Yükleniyor...
Belgin Maviş

Belgin Maviş

belginmavis@gmail.com

Avrupa 2012’de yaramaz çocuk olmaya devam edecek mi?

23 Aralık 2011 Cuma Saat 16:32

2011 yılını tüm dünya genelinde iki yaramaz çocuk ile uğraşarak geçirdik.

Euro bölgesi borç krizi ve kredi derecelendirme kuruluşlarından not indirimleri…

Yılın son haftalarında da bu yaramazlar sınıf tahtasında konuşanlar listesinde yer almaya devam ediyor.

Geçtiğimiz haftaya Moody’s’in Belçika’nın notunu iki kademe indirdiği, Fitch’in Fransa’nın not görünümünü indirirken bazı Avrupa ülkelerini de olası not indirimi için izlemeye aldığı haberleri ile başladık.

 

Haftanın dikkat çeken önemli konularından bir diğeri ise; Avrupa maliye bakanlarının borç krizini görüşmek üzere yapacakları telekonferans görüşmesi oldu. Ancak Euro bölgesi borç krizine ilişkin artan endişeler ve kredi derecelendirme kuruluşlarından devam eden not baskıları nedeniyle Avrupa maliye bakanlarının borç krizine yönelik finansal destek arayışları Avrupa borsalarındaki satışların sınırlı kalmasını sağladı.

 

2011 yılı boyunca bizi üzen yaramaz çocuk duruldu mu bilinmez hafta içinde Avrupa Merkez Bankası’nın bankaları 36 ay vadeli %1 faizle fonlayacağı haberleri ve İspanya’nın tahvil ihalesinin beklentileri karşılaması ile yüzleri güldürdü…

Euro bölgesi ekonomi verilerinin de beklentilerin üzerinde gelmesiyle Noel tatili öncesinde Avrupa piyasaları bir nebze olsun rahatlattı…

 

Noel tatili öncesinde bu haberlerin ağızlara çalınan bir parmak bal mı olduğu sorusu akıllara gelse de 2012’de de Avrupa gündemimizden düşmeyecek gibi görünüyor.

 

***

 

Yurt içinde ise Avrupa odaklı bir seyir sürdürmekteydik. Haftanın merakla izlediğimiz haberi, TCMB PPK toplantısından çıkan faiz kararıydı.

Merkez Bankası Para Piyasası Kurulu piyasa beklentisine paralel olarak politika faizi ve faiz koridorunda değişikliğe gitmedi.

Üçüncü çeyreğe ait verilerin iç ve dış talep arasında dengelenmenin devam ettiğine dikkat çeken Kurul; enflasyon görünümünün orta vadeli hedeflerle uyumlu olması için sıkı para politikasının bir müddet daha sürdürüleceği sinyalini verdi.

Önümüzdeki hafta Noel tatili nedeniyle yurt dışı odaklı seyrimize ara verip yurt içi gündemimizi takip ediyor olacağız…

Bu yazı toplam (1573) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?