi olanlar şimdi sınırımızın ötesine bile geçmek için izin aldığımız Amerikalılardan başkası değil mi sevgili okurlar

Bu yazı toplam (1014) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?