Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Adı Konmamış Bir Aptallık

26 Aralık 2011 Pazartesi Saat 21:08

Bir film fragmanı düşünün: “Bir grup silahlı adam, bir delikanlının peşinde…

Kesik kesik sahnelerden bunun uzun bir kovalamaca olduğunu, sonunda genç adamın bir köşeye sıkıştırıldığını anlıyoruz. Silahlı adamlardan ikisi delikanlıyı kollarından tutarken, sakallı adam tabancasını doğrultuyor ve tetiğe basıyor. Silahtan çıkan kurşun ekranda yavaş yavaş dönerek ilerliyor ve delikanlının kalbine isabet ediyor. Sorgu yok! Sual yok! Delikanlının arkaya doğru yığılması ile birlikte bir türkü çalmaya başlıyor. …”

***

Şimdi, bu fragmana dayanarak film hakkında yazılar yazalım, cevaplar arayalım: Delikanlı neden öldürülmüştür? Silahlı adamların derdi nedir? Birinden emir almışlar mıdır? Öldürülen delikanlı bir ailenin son ferdi ise bu bir katliam mıdır soy-kırım mıdır? Delikanlı da, daha önceden onlardan birilerini öldürmüşse sonuç değişir mi?

***

Bir fragmandan yola çıkarak bu sorulara cevap aramak popülist bir yaklaşım olacaktır. Şu an Fransız Devletinin yaptığı da budur. Nobel ödüllü yazarların, ülke aydınlarının da yaptığı budur. Fransız Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin de dediği gibi“Bu yasa teklifi entelektüel, ekonomik ve diplomatik açıdan adı konmamış bir aptallık”.

Ha bu arada, her defasında “ambargo” adı altında kendimize zulmetmeyi bırakmamız lazım. Bir ülkeye uçak satmamak ambargodur da, o ülkeden uçak almamak kendine ambargodur. Fransız mallarını kullanmayarak protesto etme çabalarını da, küçük yaştaki çocukların bir yere çarptığında onu teselli etmek için çarptığı cismin dövülmesine benzetiyorum.

***

Filmin fragmanına dönersek! Yer, Erzurum civarı. Tarih, tam bilinmiyor. Film daha çekilmemiş bile. Delikanlının Türk olduğu sanılıyor. Bir kıza aşık olduğu, Onu öldürenlerin de kızın babasının adamları olduğu tahmin ediliyor. Bir görüşe göre kız bir Kıpçak beyinin kızı, bir başka görüşe göre Ermeni-Hıristiyan bir ailenin kızı. Her şey, günümüze kadar gelen <<Sarı Gelin>> adlı türküden yola çıkılarak toparlanmış bir hikayeden ibaret.

Türkü,Ermeni türküsü mü, Azeri türküsü mü? Türküde geçenler bire bir yaşanmış mıdır?

Öldürülen genç Türk müdür? Bilen yok. Çünkü kanıt yok.

Bunca yoklukta ortaya atılacak her türlü iddia, adı konmamış bir aptallıktan başka bir şey değildir.

Bu yazı toplam (1366) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?